Pielęgnacja cery suchej. Rady i podpowiedzi

 

Znalezione obrazy dla zapytania sucha cera

Skóra jest jednym z organów, który stanowi całą powłokę naszego ciała. I choć jej budowa jest skomplikowana to fascynująca dla tych, którzy są związani z branżą Beauty. Kosmetolodzy nieustannie poszukują coraz to nowszych odkryć biotechnologicznych, które pozwolą im lepiej i szybciej wpływać na regenerację naskórka oraz zahamować proces starzenia się skóry. W dzisiejszym artykule podjęłam temat suchej skóry i tego co możemy dla niej dobroczynnego zrobić. Czy wiesz jak pielęgnować suchą skórę? Co powinniśmy stosować przy wysuszonym naskórku, a czego unikać? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszej lektury.

Cera sucha – czyli jaka?

Czy wiedzieliście o tym, że naskórek ma aż 5 warstw?  To spora warstwa ochronna! Jednak to, co naprawdę stanowi warstwę ochronną naskórka nazywa się sebum. W głównej mierze to ono odpowiada za kondycję i faktyczny stan naszej cery. Jeśli sebum jest za mało nasza skóra nie dość, że nie ma odpowiedniej ilości wody, to również brak jej warstwy ochronnej i narażona jest na podrażnienia.  Skóra staje się szorstka w dotyku, z widocznymi naczynkami oraz bardzo często łuszczy się. Kosmetolodzy twierdzą, że ten typ cery jest najtrudniejszy do opanowania. Boryka się z nią wiele kobiet. Analizy i badania potwierdzają również, że ten typ cery starzeje się szybciej od innych, a pielęgnacja jest bardzo dużym wyzwaniem.

Jakie mogą być bezpośrednie przyczyny suchej skóry?

Przyczyn występowania suchej skóry może być wiele. Począwszy od czynników zewnętrznych, na które nie mamy większego wpływu, po wewnętrzne. O skórze suchej mówi się wówczas, gdy nasze sebum wytwarza czy generuje zbyt mało łoju.

Do czynników zewnętrznych należą:

– zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura (dlatego, szczególnie należy nawilżać skórę zimą i latem)

– promienie UV

– klimatyzacja

– kurz

– chlorowana woda

– mydła

– kosmetyki zawierające alkohol

– detergenty

– stosowanie retinoidów

Natomiast podłożem tego, że nasza skóra jest sucha może być to, co dzieje się w naszym organizmie czyli czynniki wewnętrzne takie jak:

– zaburzenie procesu rogowacenia i funkcjonowania naskórka, które uwarunkowane są genetycznie (m. in. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry)

– schorzenia neurologiczne, które przebiegają z nieprawidłowym wydzielaniem łoju

– schorzenia ogólnoustrojowe ( na przykład niewydolność nerek lub niedoczynność tarczycy)

– wiek, im jesteśmy starsi tym nasza skóra jest bardziej sucha

NMF, NNKT – co to oznacza i jaki ma to związek z suchą skórą?

NMF to nic innego jak naturalny czynnik nawilżający znajdujący się w warstwie rogowej naskórka. Składa się z substancji takich jak mocznik i aminokwasy, kwas piroglutaminowy, które wzmagają działanie innych substancji nawilżających np.: kwasu karboksylowego czy kreatyny. Kiedy okazuje się, że stężenie tych czynników jest zbyt niskie, wówczas nasza skóra jest przesuszona i szorstka. 

NNKT  to nic innego jak Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe. NIEZBĘDNE, więc powinniśmy sobie to wziąć głęboko do serca.Dlaczego są takie pożądane? Odpowiedź jest prosta! Nasz organizm ich sam nie produkuje i nie wytwarza. Jedyne wyjście jakie mamy to dostarczyć je w określony sposób od wewnątrz. To bardzo ważne by ich dostarczać, ponieważ to one biorą udział w procesie wytwarzania się sebum. Nienasycone Kwasy Tłuszczowe to jedna z podpowiedzi na poprawę suchej skóry.

Jakich kosmetyków powinniśmy używać przy suchej skórze?

Jeśli jesteś posiadaczką/ posiadaczem suchej skóry powinnaś/ powinieneś używać kosmetyków, które mają właściwości kojące i łagodzące.  Nie ma nic

Podobny obraz

gorszego dla suchej cery niż kosmetyki, które powodują, że jest bardziej szorstka, które zaogniają stany zapalne i nie łagodzą podrażnień. Przede wszystkim powinno używać się kosmetyków, które zawierają w sobie  pewne istotne substancje. To wspaniałe uczucie zapewniają nam takie substancje jak nieoceniona alantoina, oraz prekursor witaminy B5, wykazujący powinowactwo do keratyny – D-panthenol. Warto nabyć kosmetyki mające dużą ilość tych substancji w składzie (pamiętajcie, jeśli jakaś substancja jest na początku w składzie – jest jej najwięcej!). Podpowiem Wam, że bardzo dużo alantoiny ma czyste masło shea (czy jak wolicie masło karite). Dodatkowo jest tłuste, więc przy suchej skórze tworzy tzw. okluzję i woda z naskórka tak nie paruje. Masło shea jest bardzo częstym składnikiem balsamów do ciała, gdyż ma bardzo duże właściwości nawilżające.

DOMOWE SPA VS SALONY KOSMETYCZNE

Zdecydowanie i to i to. Z problematyczną cerą warto zwrócić się o poradę do profesjonalistów w tej dziedzinie. Nie chodzi tutaj o to, aby nagminnie odwiedzać salon kosmetyczny, ale raz na jakiś czas zafundować swojej skórze zabieg, który ją odrobinę zregeneruje. Uważam jednak, ze najważniejsza pielęgnacja to pielęgnacja domowa. To tak zwane przeze mnie Rytuały Piękna, o których pisałam już w artykule, który znajdziecie pod linkiem: 

http://www.adelia.com.pl/rytualy-piekna-zasady-mlodosci/(otworzy się w nowej zakładce)

Od autora…

Inwestujmy w kosmetyki pozbawione substancji drażniących takich jak np. alkohol, dbajmy o nawadnianie organizmu od środka oraz dostarczajmy składników odżywczych z pożywienia. Idealny kosmetyk do cery suchej to taki, który oprócz tego, że nawilża, to również dba o wiązanie wody w skórze. Przede wszystkim postawmy na kosmetyki naturalne! Czytajmy dokładnie składy INCI. Jeśli należycie i z niezwykłą starannością skupimy się na codziennej, dobrej pielęgnacji, nasza skóra z pewnością nie będzie potrzebowała dodatkowej interwencji.

Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top