BLIZNY a działanie Kolagenu

Blizna, to powstająca w procesie gojenia – tkanka łączna, która zastępuje uszkodzoną tkankę przez uraz lub chorobę.

Tworzenie blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną, tkanką ziarninującą (porastającą), z licznymi /najpierw ułożonymi przypadkowo, potem już w sposób uporządkowany/ włóknami kolagenu.

Blizna powstaje w miejscu zranienia lub innego uszkodzenia skóry i możemy wyróżnić kilka sposobów jej usuwania. Skutek leczenia uwarunkowany jest przez wiele czynników, wpływających na późniejszy wygląd blizny.

Są to między innymi:
 • rodzaj rany i głębokość;
 • długość/rozmiar, krwawienie, ucisk;
 • przebieg gojenia;
 • wiek (lepsze gojenie u dzieci);
 • wykonanie cięć w liniach minimalnego napięcia skóry;
 • kształt blizny;
 • okres, jaki dzieli jej wystąpienie od rozpoczęcia leczenia;
 • ilość i rodzaj szwów;
 • lokalizacja blizny (broda, mostek, ramię, górna część pleców – to obszary zwiększonego ryzyka).

Przez pierwszy rok, kiedy blizna dojrzewa, można spróbować wpływać na jej przyszły wygląd. Fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen w skórze – pobudzone, poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz – spowodują znaczące uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny stają się wtedy znacznie wygładzone.

Stosowane są też techniki chirurgiczne, ale większość blizn nie wymaga specjalistycznego leczenia i goi się bez żadnej interwencji, wskutek czego dochodzi do jej naturalnego usuwania.

Istnieją jednak blizny nieprawidłowe, twarde, czerwone, zgrubiałe, znacznie wykraczające poza obszar pierwotnego kształtu i rozmiaru rany. Stanowią one problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, mogą powodować przykurcze, wywoływać ból i swędzenie. Operacja plastyczna w tym momencie jest wskazana, a polega ona zazwyczaj na wycięciu blizny i wszyciu w to miejsce przeszczepu skóry, w celu uzyskania gładkiej, równej blizny, kosmetycznie lepszej od poprzedniej.

Po usunięciu tarczy martwych komórek wykonujemy zabiegi dermostymulacji – pobudzenia żywych warstw skóry. Prowadzą one do wzrostu przepływu krwi w skórze i pobudzeniu fibroblastów do syntezy kolagenu i elastyny. Wzrost ilości kolagenu poprawia rusztowanie skóry i daje efekt skóry jędrnej oraz sprężystej.

Nowoczesną metodą leczenia blizn jest stosowanie ekspanderów, czyli rozciągaczy tkankowych, dzięki którym można uzyskać pewien nadmiar zdrowej skóry potrzebny do przemieszczenia w miejsce blizny. Dość szeroko stosuje się opatrunki z żelu silikonowego. Leczenie blizn polega też na masażu i uciskaniu opuszkami palca, kilkakrotnie w ciągu dnia.

W jaki sposób Kolagen oddziałuje na bliznę?

Kolagen Naturalny działa rozjaśniająco, zmiękczająco oraz wygładzająco na stwardniałą i przerośniętą tkankę blizn, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Stosując Kolagen Naturalny do wygładzania blizn, należy pamiętać o peelingu, który złuszczając naskórek, w znaczny sposób przygotuje skórę do lepszej wchłanialności kolagenu.

W zależności od miejsca występowania blizny zalecamy Kolagen Platinum (delikatne partie ciała – w tym twarz, szyja, dekolt, miejsca intymne, itd.) lub Silver (pozostałe części ciała).

>>  Masz jakąś uwagę, którą chcesz się ze mną podzielić?
>>  Kliknij poniżej i napisz.
>>  Jak zwykle.. pytania i komentarze mile widziane!

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.

33 Komentarze

 • Edyta
  Posted 0 0 0Polubienia

  Witam
  Proszę o poradę.Mam ranę poparzeniowa u dziecka 1lat od gorące go metalu.rana ok msc.kupilam próbki kolagenu Platinum i smaruje 3xdziennie ranę .moje pytanie brzmi czy jest szansa że z kolagenem rana się zagoi?

  • Inezz
   Posted 0 0 0Polubienia

   Witam,
   Zdecydowanie szybciej się zagoi, przy stosowaniu kolagenu nie powinno być blizn, koloryt skóry powinien być inny. Ta skóra jest bardzo wrażliwa, na dotyk, wszystko przeszkadza, więc i w tym przypadku kolagen pomoże. Sama miałam oparzenie na dłoni od oleju wprost z rozgrzanej patelni, więc wiem o czym mówię.
   Czy to jest duże oparzenie? Jak rozległe i głębokie jest to oparzenie? Jaki jest koloryt skóry?
   Pozdrawiam, 🙂

   • Edyta
    Posted 0 0 0Polubienia

    Strasznie się martwię bo to jest rana na buzi…na chwilę obecną skóra jest różowa z widocznymi pajączkami.Kupilam jeszcze colaceum i smaruje tylko na noc.

    • Inezz
     Posted 0 0 0Polubienia

     Dobry wieczór,
     Różowe to jest, bo się goi, trzeba chronić dane miejsce szczególnie teraz jak jest chłodniej. Natłuszczać właśnie colaceum, przed wyjściem na zewnątrz. I tak naprawdę smarować kolagenem, smarować i jeszcze raz smarować. Kilka – do kilkunastu razy na dobę. Potrzeba czasu na odbudowanie się naskórka – ok 110-130dni przebudowuje się skóra.
     Pozdrawiam, 🙂

 • kasia
  Posted 0 0 0Polubienia

  Witam,
  Chciałabym przetestować kolagen na bliznę na której tworzy się bliznowiec. Czy to nie pogorszy sprawy i nie spowoduje większego rozrostu bliznowca?

  • Agnieszka
   Posted 0 0 0Polubienia

   Witam serdecznie,
   Kolagen najlepiej pomaga na nowe blizny. Przez pierwszy rok, kiedy blizna dojrzewa, można spróbować wpływać na jej przyszły wygląd.
   Fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen w skórze – pobudzone, poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz – spowodują znaczące uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny stają się wtedy znacznie wygładzone i nie powstają bliznowce. Jeśli chodzi o bliznowce, Kolagen je wygładza, zmiękcza, poprawia koloryt skóry; sprawia, że blizny na pewno są mniej widoczne. Poza tym skóra stanie się światłoczuła i dzięki temu skóra będzie się równomiernie opalać.
   Zdecydowanie polecam zastosować kolagen. Do twarzy kolagen Platinum: http://www.kolagen.pl/k1,colway-kolagen-platinum.html, do ciała kolagen Silver: http://www.kolagen.pl/k2,colway-kolagen-silver.html
   Pozdrawiam, Agnieszka

 • kama
  Posted 1 1 0Polubienia

  Jestem po przeszczepie skóry na policzku o rozmiarze 2,5×3 cm. Skóra została pobrana z za ucha. Jest czerwona i twarda mimo ,że stosuję żel z nonokoidami złota od 5 m-cy.

  • Agnieszka
   Posted 0 0 0Polubienia

   Witam serdecznie,
   Kolagen najlepiej pomaga na nowe blizny. Przez pierwszy rok, kiedy blizna dojrzewa, można spróbować wpływać na jej przyszły wygląd. Fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen w skórze – pobudzone, poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz – spowodują znaczące uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny stają się wtedy znacznie wygładzone i nie powstają bliznowce.
   Jeśli chodzi o bliznowce, Kolagen je wygładza, zmiękcza, poprawia koloryt skóry; sprawia, że blizny na pewno są mniej widoczne. Poza tym skóra stanie się światłoczuła i dzięki temu skóra będzie się równomiernie opalać.
   Polecam zastosować kolagen Pure, http://www.kolagen.pl/p85,kolagen-natywny-native-pure.html który skutecznie działa na blizny.
   Pozdrawiam, Agnieszka

 • patrycja
  Posted 1 1 0Polubienia

  Witam, po jakim czasie od operacji można zacząć stosować kolagen? Miałam trzy tygodnie temu cięcie cesarskie, ale pionowe, bo było to cięcie po poprzednim. Wycięli mi starą bliznę, która była czerwona, zgrubiała i szeroka i zszyli na nowo. Nie chciałabym żeby teraz znów blizna wyglądała tak brzydko jak ta poprzednia, dlatego chcę zacząć działać jak najszybciej.

 • pina325
  Posted 1 1 0Polubienia

  witam, mam ogromna prosbe jaki kolagen moge zastosowac na blizne umiejscowiona na plecach ( operacja kregoslupa)

 • Marcin
  Posted 0 0 0Polubienia

  Witam, co można zastosować na blizny u 2,5 rocznego dziecka 1 rok po poparzeniu? Ma na ramieniu 3 bliznowce. Grube czerwone blizny. Stosujemy Veraderm, raczej bez efektu. Zmiękczyć, wygładzić i nadać kolor skóry. To do zrobienia?

 • Paulina
  Posted 1 1 0Polubienia

  Witam serdecznie

  Pracuję w firmie gdzie stosuję się żrące środki chemiczne. Przez nie uwagę spadła mi jedna kropla jednej używanych chemii do czyszczenia pomieszczeń(chlorofoum plus) w okolicach czoła. Szybko obmyłam te miejsce ale nie stety działanie chemi już rozpoczeło. To nie wielka rana, mam teraz po niej strup. Podejrzewam że może to być widoczne kiedy rana się zagoi. Czy któryś z kolagenów mógł by mi pomóc w usunięciu tej blizny lub jej złagodzeniu

  Dziekiuję i pozdrawiam

 • Basia
  Posted 0 0 0Polubienia

  Dzień dobry. A ja mam pytanie w związku z moimi bliznami. Są one umiejscowione na obu skroniach i pasek na czole. Blizny powstały na skutek poparzenia gazem. Teraz są już stare i reagują na zmianę temperatury, tzn. np. gdy jest gorąco robią się czerwone placki albo sinieją gdy jest zimno. Czy można coś z nimi zrobić? W pewnym gabinecie powiedziano mi, że pojedynczo laserem CO2 nie można ich zrobić, bo będą wyróżniać się od reszty skóry, a poza tym nie zlikwiduje się ich, tylko ewentualnie poprawi jędrność i mi odradzono zabiegu. Czytam o tym kolagenie. Czy on mi pomoże? Pozdrawiam

  • Agnieszka
   Posted 0 0 0Polubienia

   Witam serdecznie,
   Jak bardzo kolagen pomoże – to wszystko uzależnione jest od kiedy blizna jest na skórze, jakiego jest koloru, jaki prowadzony jest tryb życia, czy pali się papierosy, uprawia sport, ect.
   Sądzę, że warto jednak zastosować kolagen – jak duża będzie poprawa – trudno jest mi jednoznacznie określić. Osobiście nakładałabym kolagen, tutaj nic nie tracimy, a możemy sporo zyskać.
   Kolagen najlepiej pomaga na nowe blizny. Przez pierwszy rok, kiedy blizna dojrzewa, można spróbować wpływać na jej przyszły wygląd.
   Ogólnie mówiąc Kolagen wygładza blizny, zmiękcza je, poprawia koloryt skóry; sprawia, że blizny na pewno są mniej widoczne. Poza tym skóra stanie się światłoczuła i dzięki temu, będzie Pani mogła ją równomiernie opalić.
   Pozdrawiam, Agnieszka

 • Iwona
  Posted 1 1 0Polubienia

  ?

 • Iwona
  Posted 1 1 0Polubienia

  Witam serdecznie. Mam poważny problem z bliznami głównie umiejscowionymi na łydkach. Są to blizny pourazowe, ale też np. po ukąszeniach owadów powstałe w wyniku kilkakrotnego zdrapywania strupków. Niestety są „stare” mają już ok. 10 lat.. Są białe i drobne, ale jest ich mnóstwo.. Najgorzej widoczne są latem, kiedy skóra się opali, a blizny pozostają białe. Próbowałam już wielu metod, ale niewiele pomogły. Kiedy trafiłam na reklamę kolagenu pojawiła się nowa nadzieja.. Zastanawiam się nad zakupem k.silver. Czy sądzi Pani że możliwe jest pozbycie się moich blizn dzięki kolagenowi ??

  • Agnieszka
   Posted 1 1 0Polubienia

   Witaj,

   Bardzo polecam zastosować kolagen Silver. Kolagen wygładza blizny, spłyca, zmiękcza, poprawia koloryt skóry; sprawia, że blizny na pewno są mniej widoczne. Skóra stanie się również światłoczuła i dzięki temu, będzie Pani mogła ją równomiernie opalić. Więc co ważne w Pani przypadku – te blizny również będą się opalały.
   Poza kolagenem Silver proszę dodatkowo stosować doustnie witaminę C.
   Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

 • Izold
  Posted 1 1 0Polubienia

  Witam jestem bardzo zainteresowana kupnem Kolagenu Naturalnego. Cel to zmniejszenie widoczności blizn (mam je od 2 miesięcy)umiejscowionych w różnych częściach chciała oraz nawilżenie skóry twarzy.
  Według INCI skład to: aqua, collagen, caprylyl glycol, elastin, lactic acid. To jaka jest różnica między Platinum, Silver i Graphite?
  Przy czym nie zawracam uwagi na wydajność, zapach, konsystencje, wygląd i inne poboczne czynniki, które uprzyjemniają stosowanie.
  Jakim środkiem należy oczyścić twarz przed nałożeniem?
  Jeśli może Pani polecić jakieś publikacje naukowe na ten temat byłoby świetnie gdyż jestem laikiem.

  Pozdrawiam

  • Agnieszka
   Posted 1 1 0Polubienia

   Witam serdecznie,

   Na blizny umiejscowione na całym ciele polecam zastosować Kolagen Silver.
   To jaka jest różnica między Platinum, Silver i Graphite?
   Każdy z wymienionych Kolagenów – różni się miejscem do aplikacji, a także stopniem oczyszczenia (zapigmentowania) preparatu, barwą i oczywiście ceną. Platinum jest pozyskiwany ze skóry brzucha tołpygi i jest go najmniej; Silver jest z boków ryby tołpygi, a Graphite jest z grzbietu tołpygi i jest go najwięcej.
   Żel, który jest najlepiej oczyszczony (Platinum) – zalecany jest do najbardziej delikatnych partii ciała (skóra twarzy, szyi i dekoltu, pod oczy, do miejsc intymnych, itp.). Ten rodzaj stosujemy na zmarszczki, przebarwienia skórne, plamy starcze, na powieki i pod oczy (kurze łapki), na blizny na twarzy, zmiany skórne, pajączki itd.
   Kolagen Silver i Graphite – przechodzą przez mniejszą ilość procesów oczyszczania, są ciemniejsze i tym samym są tańsze w produkcji; dlatego przeznaczone są do pielęgnacji pozostałych części ciała. Kolagen Silver – do całego ciała, np. podczas domowego masażu, na rozstępy, cellulit, blizny, zmiany pigmentacyjne na ciele, itd. Natomiast Kolagen Graphite powinien być stosowany do regeneracji i pielęgnacji włosów oraz paznokci, na żylaki, suche pięty, itd.
   Dlatego też stosując te kosmetyki, proszę pamiętać, że kolagen nie dostosowujemy do problemu skórnego, ale do MIEJSCA, w którym ten problem występuje.
   Jakim środkiem należy oczyścić twarz przed nałożeniem?
   Proponuję zastosować nasz kolagenowy żel do mycia. http://www.kolagen.pl/p54,kolagenowy-zel-do-mycia.html Na pewno polecam produkty bez sls-ów, bez alkoholu.
   Jeśli może Pani polecić jakieś publikacje naukowe na ten temat byłoby świetnie gdyż jestem laikiem.
   Polecam wykłady ukraińskiego dra S. Batieczki http://www.kolagen.pl/p62,siergiej-batieczko-wyklad-1-i-2-czesc.html oraz doktora publikację naukową: http://www.kolagen.pl/p16,kolagen-nowa-strategia-zachowania-zdrowia-i-przedluzenia-mlodosci.html
   W razie dodatkowych pytań, zapraszam do kontaktu.
   Pozdrawiam, Agnieszka

 • iwonka16
  Posted 1 1 0Polubienia

  ile razy można zamawiać próbki kolagenu.Czynię to już po raz czwarty i nic.A tu co otworzę moją pocztę to zamów i zamów!!! ŻENADA

  • Agnieszka
   Posted 1 1 0Polubienia

   Witam,
   Skoro tyle razy zamawiała Pani saszetki, to za każdym razem, na pocztę mailową, powinna Pani otrzymać potwierdzenie złożenia zamówienia z prośbą o kontakt telefoniczny (lub mailowy) w celu potwierdzenia adresu do wysyłki saszetek – warunek konieczny. Do dnia dzisiejszego nie mamy żadnego potwierdzonego adresu przez Panią, więc saszetki nie zostały wysłane.
   Następnym razem proponuję dokładnie przeczytać każdy mail.
   Pozdrawiam, Agnieszka

 • kasiek78
  Posted 1 1 0Polubienia

  Witam.
  Czy na bliznę u 5 letniego dziecka można zastosować kolagen? Jest to niewielka kreseczka przy łuku brwiowym.Czy można ewentualnie gdzieś zamówić próbki kolagenu?
  Pozdrawiam

  • Agnieszka
   Posted 1 1 0Polubienia

   Witaj,

   Tak, również dzieci mogą to stosować, bez żadnych obaw. Produkt jest naturalny i jest stosowany również u niemowlaków, np. na oparzenia. Na taką bliznę polecam kolagen Platinum http://www.kolagen.pl/k1,kolagen-platinum.html. O tym jak duża będzie poprawa zależy od bardzo wielu czynników. Między innymi od tego, jak stara jest to blizna.
   Przez pierwszy rok, kiedy blizna dojrzewa, można spróbować wpływać na jej przyszły wygląd. Fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen w skórze – pobudzone, poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz – spowodują znaczące uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny stają się wtedy znacznie wygładzone.

   A na stare blizny…
   Ogólnie mówiąc Kolagen wygładza blizny, zmiękcza je, wygładza poprawia koloryt skóry; sprawia, że blizny na pewno są mniej widoczne. Poza tym skóra stanie się światłoczuła i dzięki temu, Pani dziecko będzie mogło ją równomiernie opalić.

   Po próbki zapraszam do sklepu internetowego: http://www.kolagen.pl/

   Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

 • Kasiek78
  Posted 1 1 0Polubienia

  Witam.
  Mam pytanie o bliznę na twarzy córeczki. Jest to mała kreseczka widoczna przy łuku brwiowym. Czy w celu zmniejszenia widoczności blizny u 5 letniego dziecka można zastosować kolagen? Czy są jakieś próbki ewentualnie żeby wypróbować produkt?
  Pozdrawiam

 • KASIEK
  Posted 1 1 0Polubienia

  Pani Agnieszko, czy mogłaby mi Pani doradzić dobry gabinet medycyny estetycznej we Wrocławiu, badz w Szczecinie i dobrych specjalistów z tej dziedziny w tych miastach?

  • Agnieszka
   Posted 1 1 0Polubienia

   Witam serdecznie,

   Pani Kasiu nie bardzo mogę coś w tamtych rejonach polecić. Mieszkam w woj. podlaskim więc prędzej tutaj bym coś poleciła. Przykro mi bardzo, ale nie jestem w stanie pomóc.

   Pozdrawiam, Agnieszka

 • Madzia
  Posted 1 1 0Polubienia

  Gdzie i w jaki sposób można nabyć produkty kolagenowe? Jakie mniej więcej są ich ceny?

  • Agnieszka
   Posted 1 1 0Polubienia

   Witaj Magdo,

   Zamówienie możesz złożyć mailowo pod adresem: sklep@kolagen.pl , telefonicznie pod nr telefonu: /85/ 652 02 01, jak i również poprzez nasz sklep internetowy, gdzie znajdziesz pełną ofertę wraz z cenami – dostępny jest on pod adresem: http://www.kolagen.pl.

   Jakimi produktami jesteś zainteresowana? Jeżeli masz jakieś pytanie to śmiało pisz: sklep@kolagen.pl

   Pozdrawiam serdecznie,
   Agnieszka

Comments are closed.