Prawdziwa przyjaźń

przyjaźń, znajomościKażdy z nas potrzebuje grona bliskich ludzi, z którymi może spędzić czas. Czasem jednak mamy kłopot z ich znalezieniem albo (co gorsza) z utrzymaniem znajomości. Jak temu zaradzić?

Przyjaźnie najłatwiej zawieramy w latach młodzieńczych, gdy uczymy się w szkole lub studiujemy. To okres, kiedy wciąż pojawia się ktoś nowy, interesujący, otwarty na kontakt. Mamy wówczas wiele możliwości spotkań, np. podczas imprez.

Potem, kiedy jesteśmy pochłonięte sprawami swojej rodziny i pracą, nie znajdujemy już tyle czasu na spotkania towarzyskie. A z ludźmi, z którymi się widujemy – znajomymi z pracy, sąsiadami, rodziną – rozmawiamy ciągle o tym samym.

Tymczasem kontakt z drugim człowiekiem wzbogaca życie, dodaje nam energii; sprawia, że świat jest fascynujący. Poznajemy nowe punkty widzenia, rozwijamy się, uczymy. Dlatego nawiązywanie nowych znajomości jest nam potrzebne.

Tylko, jak to zrobić?

Szukaj kontaktów; organizuj spotkania, by nawiązać nowe znajomości

Żeby spotkać kogoś nowego, warto wybrać się gdzieś.. gdzie Ciebie jeszcze nie było.

Przede wszystkim sprawdź w najbliższej okolicy, jakie oferty mają urzędy gmin, domy kultury, kluby osiedlowe, czy nawet parafie. W większości tego typu miejscach organizowane są różne zajęcia: spotkania ze znanymi ludźmi, warsztaty (malarskie, robótek ręcznych, literackie), zajęcia sportowe, taneczne, próby chóru, itp. Zwróć uwagę na ogłoszenia na Facebooku, szkolenia, wernisaże, wystawy, spotkania autorskie, grupy tematyczne, grupy ćwiczeniowe itd.

Na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje, a tam poznasz ciekawych ludzi.

Jeśli lubisz kino, możesz iść na maraton filmowy. Przychodzą tam ludzie o podobnych zainteresowaniach do Twoich. Spędzając ze sobą kilka godzin w kinie, nie sposób nie porozmawiać pomiędzy seansami. Jest to tym łatwiejsze, że temat nasuwa się sam – dyskusja o obejrzanych, bądź zapowiedzianych filmach.

Jeżeli kochasz ogród, możesz wybrać się na giełdę kwiatową. Tam na pewno spotkasz kogoś, z kim będziesz mogła porozmawiać o odmianie róż, czy pelargonii.

Rodzice mogą spróbować nawiązać kontakt z innymi rodzicami w szkole, czy przedszkolu. Zorganizuj wspólny piknik dla całych rodzin, wybierz się na wycieczkę. To znakomita okazja, by poznać się nawzajem i nawiązać, być może – przyjaźń.

Dobrym pomysłem na poznanie całkiem nowych ludzi jest zaproszenie przyjaciół na imprezę. Uprzedź, by każdy gość (lub każda para) musi przyprowadzić ze sobą kogoś, kogo lubi i ceni, ale kogo Ty jeszcze nie znasz. To świetny sposób, by przemieszać towarzystwo i nawiązać nowe relacje.

Źródłem nowych znajomości może być internet. Ale tu należy postępować ostrożnie: możemy natknąć się na oszusta. Najlepiej zrobisz, wchodząc na czaty, fora o tematyce związanej ściśle z Twoim zainteresowaniami – np. o hodowli psów.

Uwierz w swoje możliwości

To, jak odbierają Cię inni, w dużym stopniu zależy od Twojego zachowania, postawy ciała, mimiki, tonu głosu. Osłaniając się gazetą lub siedząc ze słuchawkami na uszach – pokazujesz, że nie masz ochoty na rozmowę. Sięgnij po wypróbowane pozytywne sygnały. Np. patrzenie w oczy podobnie, jak i lekki uśmiech – to dowód, że masz dobre intencje.

Aby zachęcić innych do rozmowy (i nie popełnić gafy), poruszaj tematy lekkie, np. „Wyśmienita ta sałatka, podobno to Ty przyrządziłaś te delicje”; „Jola mówiła mi, że Twoja córka dostała się na studia, musisz być z niej dumna”. Ludzie lubią słuchać komplementów i mówić o sobie. Wystarczy zatem, że zaczniesz rozmowę.

Jeżeli jesteś nieśmiała i masz kłopot z nawiązaniem znajomości, dodaj sobie odwagi. Idąc w stronę nowego znajomego, wyprostuj plecy i podnieś nieco brodę. Będziesz sprawiać wrażenie osoby zdecydowanej. Pewności siebie doda Ci uśmiech: kiedy unosisz kąciki ust – mięśnie wysyłają do mózgu sygnał: „wszystko w porządku”.

Podtrzymuj więzi ze znajomymi

Jeżeli zależy Ci na podtrzymaniu kontaktu, przejmij inicjatywę. Zadzwoń. Rozmowa przez telefon może być dla Ciebie trudniejsza, niż SMS z propozycją spotkania, ale daje drugiej stronie poczucie, że rzeczywiście zależy Ci na kontakcie.

Przygotuj sobie w myślach, co chcesz powiedzieć. Np. „Witaj, postanowiłam do Ciebie zadzwonić, bo bardzo dobrze mi się z Tobą rozmawiało na imieninach Asi. Nie masz ochoty wyskoczyć na kawę?”

Podtrzymuje znajomość i wzmacnia relację pamiętanie o tym, co jest ważne dla koleżanki. Pytaj o sprawy istotne dla niej, np. co słychać u dzieci (męża, rodziców); czy kupiła już psa, o którym marzyła; jak udał się planowany urlop; co nowego słychać od ostatniego spotkania. To sygnały, że jest dla Ciebie ważna.

Co zrobić, po zawarciu znajomości?

Na początku zaproponuj spotkania na gruncie neutralnym (np. w kawiarni, ciastkarni czy kinie). Osoby nieśmiałe mogą czuć się skrępowane przyjściem kogoś nieznajomego do domu.

Jeżeli zadzwonisz z propozycją spotkania, a nowy znajomy Ci odmówi, to nie musi świadczyć, że nie chce podtrzymywać znajomości. Każdy z nas ma mnóstwo spraw na głowie. Daj mu szansę, i za tydzień – dwa, ponów propozycję spotkania. Jeżeli wtedy odmówi – odpuść. Nic na siłę – zaproponuj, by sama się odezwała w dowolnej chwili.

I co dalej? Szukaj oraz nawiązuj nowe relacje, szkoda życia 😉

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.