fbpx

BLIZNY a działanie Kolagenu

Blizna, to powstająca w procesie gojenia – tkanka łączna, która zastępuje uszkodzoną tkankę przez uraz lub chorobę.

Tworzenie blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną, tkanką ziarninującą (porastającą), z licznymi /najpierw ułożonymi przypadkowo, potem już w sposób uporządkowany/ włóknami kolagenu.

Blizna powstaje w miejscu zranienia lub innego uszkodzenia skóry i możemy wyróżnić kilka sposobów jej usuwania. Skutek leczenia uwarunkowany jest przez wiele czynników, wpływających na późniejszy wygląd blizny.

Są to między innymi:
 • rodzaj rany i głębokość;
 • długość/rozmiar, krwawienie, ucisk;
 • przebieg gojenia;
 • wiek (lepsze gojenie u dzieci);
 • wykonanie cięć w liniach minimalnego napięcia skóry;
 • kształt blizny;
 • okres, jaki dzieli jej wystąpienie od rozpoczęcia leczenia;
 • ilość i rodzaj szwów;
 • lokalizacja blizny (broda, mostek, ramię, górna część pleców – to obszary zwiększonego ryzyka).

Przez pierwszy rok, kiedy blizna dojrzewa, można spróbować wpływać na jej przyszły wygląd. Fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen w skórze – pobudzone, poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz – spowodują znaczące uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny stają się wtedy znacznie wygładzone.

Stosowane są też techniki chirurgiczne, ale większość blizn nie wymaga specjalistycznego leczenia i goi się bez żadnej interwencji, wskutek czego dochodzi do jej naturalnego usuwania.

Istnieją jednak blizny nieprawidłowe, twarde, czerwone, zgrubiałe, znacznie wykraczające poza obszar pierwotnego kształtu i rozmiaru rany. Stanowią one problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, mogą powodować przykurcze, wywoływać ból i swędzenie. Operacja plastyczna w tym momencie jest wskazana, a polega ona zazwyczaj na wycięciu blizny i wszyciu w to miejsce przeszczepu skóry, w celu uzyskania gładkiej, równej blizny, kosmetycznie lepszej od poprzedniej.

Po usunięciu tarczy martwych komórek wykonujemy zabiegi dermostymulacji – pobudzenia żywych warstw skóry. Prowadzą one do wzrostu przepływu krwi w skórze i pobudzeniu fibroblastów do syntezy kolagenu i elastyny. Wzrost ilości kolagenu poprawia rusztowanie skóry i daje efekt skóry jędrnej oraz sprężystej.

Nowoczesną metodą leczenia blizn jest stosowanie ekspanderów, czyli rozciągaczy tkankowych, dzięki którym można uzyskać pewien nadmiar zdrowej skóry potrzebny do przemieszczenia w miejsce blizny. Dość szeroko stosuje się opatrunki z żelu silikonowego. Leczenie blizn polega też na masażu i uciskaniu opuszkami palca, kilkakrotnie w ciągu dnia.

W jaki sposób Kolagen oddziałuje na bliznę?

Kolagen Naturalny działa rozjaśniająco, zmiękczająco oraz wygładzająco na stwardniałą i przerośniętą tkankę blizn, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Stosując Kolagen Naturalny do wygładzania blizn, należy pamiętać o peelingu, który złuszczając naskórek, w znaczny sposób przygotuje skórę do lepszej wchłanialności kolagenu.

W zależności od miejsca występowania blizny zalecamy Kolagen Platinum (delikatne partie ciała – w tym twarz, szyja, dekolt, miejsca intymne, itd.) lub Silver (pozostałe części ciała).

>>  Masz jakąś uwagę, którą chcesz się ze mną podzielić?
>>  Kliknij poniżej i napisz.
>>  Jak zwykle.. pytania i komentarze mile widziane!

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.

29 Komentarze

 • Agnieszka
  Posted 0 10:49 0Polubienia

  Witam serdecznie,
  Kolagen najlepiej pomaga na nowe blizny. Przez pierwszy rok, kiedy blizna dojrzewa, można spróbować wpływać na jej przyszły wygląd.
  Fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen w skórze – pobudzone, poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz – spowodują znaczące uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny stają się wtedy znacznie wygładzone i nie powstają bliznowce. Jeśli chodzi o bliznowce, Kolagen je wygładza, zmiękcza, poprawia koloryt skóry; sprawia, że blizny na pewno są mniej widoczne. Poza tym skóra stanie się światłoczuła i dzięki temu skóra będzie się równomiernie opalać.
  Zdecydowanie polecam zastosować kolagen. Do twarzy kolagen Platinum: http://www.kolagen.pl/k1,colway-kolagen-platinum.html, do ciała kolagen Silver: http://www.kolagen.pl/k2,colway-kolagen-silver.html
  Pozdrawiam, Agnieszka

 • kasia
  Posted 0 23:45 0Polubienia

  Witam,
  Chciałabym przetestować kolagen na bliznę na której tworzy się bliznowiec. Czy to nie pogorszy sprawy i nie spowoduje większego rozrostu bliznowca?

Napisz komentarz