Wrażliwa skóra twarzy

wrażliwa skóraCodziennie otrzymuje wiadomości, z pytaniami co zrobić, bo skóra piecze, swędzi, jest wrażliwa, pojawiają wypryski. Niestety na takie przypadłości narzeka coraz więcej osób.

Dziś zajmę się tym tematem: dlaczego tak się dzieje i jak postępować ze skórą wrażliwą twarzy? Co jej pomoże?

„Przeglądam się w lustrze i widzę wysuszoną, zaczerwienioną cerę.
Szczególnie wrażliwa po przyjściu ze spaceru.
Martwię się, czy to nie alergia albo coś poważniejszego (…)”

Niekonicznie jest to alergia. To prawdopodobnie wrażliwa skóra twarzy. Reaguje wysuszeniem, łuszczeniem się, zaczerwienieniem, zmianami zapalnymi np. na chłodne powietrze na dworze, ciepłe i suche w pomieszczeniach, zmiany temperatury, itp. Często towarzyszy temu uczucie ściągnięcia, napięcia, swędzenia. W przypadku skóry alergicznej taką reakcję wywołuje jeden, konkretny czynnik. Nawet jego mała dawka powoduje reakcję zapalną. Jeśli pojawiają się wątpliwości, warto udać się do dermatologa. Wywiad i testy płatkowe pomogą ustalić, jaka to dolegliwość.

Czytając o zaczerwienionej skórze po przyjściu ze spaceru, zastanawiam się czy nie jest to początek trądziku różowatego. Pierwszym objawem są popękane naczynka, z czasem skóra staje się piekąca, sucha i zaczyna się czerwienić. Późniejszymi objawami są grudki i krostki, a końcowym przerost gruczołu nosowego.

„Jak dbać o taką wrażliwą skórę twarzy,
przy trądziku różowatym, o którym Pani pisze?”

Przede wszystkim trzeba uważać na zmiany temperatur; po powrocie do (z mrozu) – odczekaj minimum kwadrans nim sięgniesz po ciepły napój. Zbyt gwałtowna zmiana temperatur rozszerza oraz osłabia naczynia krwionośne. Wrażliwa cera ze skłonnością do trądziku różowatego nie lubi zimna i wiatru; nie jest wskazana również sauna, solarium, czy opalanie się na słońcu, które niszczy kruche naczynka. Taką skórę trzeba chronić przez cały rok, również filtrami. Dużą role odgrywa tutaj również dieta. Jednej skórze szkodzi czerwone wino, kawa czy herbata a innej ostre przyprawy, czy czekolada.

„Jak mogłabym szybko poprawić wygląd skóry?
Jest obwisła”

Przede wszystkim należy zadbać o odbudowę ochronnego płaszcza lipidowego. Uszczelnić go pomogą kosmetyki – w tym Kolagen naturalny Platinum czy Kolagen Natywny Gold. Kremy powinne posiadać w swoim składzie lipidy, ceramidy, nienasycone kwasy tłuszczowe. Wspomóc trzeba też niewydolny system neutralizacji wolnych rodników, stosując kosmetyki, które w składzie mają antyoksydanty, czyli witaminę C (polecam Rozświetlające krople do skóry z witaminą C – klik), E, polifenole. Jesli trzeba zwalczyć przewlekły stan zapalny, cenne będą allantoina, pantenol, phloretin, neurosensyna. Na co dzień najlepiej oczyszczać skórę mleczkami, tonikami, płynami micelarnymi (polecam Wodę micelarną z kolagenem, którą sama stosuje – klik).

2-3 razy w tygodniu należy jednak zmyć skórę żelem do mycia twarzy i wodą – przegotowaną, mineralną, termalną. Dobrze jest też używać Atelowody komórkowej z witaminą C (klik) lub wody termalnej w sprayu, bo zawarte w niej oligoelementy i sole mineralne łagodzą podrażnienia.Co do zabiegów dobre efekty dają odpowiednie zabiegi dla cery wrażliwej w gabinecie dermatologii estetycznej, np. naświetlenia światłem IPL, mezoterapia z odpowiednio dobranymi koktajlami, peelingi z drobinkami.

„Słyszałam, że podrażnienie skóry
może też być skutkiem używania kosmetyków?”

Przeciętne kremy mają w składzie nawet i 200 różnych substancji, w tym środki zapachowe i konserwanty, które mogą podrażniać, a często alergizować skórę.

Skóra poddana działaniu tylu różnym czynnikom drażniącym; w pewnym momencie przestaje sobie radzić z obroną; nie jest w stanie stymulować odnowy komórkowej i zwalczać licznych mikro-zapaleń.

„Czyli z niektórymi kremami żegnam się na zawsze..”

Nie musi być tak. Reakcja mogła być spowodowana, np. gorszą formą skóry – jej wysuszeniem lub odwodnieniem. Po miesiącu, dwóch – kiedy jej stan wróci do normy, warto powtórzyć „test” z aplikacją danego kosmetyku i obserwować efekty. Jeżeli reakcja była spowodowana alergią, każdy z alergenem będzie skutkował podrażnieniami. I wtedy rzeczywiście kosmetyk trzeba odstawić na zawsze.

„Nie wszyscy jednak muszą
borykać się z takimi problemami, jak ja,
jak taka cera wrażliwa 🙁
Dlaczego?”

Przypadłość ta zapisana jest też w genach, ale częściej do wrażliwości skóry przyczynia się stan zdrowia.

Szkodzą jej wolne rodniki, zanieczyszczenia środowiska, pożywienie, brak odpowiedniej pielęgnacji. Nie służy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, promieniowanie UV, które osłabia strukturę skóry, jej zdolności naprawcze i ochronne. Z wiekiem skóra staje się cieńsza i bardziej sucha, zatem wrażliwsza. Spadek poziomu hormonów żeńskich (zwłaszcza estrogenów) osłabia strukturę naczyń krwionośnych i nasila zaczerwienienie skóry.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.