6 typów Covid-19

typy covid-19Wirus nie odpuszcza. I fala, II fala, III fala, itd… Coraz więcej z nas choruje. Niedawno usłyszałam, że Naukowcy wyróżnili typy covid-19, już 6 typów COVID-19 znaleziono.

Im więcej wiemy o wirusie, tym lepiej możemy się przed nim chronić i szybciej reagować. Naukowcy z wielu regionów świata przebadali tysiące osób, które zachorowały podczas pierwszej fali epidemii. Oto, co udało się ustalić.

Typowe objawy

Objawy Covid-19 zwykle pojawiają się w 7-10 dniu od zakażenia, a ich kolejność jest następująca:
 • Gorączka – występuje u 90% chorych, zwykle jest wysoka (38-41ºC) i utrzymuje się kilka lub więcej dni.
 • Bóle mięśni są intensywne, towarzyszą im dreszcze i uczucie zmęczenia.
 • Utrata węchu lub smaku.
 • Kaszel – jest suchy, męczący, z czasem zaczynają towarzyszyć mu duszności.
 • Nudności, wymioty oraz biegunka – najpierw pojawiają się nudności i wymioty, potem wodnista biegunka.
Niestety – wirus jest nieprzewidywalny i wiele zarażonych miało objawy dość nietypowe. Były to:

 • obniżona temperatura ciała,
 • dolegliwości sercowe –  kołatanie, ból wieńcowy,
 • zapalenie spojówek,
 • zmiany skórne (wysypka),
 • zaczerwienienia lub zasinienia palców (mieli je zarówno chorzy z silnymi objawami, jak i ci, którzy przeszli infekcję łagodnie).

Rodzaje wirusa. Typy covid-19

Dzięki aplikacji Covid Symptom Study, która zbiera dane  od zakażonych koronawirusem w Wielkiej Brytanii i USA, udało się ustalić jeszcze więcej.

Z jej pomocą badacze z King’s College w Londynie dowiedli, że wirus ma 6 typy covid-19, różniących się objawami i nasileniem. To ważne, o tyle, ponieważ teraz łatwiej przewidzieć, kto może chorować ciężko i wymagać hospitalizacji.

Typy covid-19:

 1. Grypopodobny, bez gorączki.
  Objawy: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej.
 2. Grypopodobny z gorączką.
  Objawy: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypka, wysoka gorączka, utrata apetytu.
 3. Żołądkowo-jelitowy.
  Objawy: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, biegunka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak kaszlu.
 4. Ciężki przebieg, poziom pierwszy.
  Objawy: zmęczenie, utrata węchu, kaszel, gorączka, chrypka, ból w klatce piersiowej. Charakterystyczne są częste i silne bóle głowy.
 5. Ciężki przebieg, poziom drugi.
  Objawy: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, kaszel, gorączka, chrypka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, ból mięśni. Typowe jest splątanie, czyli zaburzenia świadomości.
 6. Ciężki przebieg, poziom trzeci.
  Objawy: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, kaszel, gorączka, chrypka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, splątanie, ból mięśni, duszność. Typowe są dolegliwości żołądkowe – biegunka i ból brzucha.

Niestety, na 4,5 i 6 typ koronawirusa najczęściej zapadają osoby starsze, ponieważ mają obniżoną odporność, nadwagę, cukrzycę lub choroby płuc.

Po czym poznać, że przeszliśmy koronawirusa bezobjawowo?

Szacuje się, że liczba bezobjawowych lub skąpoobjawowych zachorowań może sięgać nawet 70%-80%, ponieważ dużo osób zgłasza się do lekarza, by zrobić testy z uwagi, że ktoś z bliskich chorował. Kiedy możemy podejrzewać, że przeszliśmy infekcję?

 • Gdy od kilku tygodni dokucza nam przewlekłe zmęczenie, przy wysiłku pojawiają się duszności.
 • Jeśli odczuwamy nagły dyskomfort związany z oddychaniem. To może być ból podczas głębokich oddechów, świszczący oddech czy po prostu zadyszka.
 • Jednak gwarancję, że byliśmy chorzy, da nam tylko test na obecność przeciwciał IgG oraz IgM. Ponieważ podobne objawy mogą świadczyć o infekcji, czy zapaleniu płuc.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top