Czy warto suplementować kolagen?

Gładka skóra, sprężyste stawy i mocne kości po trzydziestce? Jak najbardziej. Jeśli tylko zaprzyjaźnisz się z kolagenem.

Wpływa on nie tylko na urodę, choć w kontekście pielęgnacji mówi się o nim najczęściej.

To cenne białko, będące kluczowym budulcem skóry, odpowiada za utrzymanie spoistości, wytrzymałości na rozciąganie oraz elastyczności ścięgien. Wpływa na sprawne działanie stawów.

Wykorzystuje się go do produkcji gąbek, pomocnych w leczeniu oparzeń, a także w profilaktyce schorzeń tkanki łącznej. Na tym nie koniec, bo działa też pozytywnie na układy: nerwowy i odpornościowy.

Trzeba suplementować

Do 24.-25. roku życia produkcja kolagenu w naszym organizmie trwa w najlepsze. Później z roku na rok spada, a dodatkowo białko traci na jakości – jest mniej sprężyste i zwarte – potrzebne jest więc wsparcie z zewnątrz. Poza wiekiem, czynnikami, które wpływają destrukcyjnie na kondycję kolagenu, są m.in. wysiłek fizyczny skutkujący

Podobny obraz

urazami, ekspozycja na promieniowanie UV, stres,
zbyt mała aktywność na świeżym powietrzu (niedotlenienie), a także dieta uboga w witaminy C, A, E oraz żelazo i wapń, które ułatwiają syntezę kolagenu we krwi.

Białko młodości

Przez lata kosmetyki z kolagenem zarezerwowane były dla celebrytów. Podobnie i suplementy – zanim trafiły do powszechnej sprzedaży, dystrybuowane były głównie wśród dietetyków gwiazd.
Dziś w aptekach znajdziemy zarówno kolagen „urodowy”, dedykowany skórze, jak i „zdrowotny” – na stawy, kości. Są produkty dla osób aktywnych, mężczyzn, dzieci, anti-aging i nie tylko. Największą popularnością cieszą się ostatnio preparaty zawierające kolagen morski, czyli z ryb, m.in. łososiowatych i karpiowatych oraz tołpygi. Na topie jest zwłaszcza kolagen klasy A – jako postać najczystsza i najbardziej zbliżona budową cząsteczkową do kolagenu ludzkiego, który naturalnie obecny jest w skórze, kościach i chrząstkach.

Dla wygody

Suplementy w postaci proszku można dodawać do posiłków lub napojów. Zwykle poza kolagenem zawierają substancje pomocnicze – np. wspierające wchłanianie kolagenu, jak witamina C lewoskrętna, lub wzmacniające działanie kolagenu, np. glukozaminę, która korzystnie wpływa na chrząstki. Można też kupić kolagen w tabletkach. Systematycznie stosowane, poprawiają jędrność, sprężystość i nawilżenie skóry, a także opóźniają zachodzące w ciele procesy starzenia.

Piękno z zewnątrz

Wykorzystywany w kosmetykach kolagen bywa różnego pochodzenia: morskiego, zwierzęcego (ze skóry cieląt, z embrionów kurzych lub krowich) lub roślinnego (fitokolagen). Ze względu na to, że cząsteczki kolagenu są duże, skuteczniejsze działanie wykazuje kolagen zawarty w liposomach lub rozbite cząsteczki, które przenikają w głębsze warstwy skóry, stając się jej budulcem. Spośród preparatów pielęgnacyjnych z kolagenem w roli głównej poza kremami warto wypróbować maski, które ekspresowo nawilżają i wygładzają drobne zmarszczki, zapobiegając ucieczce wody z naskórka. Można też uzupełnić codzienną pielęgnację o mleczko do demakijażu z kolagenem, serum, olejek i płatki pod oczy.P

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.