Jak żyć z niedoczynnością tarczycy?

jak żyć z niedoczynnością tarczycyJak sobie radzić z niedoczynnością tarczycy? Jak żyć z niedoczynnością tarczycy? Choroba rozwija się, gdy ten gruczoł wytwarza zbyt mało hormonów, organizm działa na zwolnionych obrotach. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie zaleconych przez endokrynologa leków oraz odpowiednio zbilansowana dieta i systematyczny ruch.

Co to jest nadczynność tarczycy?

Uczucie ciągłego zimna, zmęczenie, przybieranie na wadze, obniżenie nastroju i suchość skóry oraz łamliwość włosów mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Takie objawy należy skonsultować z lekarzem i przyjmować zalecone leki. W terapii nadczynności bardzo ważna jest też odpowiednia dieta.

Unikaj głodzenia się

Przybieranie na wadze jest frustrujące, ale zbyt drastyczne ograniczanie kalorii może spowodować wzrost stężenia TSH (hormonu pobudzającego tarczycę) i zmniejszyć tempo przemiany materii.

  • Jedz mniej, ale częściej. Niewielkie posiłki co 3-4 godziny pozwolą uniknąć napadu głodu i przybierania na wadze. Dieta powinna być lekkostrawna.
  • Tłuszcze zwierzęce zastąp roślinnymi. Zawierają kwasy omega-3, które zmniejszają stan zapalny, występujący często w chorobie Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy, jako skutek niedoczynności). Wybieraj węglowodany złożone, ponieważ mają niski indeks glikemiczny, zawierają dużo błonnika pokarmowego i przyspieszają przemianę materii.
  • Do powstawania hormonów tarczycy potrzebne są mikroelementy i witaminy. Szczególnie ważne to: jod, żelazo, selen i cynk. Tarczyca potrzebuje też witamin z grupy B (zwłaszcza B2, B3) oraz A, E, D.
    1. Najlepszym źródłem jodu są morskie ryby i produkty mleczne.
    2. Żelazo znajdziesz m.in. w wątróbce, żółtkach jaj, nasionach lnu, pestkach dyni.
    3. W selen bogatsze są orzechy brazylijskie (jeden zaspokaja dzienne zapotrzebowanie). Dużo jest go także w tuńczyku, łososiu i jajkach.
    4. Cynk znajdziesz w zarodkach pszennych, ziarnach sezamu, nasionach dyni oraz grzybach: boczniakach, shiitake, pieczarkach, kurkach.
    5. Wykorzystaj też sezon na truskawki i jedz je codziennie, ponieważ zawierają zarówno cynk, jak i selen. Są przy tym niskokaloryczne i pomagają w walce w nadwagą.

Jak żyć z niedoczynnością tarczycy?

Dieta

W Twojej diecie nie powinno brakować białka, ponieważ jest źródłem tyrozyny – związku niezbędnego do wytwarzania hormonów tarczycy.

Pełnowartościowe białko, pochodzące z chudego mięsa, drobiu, ryb i jaj zawiera też wszystkie ważne dla tarczycy aminokwasy. Produkty białkowe jedz razem z warzywami i owocami bogatymi w witaminę C i kwas foliowy, które ułatwiają przyswajanie tyrozyny.

Staraj się regularnie ćwiczyć. Systematyczna aktywność fizyczna poprawia przemianę materii i pomaga utrzymać prawidłową wagę. Ruch (zwłaszcza na świeżym powietrzu) zmniejsza również uczucie zmęczenia oraz senność, towarzyszące zwykle niedoczynności tarczycy.

Pomocne napary z ziół. Siemię lniane a nadczynność tarczycy

  • Pokrzywa,
    zawiera jod niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Ma też mnóstwo innych cennych substancji, m.in. magnez, potas, wapń i witaminy (A, B, C i K).
  • Nasiona lnu,
    bogate w kwasy omega-3. Możesz robić z nich napar lub wywar albo jeść świeżo mielone siemię (łyżkę dziennie).
  • Korzeń lukrecji,
    poprawia przemianę materii i reguluje poziom hormonów tarczycy. 1/2 łyżki korzenia zalej szklanką zimnej wody i gotuj na małym ogniu ok. 5 minut. Pij 2 razy dziennie, po szklance.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.