Panująca od paru lat moda na magnez stwarza świetne podłoże dla producentów magnezowych preparatów.
Nawet owocowe i warzywne suplementy diety uzupełniane są o ten pierwiastek, a społeczna świadomość konieczności uzupełniania go znacząco wzrosła.
Pytanie, jakie pewnie wielu z Was sobie zadaje, brzmi: czy naprawdę potrzebujemy tak dużo magnezu, czy to tylko sztucznie wykreowany popyt? A jeśli suplementacja magnezem jest konieczna, jaką formę wybrać?
Odpowiedz na pierwsze pytanie nie jest trudna. Potrzebujemy dużo magnezu! Magnez obecny jest we wszystkich komórkach naszego ciała.
To ważny element w ponad 300 procesach enzymatycznych w naszym organizmie, wliczając produkcję energii.
Magnez jest niezbędny dla zachowania:
- prawidłowej gęstości kości,
- prawidłowej pracy serca,
- prawidłowej pracy układu oddechowego,
- zachowania odpowiedniego poziomu glukozy we krwi.
Magnez kupisz tutaj: www.kolagen.pl/p198,magnesium-complex.html
Innymi funkcjami naszego ciała wymagającymi obecności magnezu są:
- przewodzenie sygnałów nerwowych,
- transfer grup metylowych,
- przekształcenie pirydoksyny do fosforanu pirydoksalu (aktywna forma witaminy B6),
- wytwarzanie energii (produkcja ATP),
- prawidłowe kurczenie się mięśni (brak nieprzyjemnych skurczy).
Niedobory magnezu
Niestety za niedobory magnezu odpowiedzialne są czynniki, na które większość z nas nie ma wpływu. Polskie gleby są stosunkowo ubogie w ten pierwiastek, wypierany z nich dodatkowo przez szkodliwy glin. Zmniejsza się również zawartość magnezu w tkankach roślin i zwierząt, które spożywamy. Rosnące skażenie wody, żywności i powietrza sprawia, że mamy w organizmach dużo więcej ołowiu, niż nasi przodkowie, a to z kolei powoduje zmniejszenie stężenia magnezu w osoczu krwi.
Na inne czynniki powodujące niedobory magnezu mamy wpływ, ale trudno nam natychmiastowo zmienić nawyki i ograniczyć stres. Spożywamy stosunkowo mało surowych owoców i warzyw, a właśnie w nich znajduje się magnez w niezmienionym stanie. Przetwarzanie żywności prowadzi do powstawania w niej trudno rozpuszczalnych związków magnezu źle przyswajanych przez ustrój. Dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, błonnik oraz sód wypłukuje minerały, w tym magnez z organizmu. I oczywiście jest jeszcze to, co każdy z nas wie, choćby z reklam – kawa, herbata, alkohol, cukier i stres drastycznie zwiększają zapotrzebowanie organizmu na ten cenny pierwiastek. Związki wapnia również zmniejszają wchłanianie magnezu.
Magnez kupisz tutaj: www.kolagen.pl/p198,magnesium-complex.html