Jak się bada bezdech senny?

bezdech senny badaniaCzęsto nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gdy śpimy, nasz oddech słabnie lub.. zatrzymuje się na kilkanaście sekund. Takie przerwy w oddychaniu zwane obturacyjnym bezdechem sennym, występują u wielu osób w starszym wieku, a ich skutkiem jest chroniczne niedotlenienie organizmu. Chorzy na bezdech są permanentnie zmęczeni, trudno im sprawnie funkcjonować w ciągu dnia. A jeśli w porę nie uświadomią sobie problemu i nie podejmą leczenia, mogą im zagrozić poważne choroby układu sercowo-naczyniowego. Czym jest bezdech senny? Jakie są objawy i przyczyny bezdechu? Jakie masz zrobić na bezdech senny badania?

Przyczyny i objawy

Z upływem lat mięśnie okolicy podniebienia wiotczeją, co sprawia, że podczas snu tkanki miękkie zaczynają się zapadać, blokując drogi oddechowe. Efektem tych zmian jest nie tylko głośne chrapanie; ale również niebezpieczne w skutkach utrudnienie swobodnej cyrkulacji wdychanego powietrza.

Jego przepływ bywa u wielu osób osłabiony o 50%, lub więcej!

Źródłem problemu jest nie tylko nadmierna wiotkość tkanek miękkich. Inne przyczyny bezdechu to:

  • przerost tkanki okolic gardła i krtani związany z nawracającymi infekcjami wirusowymi i bakteriami,
  • polipy – uszypułkowane narośla usytuowane w obrębie gardła,
  • skrzywiona przegroda nosowa,
  • wady anatomiczne żuchwy,
  • cukrzyca typu 2.

Ryzyko wystąpienia bezdechu sennego bywa wyższe u osób cierpiących z powodu otyłości; chorujących na niedoczynność tarczycy (jeżeli nie jest leczona); czy mających akromegalię. Bezdechowi sprzyja również nadużywanie alkoholu; niestety palenie papierosów; ale również specyficzna budowa szyi (częściej chorują osoby z grubą i krótką szyją).

Objawy wskazujące na bezdech senny to:

  • głośne chrapanie podczas snu, przerywane całkowitym zanikiem oddechu nietrwającym ponad 10 sekund,
  • nagłe wybudzanie się,
  • niespokojny sen,
  • pocenie się w nocy,
  • suchość w ustach po obudzeniu się,
  • chroniczne niewyspanie się; senność w ciągu dnia,
  • ból głowy po przebudzeniu,
  • silne osłabienie, niezwiązane z żadną chorobą,
  • pogorszenie pamięci, trudności ze skupieniem uwagi.
Jeżeli rozpoznajesz u siebie niektóre z powyższych objawów, zgłoś się do lekarza rodzinnego.

Diagnostyka. Bezdech senny badania

Ogólnie stosuje się na bezdech senny badania – dwa rodzaje:

A. Pierwszym jej etapem jest specjalny test, na podstawie którego lekarz rozpoznaje problem.

B. Kolejnym badaniem rutynowo wykonywanym u osób z bezdechem jest polisomnografia.
Polega na monitorowaniu snu pacjenta przez ok. 6 godzin z użyciem specjalnej aparatury wyposażonej w czujniki reagujące na każdą zmianę w drogach oddechowych. Polisomnograf będzie rejestrował Twój oddech i nasycenie Twojej krwi i tlenem. Podczas polisomnografii kontrolowana jest też aktywność Twojego mózgu, poprzez zapis EEG. Badanie przeprowadza się w szpitalu na oddziale pulmonologicznym lub w domu (aparat można wypożyczyć).

Wykrycie epizodów bezdechu obturacyjnego jest wskazaniem do pogłębienia diagnostyki w szpitalu, na oddziale pulmonologicznym lub laryngologicznym. Badania, na które możesz zostać skierowana, to:

  • Apnografia – aby ocenić rodzaj bezdechu i zdiagnozować zwężenia w drogach oddechowych, przez nos aż do przełyku trzeba wprowadzić wężyk z czujnikami; będzie on połączony na Twojej klatce umocowanym na Twojej klatce piersiowej, w czasie 6-godzinnego snu aparat będzie rejestrował bezdechy, spłycone oddechy, natlenienie krwi oraz rytm pracy serca; badanie może być również wykonane w domu.
  • Trójwymiarowa tomografia komputerowa nosa i zatok,
  • Endoskopowe badanie nosa, gardła, krtani (cewnik z kamerą i mikro-narzędziami wprowadza się przez nos).

Możesz też zostać skierowana na konsultację do poradni kardiologicznej, gdzie zostanie wykonane badanie USG, (echo serca), ewentualnie holter całodobowy.

Leczenie

W zależności od przyczyny choroby, stopnia jej zaawansowania i innych schorzeń specjalista w poradni laryngologicznej lub pulmonologicznej może wybrać jedną z dwóch opcji terapii:

  • Aparat CPAP.

Na okolicę nosa będziesz zakładać na noc specjalną, szczelnie przylegającą do skóry maskę. Jest ona połączona rurką z urządzeniem wytwarzającym nadciśnienie w górnych drogach oddechowych, ponieważ dzięki temu zwiększa się w nich przepływ powietrza i nie dochodzi do bezdechu. Maska nie przeszkadza w spaniu, i co najważniejsze, większość chorych na obturacyjny bezdech seny doskonale ją toleruje.

Koszt aparatu jest w 90% refundowany dla wszystkich pacjentów z ciężką postacią bezdechu.
Najpierw jednak aparat trzeba testować w domu przez około tydzień. Gdy test wykaże, że ten rodzaj leczenia przynosi oczekiwany rezultat, lekarz wypisze wniosek o dofinansowanie urządzenia. Aby uzyskać trwałą poprawę, aparatu CPAP trzeba używać stale, przez dług czas.

  • Zabieg chirurgiczny polegający na udrożnieniu dróg oddechowych.

Stosuje się kilka metod:

– zabieg laserowy mający na celu usunięcie przerośniętej tkanki lub polipów światłem lasera (zabieg może być refundowany),
– koblację (nóż plazmowy wykorzystujący fale radiowe) – w okolicę podniebienia lekarz wprowadza elektrodę generującą fale o odpowiedniej częstotliwości. Tkanki podgrzewa do temperatury 80ºC, a później ulegają koagulacji i obkurczaniu. Najczęściej metodę tę stosuje się do usuwania migdałków podniebiennych,
– pilary (w okolicę podniebienia miękkiego wszczepia się implanty stabilizujące mięśnie),
– plastykę podstawy języka i podniebienia,
– prostowanie przegrody nosowej metodą endoskopową (bez skalpela).

Po leczeniu chirurgicznym zwiększa się wydolność oddechowa, co skutkuje tym, że zmniejsza się ryzyko poważnych schorzeń (m.in.insulinooporności). Zdecydowanie poprawi się Twoja kondycja fizyczna i jakość życia.

Zabiegi są refundowane tylko w placówkach mających kontrakt z NFZ (informacji szukaj w rejonowym oddziale funduszu).

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top