Kolagen na zmarszczki. Czy to działa?

Kolagen to tajna broń przeciwko starzeniu się skóry. Jego brak powoduje, że nasza skóra wyraźnie traci na jędrności, elastyczności i

Znalezione obrazy dla zapytania Kolagen na zmarszczki. Czy to działa?

witalności. Z wiekiem nasz organizm produkuje coraz mniej kolagenu i tym samym jesteśmy zmuszeni poszukiwać zewnętrznych źródeł białka młodości. Dzisiaj opowiemy sobie o kolagenie, jego działaniu i o tym, jak radzi sobie z naszymi zmarszczkami. Jak go aplikować, aby skutecznie rozprawił się z nimi raz na zawsze. I choć na temat kolagenu moglibyśmy napisać całą książkę, postaram się przedstawić najważniejsze jego działanie w jednym artykule. Zapraszam do lektury!

KOLAGEN – nasze białko młodości

Kolagen jest białkiem występującym we wszystkich organizmach zwierzęcych. Jest jednym z głównych składników tkanki łącznej, odpowiadającym za spajanie komórek ze sobą. Poza tym, że pełni istotną rolę w budowie skóry, jest nieodzownym składnikiem chrząstek, kości, naczyń krwionośnych, gałek ocznych, ścięgien. Dodatkowo, tworzy warstwę ochronną wokół ważnych narządów wewnętrznych, m. in. wątroby czy nerek. Cechą kolagenu jest jego elastyczność połączona z bardzo dużą wytrzymałością.

ODNOWA WEWNĄTRZKOMÓRKOWA

Większość z Nas, zapewne Ty również kojarzysz kolagen z kuracją anti -age czyli kuracją przeciwzmarszczkową. Bo to prawda. Najważniejszym jednak działaniem kolagenu jest odbudowa wewnątrzkomórkowa. Białko młodości nie tylko regeneruje tkankę łączna, ale wprowadza swój system naprawczy już na poziomie komórkowym. Kolagen to budowniczy skóry. Pełni w niej bardzo istotną rolę – zapewnia jej możliwość odnowy komórkowej w razie urazów, jak i w trakcie naturalnych procesów ścierania się skóry. Kolagen stanowi aż 60% wszystkich białek tworzących Twoją skórę  – nic więc dziwnego, że ma tak duży wpływ na jej wygląd. Jest jak rusztowanie dla twojej skóry: odpowiada za jędrność, nawilżenie, gładkość i elastyczność. Dodatkowo, kolagen pełni ważną rolę w budowie włosów i paznokci, zapewniając im odporność na złamania.

Z WIEKIEM TRACIMY ZDOLNOŚĆ PRODUKCJI KOLAGENU

Organizm człowieka wytwarza kolagen samodzielnie – niestety, tylko do pewnego momentu. Z wiekiem, ciało zaczyna tracić zdolność do produkcji włókien kolagenowych – według badań, dzieje się to już po 25 roku życia. Ten argument powinien przekonać wiele kobiet do tego, by jeszcze przed trzydziestką zastanowić się nad pielęgnacją przeciwzmarszczkową. Na dodatek, nieświadomie możesz przyspieszyć obumieranie komórek kolagenowych przez kilka nieroztropnych nawyków.

CO NISZCZY KOLAGEN?

Kolagen nie jest niezniszczalny i niepokonany. Istnieją w codziennym życiu czynności bądź rzeczy, które nie tylko wpływają na obniżenie produkcji kolagenu jak również jego zniszczenie. Nie ulega wątpliwości, że jedną z tych rzeczy są wszelkiego rodzaju używki i nie tylko.

Nie ma się po co czarować – zanikaniu kolagenu nie zapobiegniesz. Możesz jednak spowolnić ten proces, jeśli postarasz się unikać bardzo popularnych błędów. Zaliczyć można do nich m. in.:

  • Zbyt częste opalanie,
  • Palenie papierosów,
  • Dietę bogatą w wysoko przetworzone produkty,
  • Nadmierne spożywanie alkoholu.

ZASTOSOWANIE KOLAGENU

Stosowany jest także w leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego. Niweluje zaskórniki i pomaga leczyć stany zapalne.

Kolagen regeneruje i wzmacnia włosy, hamuje także proces siwienia. Dobrze działa też na paznokcie, eliminując większość chorób.

Kolagen stosowany jest również przy bólach kostnych, stawowych, artretycznych czy reumatycznych i kręgosłupa.

Przeciwwskazania do stosowania kolagenu:

  • uczulenie na białko rybie,
  • 4 – 8 miesiąc ciąży,
  • egzemy na tle alergii białkowych,
  • 1,5 miesiąca od zakończenia radioterapii, chemioterapii i fototerapii łuszczycy.




O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.