fbpx

BLIZNY a działanie Kolagenu

Blizna, to powstająca w procesie gojenia – tkanka łączna, która zastępuje uszkodzoną tkankę przez uraz lub chorobę.

Tworzenie blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną, tkanką ziarninującą (porastającą), z licznymi /najpierw ułożonymi przypadkowo, potem już w sposób uporządkowany/ włóknami kolagenu.

Blizna powstaje w miejscu zranienia lub innego uszkodzenia skóry i możemy wyróżnić kilka sposobów jej usuwania. Skutek leczenia uwarunkowany jest przez wiele czynników, wpływających na późniejszy wygląd blizny.

Są to między innymi:
  • rodzaj rany i głębokość;
  • długość/rozmiar, krwawienie, ucisk;
  • przebieg gojenia;
  • wiek (lepsze gojenie u dzieci);
  • wykonanie cięć w liniach minimalnego napięcia skóry;
  • kształt blizny;
  • okres, jaki dzieli jej wystąpienie od rozpoczęcia leczenia;
  • ilość i rodzaj szwów;
  • lokalizacja blizny (broda, mostek, ramię, górna część pleców – to obszary zwiększonego ryzyka).

Przez pierwszy rok, kiedy blizna dojrzewa, można spróbować wpływać na jej przyszły wygląd. Fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen w skórze – pobudzone, poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz – spowodują znaczące uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny stają się wtedy znacznie wygładzone.

Stosowane są też techniki chirurgiczne, ale większość blizn nie wymaga specjalistycznego leczenia i goi się bez żadnej interwencji, wskutek czego dochodzi do jej naturalnego usuwania.

Istnieją jednak blizny nieprawidłowe, twarde, czerwone, zgrubiałe, znacznie wykraczające poza obszar pierwotnego kształtu i rozmiaru rany. Stanowią one problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, mogą powodować przykurcze, wywoływać ból i swędzenie. Operacja plastyczna w tym momencie jest wskazana, a polega ona zazwyczaj na wycięciu blizny i wszyciu w to miejsce przeszczepu skóry, w celu uzyskania gładkiej, równej blizny, kosmetycznie lepszej od poprzedniej.

Po usunięciu tarczy martwych komórek wykonujemy zabiegi dermostymulacji – pobudzenia żywych warstw skóry. Prowadzą one do wzrostu przepływu krwi w skórze i pobudzeniu fibroblastów do syntezy kolagenu i elastyny. Wzrost ilości kolagenu poprawia rusztowanie skóry i daje efekt skóry jędrnej oraz sprężystej.

Nowoczesną metodą leczenia blizn jest stosowanie ekspanderów, czyli rozciągaczy tkankowych, dzięki którym można uzyskać pewien nadmiar zdrowej skóry potrzebny do przemieszczenia w miejsce blizny. Dość szeroko stosuje się opatrunki z żelu silikonowego. Leczenie blizn polega też na masażu i uciskaniu opuszkami palca, kilkakrotnie w ciągu dnia.

W jaki sposób Kolagen oddziałuje na bliznę?

Kolagen Naturalny działa rozjaśniająco, zmiękczająco oraz wygładzająco na stwardniałą i przerośniętą tkankę blizn, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Stosując Kolagen Naturalny do wygładzania blizn, należy pamiętać o peelingu, który złuszczając naskórek, w znaczny sposób przygotuje skórę do lepszej wchłanialności kolagenu.

W zależności od miejsca występowania blizny zalecamy Kolagen Platinum (delikatne partie ciała – w tym twarz, szyja, dekolt, miejsca intymne, itd.) lub Silver (pozostałe części ciała).

>>  Masz jakąś uwagę, którą chcesz się ze mną podzielić?
>>  Kliknij poniżej i napisz.
>>  Jak zwykle.. pytania i komentarze mile widziane!

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.

29
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
Agnieszkakasiakamapatrycjapina325 Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Rafal
Admin

Marcin, oczywiście, że do zrobienia 🙂
Na takie blizny zalecany jest Kolagen Naturalny Silver: http://www.kolagen.pl/k2,kolagen-silver.html

Tak jak napisałeś – powinien on zmiękczyć i wygładzić bliznę, oraz sprawić, że będzie mniej widoczna 🙂

pina325
Gość
pina325

witam, mam ogromna prosbe jaki kolagen moge zastosowac na blizne umiejscowiona na plecach ( operacja kregoslupa)

Rafal
Admin

Witam, na blizny pooperacyjne na plecach zalecany jest Kolagen Silver:

http://www.kolagen.pl/k2,kolagen-silver.html

patrycja
Gość
patrycja

Witam, po jakim czasie od operacji można zacząć stosować kolagen? Miałam trzy tygodnie temu cięcie cesarskie, ale pionowe, bo było to cięcie po poprzednim. Wycięli mi starą bliznę, która była czerwona, zgrubiała i szeroka i zszyli na nowo. Nie chciałabym żeby teraz znów blizna wyglądała tak brzydko jak ta poprzednia, dlatego chcę zacząć działać jak najszybciej.

Rafal
Admin

Witam,
Kolagen należy zacząć stosować jak najszybciej. Im szybciej – tym lepsze efekty można uzyskać.
Na okolice brzucha producent zaleca stosowanie Kolagenu Silver: http://www.kolagen.pl/k2,kolagen-silver.html

kama
Gość
kama

Jestem po przeszczepie skóry na policzku o rozmiarze 2,5×3 cm. Skóra została pobrana z za ucha. Jest czerwona i twarda mimo ,że stosuję żel z nonokoidami złota od 5 m-cy.

kasia
Gość
kasia

Witam,
Chciałabym przetestować kolagen na bliznę na której tworzy się bliznowiec. Czy to nie pogorszy sprawy i nie spowoduje większego rozrostu bliznowca?