W ciągu ostatniej dekady nasi eksperci i naukowcy dowiedzieli się na temat wody, czyli H2O i jej właściwości o wiele więcej niż w całej historii ludzkości. Pojęcie „wody” to temat rzeka, gdyż jest ona nieodłącznym elementem naszego życia. To ona jest jednym z najbardziej zagadkowym płynem na naszej Ziemi, która wykorzystujemy niemalże do wszystkiego. Myjemy się nią, pijemy ją, pływamy po niej, gasimy pożary, podlewamy kwiatki… Mimo, że potrafi być dla nas czasami groźna, o czym przekonało nas tsunami na Oceanie Indyjskim – to jest warunkiem naszego istnienia!
Czym jest woda dla człowieka
Podstawowy składnik ciała człowieka, który warunkuje procesy homeostazy komórkowej organizmu. Woda należy do niezbędnych składników pokarmowych i musi być dostarczana regularnie w ciągu dnia. Żaden inny związek chemiczny nie bierze udziału w tylu różnych funkcjach organizmu ludzkiego, co woda. Już niewielkie odwodnienie może mieć przykre konsekwencje, dlatego tak ważne jest, by regularnie sięgać po wodę.
Woda przywraca równowagę organizmu
Nieustannie wręcz z powodu wpływu czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych na nasz organizm, zakłócana jest jego homeostaza. Równowaga w prawidłowym bilansie wody polega na tym, że ilość wody, którą nasz organizm wydala na zewnątrz za pomocą różnych układów, skóry, nerek, powinien być taki sam – jak ilość, jaka każdego dnia dostarczamy, np. pożywieniem. Jeśli przyczynimy się do zaburzenia jej podaży nasz organizm zrobi niemalże wszystko, aby wyrównać jej straty. Zwykle wtedy cząsteczki wody wędrują z komórek do przestrzeni pozakomórkowych, powodując odwodnienie organizmu, a co za tym idzie szereg objawów i dolegliwości, jak np. spadek sił fizycznych i psychicznych.
Rola wody w organizmie
Dlaczego mówi się, że bez wody nie ma życia? Wiele nagłówków artykułów na temat wody przypominają hasła typu: „Woda to życie”. Otóż woda jest bardzo ważnym środkiem transportu substancji odżywczych. Dzięki niej możliwe jest ich rozpuszczenie i dotarcie w głąb naszych komórek i zregenerowanie ich. Ułatwia formowanie się kęsów pożywienia, przesuwanie ich wzdłuż przewodu pokarmowego i właściwe działanie enzymów trawiennych, zapewnia prawidłowy przebieg całego procesu metabolizmu. Wszystko to jest bowiem uzależnione od odpowiedniej zawartości wody w ślinie, soku żołądkowym i jelitowym oraz w żółci. Podobnie jest z metabolitami transportowanymi z wątroby do odpowiednich organów, czy z tlenem, który dzięki wodzie zawartej w krwi przenoszony jest z płuc do tkanek, oraz z mnóstwem innych substancji.
Stabilizator temperatury ciała
Woda to skuteczny stabilizator temperatury naszego ciała. Krew, która krąży w naszym organizmie rozprowadza po nim ciepło. Jeśli zdarzy się tak, że temperatura otoczenia znacznie przewyższy temperaturę naszego ciała, natychmiast dochodzi do jej wyrównania za pomocą wyparowania wody z naszego organizmu. Warto podkreślić, że wyparowywanie wody w normalnych warunkach występuje cały czas. Nie jest ono jednak tak widocznie, jak w przypadku dużych różnic pomiędzy organizmem, a zewnętrznym otoczeniem. Potliwość naszego organizmu wzrasta wraz ze wzrostem aktywności fizycznej. Tendencje te możemy zaobserwować w trakcie choroby. Kiedy mamy gorączkę i nasz termometr pokazuje temperaturę sygnalizującą nam stan gorączkowy, nasz organizm stara się ten stan wyregulować i pocimy się dużo bardziej i szybciej niż zwykle. Zawsze kiedy dochodzi do utraty wody powinniśmy pamiętać o jej uzupełnianiu i regularnym dostarczaniu jej każdego dnia.
Ochrona narządów wewnętrznych
Woda stanowi istotny składnik wszystkich płynów ustrojowych, a ponadto jest nieściśliwa, spełnia też rolę zabezpieczającą i zwilżającą. Chroni m.in. gałkę oczną, mózg, rdzeń kręgowy, a także płód, który rozwija się w ciele matki. To, że nasze stawy wykazują ruchliwość, a narządy wewnętrzne w jamie brzusznej nie ulegają uszkodzeniu przy naszej aktywności – to również zasługa obecności wody. W pierwszym wypadku, wchodzi ona w skład mazi zmniejszającej tarcie stawów wydzielanej przez kaletki maziowe, w drugim – śluzu, który zwilża te narządy.
5 powodów, dla których należy pić wodę
1. Szybka przemiana materii
Sprawne usunięcie toksyn z organizmu gwarantuje nam znaczną poprawę stanu naszego zdrowia. Jest to jednak możliwe kiedy ilość płynów jest wystarczająca na tyle by nerki sobie z tym procesem poradziły. Odpowiedni poziom wody gwarantuje nam również dobrą prace jelit, niweluje zaparcia i usprawnia funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie. Aby dowiedzieć się więcej na temat usunięcia toksyn i zagrożenia wynikającego z zanieczyszczenia naszego organizmu zachęcamy do artykułu: www.adelia.com.pl/toksyny-sa-wszedzie/
2. Sekret młodzieńczej cery
Zastanawiasz się czasem, dlaczego Twoja skóra jest szorstka, sucha i pozbawiona blasku? W dużej mierze odpowiedzialne za ten stan są niedobory wody! Regularne picie wody przez dwa miesiące może poprawić jej nawilżenie, aż o 10% – 15 %. Należy jednak pamiętaj, że picie wody to nie wszystko. W przypadku cery powinno się sięgnąć po kosmetyki nawilżające, które dodatkowo nawilżą naszą skórę i zabezpieczą ją przed utratą wody.
3. Dobry nastrój
Kiedy jesteś spragniona Twój mózg pracuje wolniej, gdyż zajmuje się i „myśli” tylko o zaspokojeniu swojego pragnienia. Trudno wtedy o dobrą koncentracje. Zwykle napadają nas silne bóle głowy, pojawiają się kłopoty z pamięcią, zasypianiem. Towarzyszą nam wtedy częste napady złości, stany nadpobudliwe oraz depresyjne. Dobra rada? Szklanka wody z cytryną – od razu, po przebudzeniu oraz szklanka wody przed egzaminem, bądź rozmową kwalifikacyjną – mogą zdziałać cuda!
4. Zgrabna sylwetka
Czy wiesz, że woda pomaga nam w spalaniu kalorii? Badania dowodzą, że już 60 do 90 minut po wypiciu szklanki wody kalorie spalają się szybciej nawet o 30%! Najlepiej pić tylko zimną wodę, gdyż organizm potrzebuje dodatkowych kalorii do jej ogrzania. Wystarczy, że zamienisz wszystkie kolorowe napoje i soki spożywcze zastępując je wodą, która ma 0 kcal, efekt zrzucenia kilku kilogramów gwarantowany. Dla porównania… Szklanka wody O kcal – szklanka coca-coli 100 kcal. Jest różnica? Sama widzisz, że ogromna!
5. Siła i energia
Jak wspomnieliśmy wcześniej dobre nawodnienie organizmu niweluje oznaki nieustannego zmęczenia, ale również odpowiada za nasza siłę i energię w ciągu dnia. Wystarczy, że nawodnienie organizmu spadnie o 30%, jednocześnie siła naszych mięśni spadnie w dół o 15%. Woda jest istotna dla grupy sportowców. Dla tej grupy ludzi, tak aktywnej fizycznie wydolność naszego organizmu ma szczególne znaczenie. W dużej mierze – wydolność – ta jest również powiązana z ilością picia wody – każdego dnia. Pamiętajmy, że woda to nawilżenie, a źle nawodnione i nawilżone stawy to podwyższone ryzyko kontuzji.
Nawyk picia wody
Odwodnienie organizmu to nieustanne odczuwanie pragnienia. Nawet kiedy nie chce Ci się pić, warto wyrobić sobie nawyk picia wody. Jak to zrobić? Kilka cennych porad:
- Zaczynaj dzień od szklanki wody z cytryną przed śniadaniem. Poprawi to metabolizm, pomoże schudnąć. Koniecznie kończ swój każdy dzień szklanką wody na noc.
- Pamiętaj o piciu wody przed każdym posiłkiem.
- Jedz więcej owoców i warzyw – pamiętaj, że 20% wody pochodzi z jedzenia – nie napojów.
- Miej zawsze butelkę wody w samochodzie, przy biurku, w pracy, w torebce. A tam, gdzie spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia wyposaż się w najwięcej wody.
- Nie lubisz czystej wody? Zawsze możesz dodać do niej plasterek cytryny, pomarańczy, kilka listków ziół, czy drobne owoce jagodowe.
- Kontroluj, czy wypiłaś w ciągu dnia odpowiednią ilość wody. Licz sobie każdą wypitą szklankę wody. Zwolennicy nowych technologii mogą ściągnąć na telefon aplikację przypominającą o wodzie.
Kim jestem?
Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.
Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.
Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja – w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.