Na co jest dobry ocet jabłkowy?

ocet jabłkowy domowyOcet jabłkowy – złoty eliksir życia

Jego wszechstronne zastosowanie w kuchni i kosmetyce oraz działanie lecznicze znano i doceniono już 5 tysięcy lat p.n.e. w starożytnym Egipcie, a później Grecji i Rzymie.

Sam Hipokrates – ojciec medycy – stosował ocet jabłkowy, jako naturalny antybiotyk i środek antyseptyczny, i zalecał go, w połączeniu z miodem, na przeziębienie oraz kaszel.

Czy dziś nadal pamiętamy o tym, jaki cudowny eliksir znajduje się w zasięgu naszej ręki?

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji jabłek z dostępem tlenu – podczas psucia się owoców tworzy się słaby alkohol, który za sprawą bakterii z rodzaju Acetobacter i drożdży (obecnych w powietrzu), zamienia się w ocet, czyli kwas octowy.

Można powiedzieć, że tak naprawdę jest to po prostu zepsute wino jabłkowe – jednak możliwości jego zastosowania oraz właściwości, nie tylko lecznicze, są nieocenione!

CO ZAWIERA OCET JABŁKOWY?

Wpływ na prozdrowotne walory octu ma z pewnością jego bogaty skład. Zawiera on witaminy: A, C, E, P, oraz witaminy z grupy B, a także minerały:

  • potas (odpowiedzialny za dobrą pamięć i koncentrację, korzystnie wpływa na nerki i serce);
  • wapń (wzmacnia kości i zęby);
  • żelazo (niezbędne dla krwi);
  • magnez;
  • miedź;
  • krzem;
  • sód;
  • fosfor.

Zawiera także enzymy (dbają o poprawność reakcji chemicznych w organizmie); pektyny (regulują ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, przyśpieszają metabolizm i usuwają z organizmu trujące substancje, jednocześnie ułatwiając trawienie); bioflawonoidy; oraz kwasy: octowy, cytrynowy, mlekowy i jabłkowy.

Na uwagę zasługuje szczególnie wysoka zawartość witaminy E, zwanej witaminą młodości – to naturalny antyutleniacz, który:

  • chroni nasze ciało przed starzeniem się;
  • dba o prawidłowy wzrok;
  • chroni przed bezpłodnością;
  • miażdżycą;
  • zawałem;
  • zapobiega powstawaniu komórek rakowych;
  • hamuje ich wzrost.

WŁAŚCIWOŚCI OCTU JABŁKOWEGO

Na co jest ocet jabłkowy? Korzystnych właściwości octu jest mnóstwo:

  1. stosowany wewnętrznie wykazuje działanie antybakteryjne i antygrzybiczne – dzięki kwaśnemu pH;
  2. wzmacnia układ odpornościowy,
  3. reguluje trawienie,
  4. wspomaga metabolizm,
  5. usuwa toksyny z organizmu,
  6. obniża poziom glukozy we krwi,
  7. pobudza produkcję czerwonych krwinek,
  8. reguluje ciśnienie,
  9. pomaga zapobiegać miażdżycy,
  10. neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników,
  11. poprawia stan naczyń krwionośnych,
  12. świetnie wpływa na skórę,
  13. poprawia koncentrację i dodaje energii,
  14. likwiduje zaparcia i biegunki,
  15. leczy bóle stawów i reumatyzm,
  16. obniża gorączkę,
  17. łagodzi dolegliwości menstruacyjne.

JAK STOSOWAĆ?

By skorzystać z jego dobroczynnego działania wystarczy 2-3 razy dziennie wypijać po ok. 2-3 łyżeczki octu jabłkowego rozpuszczonego w szklance przegotowanej wody.
Dla polepszenia smaku można dodać łyżeczkę miodu.

Pierwszą porcję najlepiej wypić z samego rana – na czczo, a kolejne między posiłkami (po jedzeniu).

UWAGA! Osoby z chorobą wrzodową powinny unikać tej mikstury!

Ocet jabłkowy do czego używać?

Ocet jabłkowy można stosować także zewnętrznie, np. do płukania jamy ustnej (nasze babcie leczyły nim pleśniawki) oraz gardła podczas stanów zapalnych i infekcji (przeziębienie kaszel, angina, grypa).

Zapobiega to też osadzaniu się kamienia nazębnego. Stosowany bezpośrednio na skórę łagodzi też dolegliwości, takie jak: swędzenie, egzemy, wypryski, krosty, odciski.

Pomaga również przy oparzeniach, także tych słonecznych (podrażnione miejsca należy przemywać rozcieńczonym w wodzie octem) dzięki działaniu antyseptycznemu i przeciwbólowemu.

Płukanie włosów octem zapobiega ich wypadaniu, przetłuszczaniu i nadaje im piękny połysk. Używa się go też do okładów przynoszących ulgę w bólach głowy, a także przy różnego rodzaju stanach zapalnych stawów.

Wcierany w skórę pomaga w leczeniu żylaków i likwiduje obrzęki nóg, a rozcieńczony może posłużyć nam za tonik do twarzy, czy naturalny dezodorant (wystarczy odrobinę roztworu wetrzeć w skórę pod pachami).

A W KUCHNI – DO CZEGO UŻYĆ OCET JABŁKOWY?

Ocet jabłkowy można używać oczywiście nie tylko dla zdrowia i urody, ale też w kuchni jako składnik sosu do sałatek, zamiast soku z cytryny (na przykład w połączeniu z oliwą z oliwek). Sprawdzi się też doskonale, jako dodatek do zup, czy past kanapkowych oraz jako składnik marynat (zmiękcza mięso) i zalew.

INNE ZASTOSOWANIA

Ten cudowny specyfik przyda się także, jako pomocnik każdej pani w domu. Uniwersalny płyn do sprzątania otrzymany po rozcieńczeniu octu z wodą – sprawdzi się w kuchni, łazience oraz jako środek do mycia szyb, luster czy podłóg. Nierozcieńczony z kolei pomoże w usunięciu kamienia. Muszki owocówki też go uwielbiają i łatwo dają się złapać w pułapkę – wlej trochę octu do miseczki i przykryj folią spożywczą ponakłuwaną widelcem.

Idealnie zastąpi również płyn do zmiękczania tkanin i ułatwi pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z deski kuchennej, którą wystarczy posypać sodą oczyszczoną, a następnie polać octem i poczekać, aż wytworzy się piana. Po godzinie (najlepiej zostawić na noc) spłukujemy ją obficie wodą i gotowe.

ZRÓB GO SAMA

Choć możesz go wszędzie kupić – domowy ocet jabłkowy możesz wykonać sama.
Przepis znajdziesz w innym wpisie, tutaj –> http://www.adelia.com.pl/domowy-ocet-jablkowy/

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.

1 Komentarz

Comments are closed.