Guarana, czy kawa?

Guarana a kawaGuarana, czy kawa? Najbardziej rozpowszechnionym na świecie napojem kofeinowym jest kawa. Ma ona dobroczynny wpływ na zdrowie. Nie wiem czy wiesz, ale nawet… lecznicze! Dlatego ziarna kawy, jako surowiec – są przez przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny wysoko cenione (opóźniają procesy starzenia się organizmu).

Chcesz być dłużej młoda? Pij kawę!

Jednak nie tylko ona zawiera kofeinę – w guaranie jest jej czterokrotnie więcej niż w ziarnach kawowca, choć wchłania się nieco wolniej z przewodu pokarmowego, a jej działanie utrzymuje się do sześciu godzin.

Guarana nie tylko pobudza, ale też wspomaga odchudzanie, poprawia koncentrację i pamięć oraz wzmacnia organizm. Jest szczególnie polecana osobom o niskim ciśnieniu, w stanach wyczerpania i przewlekłego zmęczenia.

Guarana to znana w dorzeczu Amazonki roślina o energetyzującym działaniu. Należy do substancji stymulujących układ nerwowy – pobudzających, dodających energii, rozjaśniających umysł i poprawiających koncentrację.

Guarana zamiast kawy?

Nie wszyscy dobrze tolerują kawę, zwłaszcza jej duże ilości. Guarana również zawiera kofeinę, do tego więcej niż ziarna kawowca, a mimo to oddziałuje na organizm łagodniej. Wchłania się powoli z przewodu pokarmowego i działa o dwie godziny dłużej niż kawa. W efekcie nie musimy sięgać po nią tak często, jak po „małą czarną”. W owocach guarany zawartych jest wiele innych substancji aktywnych, które częściowo neutralizują niekorzystne działanie kofeiny. Zawierają na przykład: adeninę, cholinę, katechinę, hypoksantynę, saponiny, teofilinę, teobrominę, skrobię oraz olejki eteryczne.

Guarana na siły witalne i koncentrację

Guarana należy do tej grupy roślin, którymi warto się wspierać, gdy spada nam forma: czujemy się zmęczeni, pozbawieni energii, doskwiera nam chroniczna senność, szybko się męczymy, brakuje nam koncentracji, mamy problemy z pamięcią. Stymuluje nie tylko układ nerwowy, ale też mózg, dlatego też poprawia pamięć, koncentrację i ogólną wydolność umysłową. Warto ją przyjmować, gdy mamy dużo pracy, bo pozwoli lepiej skupić się na zadaniach.

Guarana na poprawę nastroju

Guarana okazuje się też pomocna przy obniżonym nastroju, w lekkich stanach depresyjnych, przy napięciu przedmiesiączkowym, czy w sytuacjach pobudzenia nerwowego. Stymuluje wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników (dopamina, adrenalina), które zwiększają odporność psychiczną, poprawiają humor i samopoczucie.

Guarana dla sportowców

Guaranę możemy spotkać w napojach i specyfikach dla sportowców, ponieważ podnosi też wytrzymałość fizyczną i ogólną wydolność organizmu, dlatego jest polecana przy zwiększonym wysiłku fizycznym. Warto przyjmować ją zarówno przed, jak i po treningu.

Guarana na odchudzanie

Wykazano też korzystny wpływ guarany na spalanie tkanki tłuszczowej. Zawarte w niej substancje przyśpieszają metabolizm i pomagają spalać tłuszcz. Poza tym guarana hamuje uczucie głodu. Warto też zaznaczyć, że guarana pomaga nie tylko redukować wagę, ale też jej skutek uboczny, czyli cellulit.

Na odtrucie i migrenę

Systematyczne przyjmowanie guarany może zmniejszyć częstotliwość migren, co prawdopodobnie ma jej związek z oddziaływaniem na naczynia krwionośne. Dzięki zawartym w niej garbnikom reguluje procesy trawienne, korzystnie wpływając na pracę jelit.

Koktajle z energią

Na bazie guarany można przyrządzić wzmacniające i energetyczne koktajle, doskonale zastępujące kawę.

Koktajl energetyczny z guaraną 

 • 1 dojrzałe mango
 • 1 dojrzały banan
 • kawałek melona albo arbuza
 • 2 szklanki soku jabłkowego
 • łyżeczka zmielonych nasion chia
 • 2 łyżeczki mielonej guarany

Wszystkie składniki zmiksować.

Koktajl z guaraną na dobry początek dnia

 • 300 ml mleka zwykłego lub roślinnego
 • 2 łyżeczki mielonej  guarany
 • płaska łyżeczka kakao
 • dojrzały banan
 • łyżeczka zmielonych nasion lnu lub chia

Wszystkie składniki zmiksować.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.