Guarana, czy kawa? Najbardziej rozpowszechnionym na świecie napojem kofeinowym jest kawa. Ma ona dobroczynny wpływ na zdrowie. Nie wiem czy wiesz, ale nawet… lecznicze! Dlatego ziarna kawy, jako surowiec – są przez przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny wysoko cenione (opóźniają procesy starzenia się organizmu).
Chcesz być dłużej młoda? Pij kawę!
Jednak nie tylko ona zawiera kofeinę – w guaranie jest jej czterokrotnie więcej niż w ziarnach kawowca, choć wchłania się nieco wolniej z przewodu pokarmowego, a jej działanie utrzymuje się do sześciu godzin.
Guarana nie tylko pobudza, ale też wspomaga odchudzanie, poprawia koncentrację i pamięć oraz wzmacnia organizm. Jest szczególnie polecana osobom o niskim ciśnieniu, w stanach wyczerpania i przewlekłego zmęczenia.
Guarana to znana w dorzeczu Amazonki roślina o energetyzującym działaniu. Należy do substancji stymulujących układ nerwowy – pobudzających, dodających energii, rozjaśniających umysł i poprawiających koncentrację.
Guarana zamiast kawy?
Nie wszyscy dobrze tolerują kawę, zwłaszcza jej duże ilości. Guarana również zawiera kofeinę, do tego więcej niż ziarna kawowca, a mimo to oddziałuje na organizm łagodniej. Wchłania się powoli z przewodu pokarmowego i działa o dwie godziny dłużej niż kawa. W efekcie nie musimy sięgać po nią tak często, jak po „małą czarną”. W owocach guarany zawartych jest wiele innych substancji aktywnych, które częściowo neutralizują niekorzystne działanie kofeiny. Zawierają na przykład: adeninę, cholinę, katechinę, hypoksantynę, saponiny, teofilinę, teobrominę, skrobię oraz olejki eteryczne.
Guarana na siły witalne i koncentrację
Guarana należy do tej grupy roślin, którymi warto się wspierać, gdy spada nam forma: czujemy się zmęczeni, pozbawieni energii, doskwiera nam chroniczna senność, szybko się męczymy, brakuje nam koncentracji, mamy problemy z pamięcią. Stymuluje nie tylko układ nerwowy, ale też mózg, dlatego też poprawia pamięć, koncentrację i ogólną wydolność umysłową. Warto ją przyjmować, gdy mamy dużo pracy, bo pozwoli lepiej skupić się na zadaniach.
Guarana na poprawę nastroju
Guarana okazuje się też pomocna przy obniżonym nastroju, w lekkich stanach depresyjnych, przy napięciu przedmiesiączkowym, czy w sytuacjach pobudzenia nerwowego. Stymuluje wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników (dopamina, adrenalina), które zwiększają odporność psychiczną, poprawiają humor i samopoczucie.
Guarana dla sportowców
Guaranę możemy spotkać w napojach i specyfikach dla sportowców, ponieważ podnosi też wytrzymałość fizyczną i ogólną wydolność organizmu, dlatego jest polecana przy zwiększonym wysiłku fizycznym. Warto przyjmować ją zarówno przed, jak i po treningu.
Guarana na odchudzanie
Wykazano też korzystny wpływ guarany na spalanie tkanki tłuszczowej. Zawarte w niej substancje przyśpieszają metabolizm i pomagają spalać tłuszcz. Poza tym guarana hamuje uczucie głodu. Warto też zaznaczyć, że guarana pomaga nie tylko redukować wagę, ale też jej skutek uboczny, czyli cellulit.
Na odtrucie i migrenę
Systematyczne przyjmowanie guarany może zmniejszyć częstotliwość migren, co prawdopodobnie ma jej związek z oddziaływaniem na naczynia krwionośne. Dzięki zawartym w niej garbnikom reguluje procesy trawienne, korzystnie wpływając na pracę jelit.
Koktajle z energią
Na bazie guarany można przyrządzić wzmacniające i energetyczne koktajle, doskonale zastępujące kawę.
Koktajl energetyczny z guaraną
- 1 dojrzałe mango
- 1 dojrzały banan
- kawałek melona albo arbuza
- 2 szklanki soku jabłkowego
- łyżeczka zmielonych nasion chia
- 2 łyżeczki mielonej guarany
Wszystkie składniki zmiksować.
Koktajl z guaraną na dobry początek dnia
- 300 ml mleka zwykłego lub roślinnego
- 2 łyżeczki mielonej guarany
- płaska łyżeczka kakao
- dojrzały banan
- łyżeczka zmielonych nasion lnu lub chia
Wszystkie składniki zmiksować.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂