Groźna migrena – walka z powikłaniami

Kobieta, Twarz, Znęcanie Się, Stres

Osoby, u których zdiagnozowano migrenę, przyznają, że silny ból głowy pojawia się u nich zwykle raz na kilka miesięcy. 40% pacjentów potwierdza jednak, że z migreną borykają się nawet kilka razy w miesiącu. Biorąc pod uwagę fakt, że ból głowy może trwać nawet kilka dni, wydaje się rozsądnym, by jak najszybciej uporać się z tą podstępną chorobą.

Krok 1 – Niepokojące objawy

Sam ból głowy nie stanowi jeszcze przesłanki do konieczności odbycia wizyty u specjalisty. Okazuje się, że nawet 90% osób na całym świecie przynajmniej raz odczuwało tego rodzaju dyskomfort. Migrena wiąże się nie tylko z bardzo mocnym bólem głowy, ale również innymi objawami towarzyszącymi.

Chorzy powinni zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli migrenie towarzyszą nudności i wymioty, zawroty głowy, sztywnienie karku, światłowstręt, brak apetytu czy nadwrażliwość na zapachy i hałas. Wizyta u lekarza będzie też konieczna, jeśli migrenie towarzyszy wysoka gorączka, ból połączony z utratą przytomności albo zaburzenia wzroku.

Krok 2 – Diagnoza

Rozpoznanie migreny to sprawa kluczowa, by móc rozpocząć terapię, dzięki której napady bólu głowy będą występować rzadziej i o mniejszym natężeniu. W tym celu należy udać się do neurologa – migrena jest przewlekłą chorobą neurologiczną. Odpowiednia diagnoza pozwoli wdrożyć również stosowne leczenie.

Trzeba wiedzieć, że tak silnego bólu głowy nie są w stanie zwalczyć tradycyjne leki przeciwbólowe. Skuteczne są te, które zawierają kwas tolfenamowy – na szczęście takie środki dostępne są dzisiaj w aptekach bez recepty.

Krok 3 – Natychmiastowa reakcja

Leki, które zawierają kwas tolfenamowy, powinny być zażyte od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Pamiętajmy, że bardzo często ból pojawia się nagle i od razu jest bardzo silny. Pacjenci, którzy już raz przeżyli migrenę, potrafią jednak rozpoznać jej symptomy. Środki przeciwbólowe działają w pełni najczęściej po około 30 minutach.

Leki przeciwbólowe

Zażycie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych pozwoli nie tylko na złagodzenie bólu głowy, ale również skróci czas jego występowania. Zminimalizuje też występowanie wszystkich objawów współtowarzyszących. Dzięki temu chory będzie w stanie o wiele szybciej wrócić do dotychczasowej aktywności. Środki zawierające kwas tolfenamowy pozwolą również uniknąć powikłań, które nierzadko stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Krok 4 – Walka z powikłaniami

Czy wiesz, że migrena może w skrajnych przypadkach przyczynić się do trwałej ślepoty, niedowładu kończyn czy zapalenia opon mózgowych? To nie wszystko. Okazuje się, że bagatelizowanie silnego bólu głowy zwiększa ryzyko występowania udaru mózgu, prowadzi do nadciśnienia tętniczego i chorób wieńcowych. Właśnie dlatego osoby, które cierpią z powodu tej choroby neurologicznej, powinny mieć zawsze przy sobie środki, dzięki którym nagły atak migrenowego bólu głowy zostanie powstrzymany.

Fakty na temat migreny

W Unii Europejskiej na migrenę choruje 11% populacji, czyli ok. 160 mln osób w wieku 15-69 lat, natomiast w Polsce jest to ponad 3,5 mln ludzi, z czego ok. 10-15%, a więc ok. 400 000 osób choruje na migrenę przewlekłą – najbardziej uciążliwą postać migreny. W tym przypadku nie można mówić o dyskomforcie wynikającym ze „zwykłego” bólu głowy. Migrena plasuje się bowiem na drugim miejscu pod względem chorób powodujących znaczną niesprawność – zarówno w pracy, jak i poza nią. Nieobecność w pracy osoby chorującej na migrenę przewlekłą może stanowić aż 40 dni rocznie!

Badania Narodowego Instytutu Zdrowia

Z badań Narodowego Instytutu Zdrowia – PZH wynika, że w 2018 roku zarejestrowano ponad 95 tys. dni absencji chorobowej z tytułu zwolnień lekarskich wystawionych osobom z rozpoznaniem migreny. Jak zauważa Arkadiusz Pączka – Dla pracodawców rosną koszty pośrednie z powodu nieobecności pracownika lub jego obniżonej aktywności, wydajności i efektywności jego pracy. Osoby z migreną są w dużej mierze wykluczone z rynku pracy – w momencie braku pracowników jest to istotny problem.
Zdaniem prof. Adama Stępnia, kierownika Kliniki Neurologii z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, obecnie migreny nie da się wyleczyć. Jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu można nad nią zapanować, aby było mniej napadów i, aby trwały one krócej.

Migrena: czynniki wyzwalające

Pewną rolę w występowaniu migren wydają się mieć hormony płciowe. Taki wniosek wysunięto na podstawie tego, że problem częściej występuje u kobiet, ale i zważywszy na to, że różne sytuacje związane ze zmianami stężeń hormonów płciowych w organizmie – takie jak np. miesiączka ciąża czy menopauza – mogą być powiązane z migrenowymi bólami głowy.

Zwiększać ryzyko migreny może również przemęczenie, silny stres czy niedostateczna lub nadmierna ilość snu.

Część ludzi wiąże występowanie u siebie migren ze spożywaniem pewnych pokarmów – za takie, które szczególnie mogą sprzyjać migrenom, uznaje się m.in. wysoce przetworzone produkty oraz pokarmy zawierające duże ilości soli.

Prowokować migrenę może spożywanie alkoholu, ale i picie napojów zawierających duże ilości kofeiny.

Migrena: leczenie

Leczenie migreny odbywa się dwojako: wyróżnia się leczenie doraźne oraz leczenie profilaktyczne. Doraźnie przyjmowane przez chorego leki mają na celu doprowadzenie do ustąpienia (lub przynajmniej do złagodzenia) doświadczanego przez niego w danej chwili napadu migreny.

Poza leczeniem doraźnym, w leczeniu migreny wykorzystywane mogą być również oddziaływania profilaktyczne, czyli zapobiegające występowaniu jej napadom. W jego przypadku stosowane są inne niż doraźnie preparaty, takie jak np. propranolol, kwas walproinowy czy trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

Poza leczeniem farmakologicznym, czasami u pacjentów z migrenowymi bólami głowy coraz częściej podejmowane są próby wdrażania u nich alternatywnych form terapii.

Jako ich przykłady można podać m.in. akupunkturę  ale i  biofeedback przezczaszkową stymulację mózgu czy nawet leczenie chirurgiczne migren.

Czy migreny można całkowicie wyleczyć?

Migrena jest niestety chorobą przewlekłą – nieznane są sposoby, dzięki którym można by doprowadzać do jej całkowitego wyleczenia. Nie da się jednak przewidzieć, jak często dany pacjent będzie zmagał się z napadami migrenowych bólów głowy.

U jednych chorych leczenie profilaktyczne umożliwia znaczące zmniejszenie częstości migren, u innych zaś nadal pojawiają się one często. Zdarza się także, że jeden człowiek zmagający się z tym problemem doświadcza epizodów migren kilka lub kilkanaście nawet razy w miesiącu, inny zaś w ciągu całego swojego życia ma zaledwie kilka migrenowych bólów głowy.

 

 

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.