Nadmierny apetyt przyczyną wielu chorób!

nadmierny apetyt

Nadmierny apetyt może wiązać się ze stresem czy zmianą nawyków żywieniowych, ale także może być objawem poważniejszej choroby takiej jak kandydoza układu pokarmowego, cukrzyca typu 1 czy zaburzenia hormonalne. Zobacz, jak pohamować apetyt nadmierny i jakie mogą być przyczyny ogromnego uczucia głodu.

Jak poskromić nadmierny apetyt?

Nadmierny apetyt to nieprawidłowe zachowanie związane z jedzeniem, np. nagłe napady żarłoczności. Oznacza to, że dostarczasz organizmowi więcej energii niż wynosi Twoje dobowe zapotrzebowanie. U niektórych osób kaloryczność posiłków sięga od kilkuset do kilku tysięcy kilokalorii! Naukowcy wymieniają kilka możliwych przyczyn nadmiernego apetytu.

Duży apetyt − przyczyny o podłożu chorobowym:

 • zaburzenia hormonalne
 • cukrzyca
 • pasożyty
 • kandydoza

Nadmierny apetyt – przyczyny psychologiczne:

 • reakcja na negatywne emocje
 • radykalne odchudzanie, w tym bulimia

nadmierny apetytDuży apetyt, a zaburzenia hormonalne

Raz na jakiś czas, nawet profilaktycznie warto zrobić pakiet badań tarczycowych, żeby skontrolować stan zdrowia. Nadczynności tarczycy towarzyszy przyspieszenie procesów przemiany materii. Przez to możesz zauważyć u siebie spadek wagi i ciągłe uczucie głodu.

Jeśli zauważasz u siebie nadmierny apetyt, przybieranie na wadze, zaróżowienie twarzy i trudne do wyleczenia infekcje, to może być to zespół Cushinga. Wiąże się on z różnorodnymi objawami, które związane są z podwyższonym stężeniem glikokortykosteroidów we krwi.

Zaburzenia pracy hormonów mogą wynikać także z zakłóconych rytmów biologicznych, które związane są z wykonywaniem pracy zmianowej. Tu uważać powinny np. pielęgniarki, magazynierzy czy kierowcy. Wiążą się z tym zaburzenia wydzielania melatoniny, a pośrednio także serotoniny i adrenaliny. Osoby, które wykonują pracę zmianową uskarżają się na nadmierną senność, uczucie ociężałości i nadmierny apetyt.

Nadmierny apetyt, a cukrzyca

Najprościej mówiąc, cukrzyca polega na zaburzeniach metabolizmu węglowodanów. Przy cukrzycy typu 1 jednym z pierwszych objawów jest utrata kilogramów, duży apetyt, łatwe męczenie się, wzmożone pragnienie i oddawanie moczu. Zapadalność na cukrzycę typu 1 ma tendencje wzrostowe i dotyczy coraz młodszych osób.

Apetyt, a kandydoza

Przyczyną dużego apetytu może być także przerost w jelitach drożdżaków Candida albicans, które zmieniają procesy metaboliczne. Drożdżaki te mogą doprowadzić do szeregu groźnych chorób i powodują rozszczelnienie jelit czy pojawienie się nietolerancji pokarmowych. Kandydoza odpowiada za apetyt na słodycze, bo grzyby żywią się głównie węglowodanami.

nadmierny apetytNadmierny apetyt, a pasożyty

Niestety, lamblie, owsiki, glisty i tasiemce są nadal powszechne u dorosłych i dzieci. Ciągłe uczucie głodu może być objawem rozwijania się choroby pasożytniczej. Jeśli więc ciągle odczuwasz potrzebę sięgania po słodycze, możesz podejrzewać u siebie obecność pasożytów.

Niepokojące objawy choroby pasożytniczej to:

 • zmiany łaknienia: brak apetytu lub nadmierny apetyt
 • apetyt spaczony z ukierunkowaniem na potrawy kwaśne lub słodkie
 • biegunki lub zaparcia
 • bóle brzucha
 • osłabienie, apatia lub nadpobudliwość
 • zawroty głowy
 • wysypka i objawy alergiczne

Apetyt, a emocje

Na pewno znasz osoby, które „zajadają stres” czekoladą, pączkami i ciastkami. Nadmierny apetyty bywa reakcją na negatywne emocje, jak strach, smutek czy żal. W wielu przypadkach jedzenie stanowi formę odwrócenia uwagi od trudnej sytuacji, na krótką chwilę przynosząc ulgę. W badaniach udowodniono, że emocje mają wpływ nie tylko na ilość, ale także rodzaj spożywanych produktów. Napady przejadania się obejmują dużą zawartość kalorii zawartych w tłuszczach i cukrach.

Nadmierny apetyt, a drastyczne odchudzanie

W trakcie radykalnego odchudzania pojawiają się uporczywe myśli o jedzeniu. Czy wiesz, że organizm, któremu gwałtownie ogranicza się ilość dostarczanych kalorii domaga się większych porcji jedzenia? Po kilku dniach ostrej, restrykcyjnej diety uczucie głodu może być już niemożliwe do zahamowania i skończy się napadem jedzenia, zwłaszcza w godzinach wieczornych.

Jak pohamować nadmierny apetyt? Przede wszystkim zadbać o 5 regularnych posiłków, żeby nie dochodziło do wahań stężenia cukru we krwi oraz obserwować organizm, aby wyeliminować przyczynę takiego stanu rzeczy.

Jak pohamować nadmierny apetyt? Przede wszystkim zadbać o 5 regularnych posiłków, żeby nie dochodziło do wahań stężenia cukru we krwi oraz obserwować organizm, aby wyeliminować przyczynę takiego stanu rzeczy.

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top