
Tworzenie blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną, tkanką ziarninującą (porastającą), z licznymi /najpierw ułożonymi przypadkowo, potem już w sposób uporządkowany/ włóknami kolagenu.
Blizna powstaje w miejscu zranienia lub innego uszkodzenia skóry i możemy wyróżnić kilka sposobów jej usuwania. Skutek leczenia uwarunkowany jest przez wiele czynników, wpływających na późniejszy wygląd blizny.- rodzaj rany i głębokość;
- długość/rozmiar, krwawienie, ucisk;
- przebieg gojenia;
- wiek (lepsze gojenie u dzieci);
- wykonanie cięć w liniach minimalnego napięcia skóry;
- kształt blizny;
- okres, jaki dzieli jej wystąpienie od rozpoczęcia leczenia;
- ilość i rodzaj szwów;
- lokalizacja blizny (broda, mostek, ramię, górna część pleców – to obszary zwiększonego ryzyka).
Przez pierwszy rok, kiedy blizna dojrzewa, można spróbować wpływać na jej przyszły wygląd. Fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen w skórze – pobudzone, poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz – spowodują znaczące uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny stają się wtedy znacznie wygładzone.
Stosowane są też techniki chirurgiczne, ale większość blizn nie wymaga specjalistycznego leczenia i goi się bez żadnej interwencji, wskutek czego dochodzi do jej naturalnego usuwania.
Istnieją jednak blizny nieprawidłowe, twarde, czerwone, zgrubiałe, znacznie wykraczające poza obszar pierwotnego kształtu i rozmiaru rany. Stanowią one problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, mogą powodować przykurcze, wywoływać ból i swędzenie. Operacja plastyczna w tym momencie jest wskazana, a polega ona zazwyczaj na wycięciu blizny i wszyciu w to miejsce przeszczepu skóry, w celu uzyskania gładkiej, równej blizny, kosmetycznie lepszej od poprzedniej.
Po usunięciu tarczy martwych komórek wykonujemy zabiegi dermostymulacji – pobudzenia żywych warstw skóry. Prowadzą one do wzrostu przepływu krwi w skórze i pobudzeniu fibroblastów do syntezy kolagenu i elastyny. Wzrost ilości kolagenu poprawia rusztowanie skóry i daje efekt skóry jędrnej oraz sprężystej.
Nowoczesną metodą leczenia blizn jest stosowanie ekspanderów, czyli rozciągaczy tkankowych, dzięki którym można uzyskać pewien nadmiar zdrowej skóry potrzebny do przemieszczenia w miejsce blizny. Dość szeroko stosuje się opatrunki z żelu silikonowego. Leczenie blizn polega też na masażu i uciskaniu opuszkami palca, kilkakrotnie w ciągu dnia.
W jaki sposób Kolagen oddziałuje na bliznę?
Kolagen Naturalny działa rozjaśniająco, zmiękczająco oraz wygładzająco na stwardniałą i przerośniętą tkankę blizn, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Stosując Kolagen Naturalny do wygładzania blizn, należy pamiętać o peelingu, który złuszczając naskórek, w znaczny sposób przygotuje skórę do lepszej wchłanialności kolagenu.
W zależności od miejsca występowania blizny zalecamy Kolagen Platinum (delikatne partie ciała – w tym twarz, szyja, dekolt, miejsca intymne, itd.) lub Silver (pozostałe części ciała).
>> Masz jakąś uwagę, którą chcesz się ze mną podzielić?
>> Kliknij poniżej i napisz.
>> Jak zwykle.. pytania i komentarze mile widziane!
O autorce
Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą Patrycji. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgonie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂
29 Komentarze
Agnieszka
Witam serdecznie,
Kolagen najlepiej pomaga na nowe blizny. Przez pierwszy rok, kiedy blizna dojrzewa, można spróbować wpływać na jej przyszły wygląd.
Fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen w skórze – pobudzone, poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz – spowodują znaczące uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny stają się wtedy znacznie wygładzone i nie powstają bliznowce. Jeśli chodzi o bliznowce, Kolagen je wygładza, zmiękcza, poprawia koloryt skóry; sprawia, że blizny na pewno są mniej widoczne. Poza tym skóra stanie się światłoczuła i dzięki temu skóra będzie się równomiernie opalać.
Zdecydowanie polecam zastosować kolagen. Do twarzy kolagen Platinum: http://www.kolagen.pl/k1,colway-kolagen-platinum.html, do ciała kolagen Silver: http://www.kolagen.pl/k2,colway-kolagen-silver.html
Pozdrawiam, Agnieszka
kasia
Witam,
Chciałabym przetestować kolagen na bliznę na której tworzy się bliznowiec. Czy to nie pogorszy sprawy i nie spowoduje większego rozrostu bliznowca?