ORYGINALNOŚĆ W BIZNESIE – pomaga czy nie?

Znalezione obrazy dla zapytania biznesmen

Oryginalność w biznesie? Coś takiego istnieje?

Wizerunek w biznesie jest jednym z najważniejszych narzędzi, jakie posiadamy. Jeśli zadasz sobie szczerze sama przed sobą pytanie: „Jakiego efektu biznesowego oczekujesz”?

To śmiało mogę Cię już teraz zapewnić, że efekt będzie współmierny do tego jak wyglądasz, i jak duże wrażenie będziesz w stanie wywrzeć na innych.

Im szybciej zrozumiesz, że to jak wyglądasz jest wizytówką i największą reklamą Ciebie, a także Twojej firmy i produktów, które oferujesz; tym szybciej wzbijesz się na wyższy poziom biznesowy oraz finansowy.

Dzisiaj jednak podejmę temat związany z oryginalnością wizerunku w biznesie i spróbuję odpowiedzieć na pytanie, kiedy ta oryginalność może nam pomóc, a kiedy może przeszkadzać w sektorze biznesowym. Być może i Ty chciałabyś być oryginalna i wyróżnić się w środowisku biznesowym, ale nadal nie wiesz, jak to zrobić?  Do rzeczy…

Czym jest oryginalność wizerunkowa w biznesie?

W dzisiejszych czasach trudno ignorować rolę profesjonalnego wizerunku w biznesie. Czy profesjonalny wizerunek jest równy i znaczy to samo co oryginalny? Otóż nie. Profesjonalny wizerunek biznesowy wpisuje się w pewien kanon i utarty już schemat, w którym człowieka biznesu poznasz z daleka.

Jednak oryginalność w biznesie; to jakby do tego profesjonalnego wizerunku biznesowego dodać „coś”; o olbrzymiej wartości dodanej, która powoduje, że znacznie wyróżniasz się na tle innych biznesmenów, menadżerów; czy dyrektorów korporacyjnych. To podejście do swojego wizerunku jest poważne, ponieważ nadajesz mu prestiżu.

Znalezione obrazy dla zapytania biznesmen

Jakie cechy posiada osoba wyróżniająca się oryginalnym wizerunkiem?

Człowiek, który świadomie podąża drogą oryginalności i wybiera nietuzinkowość, aniżeli podążanie utartymi ścieżkami świata mody – sam w sobie jest już oryginałem w najczystszej postaci.

Jeśli miałabym wymienić najsilniejsze dominanty czy cechy osobowości osoby o takim niepowtarzalnym wizerunku to wśród nich znalazłyby się:

rozpoznawalność – osoba o oryginalnym wizerunku biznesowym przykuwa uwagę partnera biznesowego czy kontrahenta na tyle mocno, że wręcz magnetyzuje podczas spotkań zawodowych. To charakterystyczny „Look biznesowy”, którego nie sposób zapomnieć i który zapamiętuje się i przypisuje danej osobie na bardzo długo.

spójność – często ten oryginalny wizerunek, jest częścią składową cech charakteru. Pewność siebie i świadomość swoich wysokich kompetencji są na tyle mocne i silne, że bez obaw będąc spójnym samemu ze sobą można postawić na bycie COOL w świecie biznesu, pod warunkiem, że nie popadniemy w skrajności. Pamiętajmy, że ubiór dużo o nas mówi i poprzez to jak wyglądamy często wyrażamy siebie.

jakość i prestiż – mimo, iż pozwala sobie na luz w świecie biznesowym i na bycie cool,  mocno podkreśla i stawia na jakość oraz prestiż.

wyjątkowość – oryginalny wizerunek, osobowość, ponadprzeciętność i spójność składają się na wyjątkowość. To z kolei określenie kogoś, kogo dostrzeżesz wśród setek tłumu. Dołączając do tego powyższe określenia oraz charakter – czyni daną osobę wyjątkową.

ORYGINALNOŚĆ W BIZNESIE TO SZTUKA…

Rzekłabym, że to rodzaj kunsztu i najwyższego formatu sztuki. Dlaczego zapytasz? Mówię tak dlatego, że na co dzień mam do czynienia z różnymi ludźmi ze świata biznesu – „Rekinami biznesu”.

Bycie oryginalnym w biznesie często wiąże się z łamaniem pewnych schematów wizerunkowych. Co musi być podparte wysoką elokwencją i szalenie wysokim poziomem inteligencji emocjonalnej i biznesowej. Często perfekcyjny wizerunek stanowi 70% sukcesu w stosunku do 30 % tylko kompetencji.

Często osoba pozwalająca sobie na oryginalny luz biznesowy zamienia te proporcje. Gdzie 70% to siła i miażdżąca moc kompetencji, a 30 % to sam wizerunek. Bycie oryginalnym w biznesie pomaga, ale również może zaszkodzić. Czytaj dalej…

Kiedy oryginalność wizerunkowa przeszkadza w biznesie                 

Moje doświadczenie w pracy z ludźmi wielkiego i mniejszego formatu pozwoliło mi na pewne wnioski, które są bardzo istotne z punktu widzenia podjętego tematu. Oryginalność sama w sobie jest „pociągająca” i budzi podziw oraz szacunek, ale… pod warunkiem, że Twoje imperium jest już zbudowane i stoją za Tobą poważne osiągnięcia i sukcesy.

Właściciele firm, które są jeszcze na etapie rozwoju i starają się o nowych kluczowych dla rozwoju firmy kontrahentów. W mojej opinii nie mogą sobie pozwolić na tą zbytnią oryginalność. Nie warto ryzykować swojego wizerunku.

Pamiętaj, że Twój wizerunek to Twoja wizytówka. Sobą reprezentujesz swoją firmę. Postaw zatem na standardy wizerunkowe i trzymaj się ogólnie przyjętej etykiety biznesowej. Na tym etapie nie możesz pozwolić sobie na żadną wpadnę wizerunkową. Mogłoby Cię to za dużo kosztować…

Kiedy oryginalny wizerunek pomaga?

Osoby o oryginalnym wizerunku biznesowym zawsze budzą mój podziw i zachwyt. Są magnetyzujące, silne i bardzo szybko udziela mi się ich energia. To osoby, które już osiągnęły w życiu na tyle dużo, że w aspekcie wizerunku mogą pozwolić sobie na luz; spontaniczność, bycie Cool, ale zachowując przy tym dobry styl, jakość i prestiż.

Ta swoboda wizerunkowa w połączeniu z kompetencjami powoduje, że każdy meeting biznesowy będzie miał charakter szczególny dla odbiorcy. Oryginalność w tym przypadku pokazuje, że człowiek już na pewnym poziomie ma dystans do wielu rzeczy. I marka na jaką sam pracował przez tyle lat jest na tyle stabilna i silna, że obroni się sama.

I to jest prawdziwy wizerunkowy kunszt.

Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top