Olejki kosmetyczne to magiczne substancje, których używa się do pielęgnacji nie tylko twarzy, ale i całego ciała już od dawna. Jak to ujęłam w tytule tego artykuły, są to dla mnie i dla wielu z nas, którzy je stosują – olejkami magicznymi. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z olejkami, mam nadzieje, że w tym artykule znajdziesz wystarczająco dużo argumentów, które przekonają Cię do niesamowitych właściwości tych preparatów.
Niektórzy, tak jak ja, nazywają je magicznymi, na niektóre z nich określa się mianem „złota maroka”, a jeszcze inne świetnie sprawdzają się w kuchni. Zastosowań olejków jest wiele. Dzisiaj przedstawię te, które pomagają nam w pielęgnacji naszej urody. Olejki to prawdziwe HITY ostatnich lat! Wybrałam kilka z nich.
Krótka charakterystyka
Olejki są to substancje, które są bardzo dobrze tolerowane przez naszą skórę. Oprócz tego, że łatwo się przyswajają działają na nią kojąco i łagodząco. Wręcz łagodzą wszelkie stany zapalne i podrażnienia, nawet te – wynikające z obecnych niesprzyjających warunków zewnętrznych. Ponadto olejki są bardzo dobrze wchłaniane i przyswajane przez naszą skórę. Wynika to z tego, że ich skład chemiczny jest bardzo podobny do warstwy tłuszczowej naszej skóry. Olejki docierają do głębokich warstw skóry, transportując ze sobą substancje odżywcze i nienasycone kwasy tłuszczowe.
Jak dobierać olejki pod konkretny typ cery
Oczywiście nie jest tak, że każdy olejek idealnie spełni wymagania naszej skóry. Skóra każdego z nas jest inna, niektóre z nich są wrażliwe i problematyczne, i z tego względu wymagają odpowiedniego traktowania oraz doboru olejku. Najważniejsze jest dopasowanie olejku, w taki sposób, aby nie zapychał on porów. Oleje możemy podzielić na 3 grupy: schnące, półschnące, nieschnące.
Podział olejków względem typu cery
Olejki nieschnące – przeznaczone do cery suchej i dojrzałej. Ich zadaniem jest intensywne nawilżenie skóry. W tej grupie znajdziemy olej kokosowy, awokado, makadamia, a także z pestek dyni i oliwę z oliwek.
Olejki półschnące – polecane do cery normalnej oraz mieszanej. Zawierają od 20% do 50% kwasów omega 6 i 3. Nie pozostawiają na skórze tłustego „filmu”, ani żadnej lepkiej warstwy. Wśród nich znajdziemy olejek arganowy, sezamowy, z krokosza, pestek moreli i ze słodkich migdałów.
Olejki schnące – do cery trądzikowej, tłustej i skłonnej do zanieczyszczeń. Bardzo ważne przy tego typu cerze, aby stosowane olejki nie zapychały porów. Szybko się zatem wchłaniają i absorbują, dzięki czemu nie stanowią obciążenie dla naszej skóry. Są to olejki o lekkie formule. Należą do nich: olejek z dzikiej róży, z czarnuszki, wiesiołka, ogórecznika, rokitnika oraz lniany.
Pielęgnacja olejkami
Tutaj mamy całe pole do popisu, gdyż możliwości pielęgnacji, jakie dają nam olejki – jest całe mnóstwo. Można je stosować, nie tylko do pielęgnacji skóry, ale również do pielęgnacji włosów, paznokci, rzęs. Olejki mają swoje zastosowanie w demakijażu. Nie wiem jak Ty, ale ja nie lubię zmywać tuszu do rzęs. Rytuał ten jest długi i pracochłonny, a olejek radzi sobie z nim błyskawicznie! Olejki świetnie się sprawdzają do pielęgnacji skóry głowy. W tym celu używam zawsze olejku rycynowego, którego też aplikuje na swoje rzęsy powodując ich bardzo szybki wzrost. Olejek oczywiście wcieram w skórę głowy i zostawiam na noc. Warto również olejować końcówki włosów, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, w celu uniknięcia ich rozdwajania.
Ciekawostka!
Słyszałaś o metodzie OCM?
„Metoda OCM polega na aplikacji mieszanki kilku substancji, wtarciu w skórę kolistymi ruchami, a następnie położeniu na twarz ciepłego ręcznika lub ściereczki. Po minucie materiał należy zdjąć, zamoczyć w ciepłej wodzie i przyłożyć ponownie. Czynność powtarza się 2-3 krotnie, by w końcu usunąć pozostałości olejków. Ważne jest, aby po całej procedurze domknąć pory. W tym celu ręcznik moczymy w zimnej wodzie i kładziemy na twarz na 1-2 minuty”.
Olejki w zastępstwie kremów?
Coraz więcej osób zamiast kremów wybiera olejki. Olejki stały się alternatywną w zastępstwie za kremy, których na naszym rynku kosmetycznym jest całe mnóstwo. W wielu salonach kosmetycznych, stosuje się je również, jako świetną bazę do stworzenia różnych maseczek. Stosuje się je do masażu, kąpieli, pielęgnacji całego ciała, włosów i twarzy. Naturalne oleje są doskonałym składnikiem kremów, serów (serum), balsamów, odżywek do włosów, kosmetyków po goleniu i wielu innych produktów, które możemy przygotować sobie sami, otrzymując produkt w pełni naturalny oraz najwyższej jakości odpowiadający naszym indywidualnym potrzebom. Nadają się znakomicie dla osób ze skłonnościami do alergii i pielęgnacji skóry dzieci.
Czy wiesz, że…
Olej kokosowy, który tak dzielnie towarzyszy nam w kuchni stał się ostatnimi czasy tak popularny, że wykorzystuje się go nie tylko do pielęgnacji dłoni, ale również bardzo często wykorzystuje się go do olejowania włosów. Dzięki niemu włosy uzyskują odpowiedni poziom nawilżenia i są pełne blasku!
Olejek z opuncji
Olejek ten ma bardzo duże właściwości ochronne, a oto nam chodzi w okresie jesienno – zimowym. Oprócz tego, że charakteryzuje się delikatnym zapachem, daje uczucie pięknego, matowego wykończenia. Ma działanie przeciwzmarszczkowe, wyraźnie nawilża skórę, poprawiając jej napięcie i koloryt. Działa antyoksydacyjnie, wzmacnia barierę lipidową, łagodzi podrażnienia i sprzyja regeneracji. Stosuje się go również do pielęgnacji oczu. Przeznaczony jest głównie do skóry dojrzałej, o obniżonej elastyczności, suchej oraz wymagającej regeneracji. Olej reguluje również pracę gruczołów łojowych, dlatego mogą go stosować również osoby o cerze tłustej i problematycznej.
Olej Jojoba
To jeden z bardzo popularnych olejów, który wchodzi w skład wielu receptur kosmetycznych, tj. kremów oraz balsamów. Ma skład zbliżony do sebum, czyli lipidowego płaszcza ochronnego skóry, dzięki czemu jest łatwo przyswajalny. Jest bogaty w estry woskowe i chroni skórę przed utratą wody. Zawiera witaminę E, której zawdzięcza działanie regeneracyjne i antyoksydacyjne. Stosujemy go do skóry wrażliwej, suchej (odbudowuje barierę lipidową), jak i tłustej ze skłonnością do trądziku (ma działanie antybakteryjne, może zmniejszać przetłuszczenie skóry).
Olej marula
Jeśli masz cerę skłonną do podrażnień i bardzo wrażliwą – jak ja, bardzo polecam Ci ten olejek. Wpływa bardzo kojąco i łagodząco na podrażnioną skórę, szybko się wchłania i daje poczucie satynowego wykończenia. Po nałożeniu olejku Twoja skóra jest odświeżona i promienna. Zawiera kwas oleinowy i składniki o działaniu antyoksydacyjnym, czyli witaminę C, E, flawonoidy i katechiny. Ma właściwości przeciwstarzeniowe. Odpowiada za regenerację skóry, wygładza drobne zmarszczki. Ma właściwości przeciwbakteryjne, odświeża i odżywia skórę. Ponieważ mam skórę problematyczną, mam wiele przebarwień wynikających ze zmian potrądzikowych. Olejek ten świetnie rozjaśnia i ujednolica wszystkie blizny, które są pozostałościami po wypryskach. Oprócz tego ma silne właściwości antybakteryjne. Goi stany zapalne, redukuje zaczerwienienie i zmniejsza obrzęk.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych i innych olejków. NAPISZ DO NAS!
Kim jestem?
Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.
Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.
Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja – w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.