Jak się bada bezdech senny?

bezdech senny badaniaCzęsto nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gdy śpimy, nasz oddech słabnie lub.. zatrzymuje się na kilkanaście sekund. Takie przerwy w oddychaniu zwane obturacyjnym bezdechem sennym, występują u wielu osób w starszym wieku, a ich skutkiem jest chroniczne niedotlenienie organizmu. Chorzy na bezdech są permanentnie zmęczeni, trudno im sprawnie funkcjonować w ciągu dnia. A jeśli w porę nie uświadomią sobie problemu i nie podejmą leczenia, mogą im zagrozić poważne choroby układu sercowo-naczyniowego. Czym jest bezdech senny? Jakie są objawy i przyczyny bezdechu? Jakie masz zrobić na bezdech senny badania?

Przyczyny i objawy

Z upływem lat mięśnie okolicy podniebienia wiotczeją, co sprawia, że podczas snu tkanki miękkie zaczynają się zapadać, blokując drogi oddechowe. Efektem tych zmian jest nie tylko głośne chrapanie; ale również niebezpieczne w skutkach utrudnienie swobodnej cyrkulacji wdychanego powietrza.

Jego przepływ bywa u wielu osób osłabiony o 50%, lub więcej!

Źródłem problemu jest nie tylko nadmierna wiotkość tkanek miękkich. Inne przyczyny bezdechu to:

 • przerost tkanki okolic gardła i krtani związany z nawracającymi infekcjami wirusowymi i bakteriami,
 • polipy – uszypułkowane narośla usytuowane w obrębie gardła,
 • skrzywiona przegroda nosowa,
 • wady anatomiczne żuchwy,
 • cukrzyca typu 2.

Ryzyko wystąpienia bezdechu sennego bywa wyższe u osób cierpiących z powodu otyłości; chorujących na niedoczynność tarczycy (jeżeli nie jest leczona); czy mających akromegalię. Bezdechowi sprzyja również nadużywanie alkoholu; niestety palenie papierosów; ale również specyficzna budowa szyi (częściej chorują osoby z grubą i krótką szyją).

Objawy wskazujące na bezdech senny to:

 • głośne chrapanie podczas snu, przerywane całkowitym zanikiem oddechu nietrwającym ponad 10 sekund,
 • nagłe wybudzanie się,
 • niespokojny sen,
 • pocenie się w nocy,
 • suchość w ustach po obudzeniu się,
 • chroniczne niewyspanie się; senność w ciągu dnia,
 • ból głowy po przebudzeniu,
 • silne osłabienie, niezwiązane z żadną chorobą,
 • pogorszenie pamięci, trudności ze skupieniem uwagi.
Jeżeli rozpoznajesz u siebie niektóre z powyższych objawów, zgłoś się do lekarza rodzinnego.

Diagnostyka. Bezdech senny badania

Ogólnie stosuje się na bezdech senny badania – dwa rodzaje:

A. Pierwszym jej etapem jest specjalny test, na podstawie którego lekarz rozpoznaje problem.

B. Kolejnym badaniem rutynowo wykonywanym u osób z bezdechem jest polisomnografia.
Polega na monitorowaniu snu pacjenta przez ok. 6 godzin z użyciem specjalnej aparatury wyposażonej w czujniki reagujące na każdą zmianę w drogach oddechowych. Polisomnograf będzie rejestrował Twój oddech i nasycenie Twojej krwi i tlenem. Podczas polisomnografii kontrolowana jest też aktywność Twojego mózgu, poprzez zapis EEG. Badanie przeprowadza się w szpitalu na oddziale pulmonologicznym lub w domu (aparat można wypożyczyć).

Wykrycie epizodów bezdechu obturacyjnego jest wskazaniem do pogłębienia diagnostyki w szpitalu, na oddziale pulmonologicznym lub laryngologicznym. Badania, na które możesz zostać skierowana, to:

 • Apnografia – aby ocenić rodzaj bezdechu i zdiagnozować zwężenia w drogach oddechowych, przez nos aż do przełyku trzeba wprowadzić wężyk z czujnikami; będzie on połączony na Twojej klatce umocowanym na Twojej klatce piersiowej, w czasie 6-godzinnego snu aparat będzie rejestrował bezdechy, spłycone oddechy, natlenienie krwi oraz rytm pracy serca; badanie może być również wykonane w domu.
 • Trójwymiarowa tomografia komputerowa nosa i zatok,
 • Endoskopowe badanie nosa, gardła, krtani (cewnik z kamerą i mikro-narzędziami wprowadza się przez nos).

Możesz też zostać skierowana na konsultację do poradni kardiologicznej, gdzie zostanie wykonane badanie USG, (echo serca), ewentualnie holter całodobowy.

Leczenie

W zależności od przyczyny choroby, stopnia jej zaawansowania i innych schorzeń specjalista w poradni laryngologicznej lub pulmonologicznej może wybrać jedną z dwóch opcji terapii:

 • Aparat CPAP.

Na okolicę nosa będziesz zakładać na noc specjalną, szczelnie przylegającą do skóry maskę. Jest ona połączona rurką z urządzeniem wytwarzającym nadciśnienie w górnych drogach oddechowych, ponieważ dzięki temu zwiększa się w nich przepływ powietrza i nie dochodzi do bezdechu. Maska nie przeszkadza w spaniu, i co najważniejsze, większość chorych na obturacyjny bezdech seny doskonale ją toleruje.

Koszt aparatu jest w 90% refundowany dla wszystkich pacjentów z ciężką postacią bezdechu.
Najpierw jednak aparat trzeba testować w domu przez około tydzień. Gdy test wykaże, że ten rodzaj leczenia przynosi oczekiwany rezultat, lekarz wypisze wniosek o dofinansowanie urządzenia. Aby uzyskać trwałą poprawę, aparatu CPAP trzeba używać stale, przez dług czas.

 • Zabieg chirurgiczny polegający na udrożnieniu dróg oddechowych.

Stosuje się kilka metod:

– zabieg laserowy mający na celu usunięcie przerośniętej tkanki lub polipów światłem lasera (zabieg może być refundowany),
– koblację (nóż plazmowy wykorzystujący fale radiowe) – w okolicę podniebienia lekarz wprowadza elektrodę generującą fale o odpowiedniej częstotliwości. Tkanki podgrzewa do temperatury 80ºC, a później ulegają koagulacji i obkurczaniu. Najczęściej metodę tę stosuje się do usuwania migdałków podniebiennych,
– pilary (w okolicę podniebienia miękkiego wszczepia się implanty stabilizujące mięśnie),
– plastykę podstawy języka i podniebienia,
– prostowanie przegrody nosowej metodą endoskopową (bez skalpela).

Po leczeniu chirurgicznym zwiększa się wydolność oddechowa, co skutkuje tym, że zmniejsza się ryzyko poważnych schorzeń (m.in.insulinooporności). Zdecydowanie poprawi się Twoja kondycja fizyczna i jakość życia.

Zabiegi są refundowane tylko w placówkach mających kontrakt z NFZ (informacji szukaj w rejonowym oddziale funduszu).

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.