Cellulit – jak się go pozbyć?

Jeśli zachęcił Cię temat do przeczytania tego artykułu to prawdopodobnie borykasz się z problemem większości kobiet – cellulitem.

Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego jedne kobiety go mają, a drugie nie?

Skąd się bierze cellulit, jakie są skuteczne metody jego zwalczania, jak mu zapobiegać bądź minimalizować jego występowanie?

Myślę, że ten temat żadnej z nas nie jest obcy i nie przejdziemy wobec niego obojętnie. Zachęcam zatem do lektury.

Problem medyczny, czy kosmetyczny?

Cellulit to bardzo kontrowersyjny problem wielu kobiet, zwłaszcza starszych, bardzo trudny do okiełznania. Mimo, wielu – jak sugerują kosmetolodzy – preparatów kosmetycznych specjalnie temu dedykowanym, nie wszystkie są w stanie uporać się, bądź zniwelować tą dolegliwość u kobiet. Nie znaczy to, że nie ma na naszym polskim rynku skutecznych produktów, które cieszą się dobrą skutecznością działania i renomą. Jest to jednak kontrowersyjny temat, gdyż nie istnieje ściśle opisana i skuteczna metoda, ani kosmetyczna, ani medyczna, która rozwiązałaby problem cellulitu.

Cellulit i jego rodzaje

Z reguły dotyka 85% kobiet w wieku powyżej 25 roku życia. Wszystkie publikacje naukowe mówią o tym, że z reguły dotyczy on w większości kobiet, nie mężczyzn. Cellulit stanowi zaburzenie topografii skóry. Prowadzi ono do powstawania zmian wyglądu jej powierzchni określanych mianem „skórki pomarańczy”. To dość popularne w dziedzinie kosmetyki określenie. Cellulit powszechnie dzieli się na dwa rodzaje, tj. twardy – inaczej wodny oraz miękki – inaczej zwany tłuszczowym. Jednym słowem cellulit wygląda, jak nieregularne zgrubienia, które właśnie przypominają wspomnianą już skórkę pomarańczy. Najczęstszymi miejscami występowania cellulitu są biodra, uda, brzuch oraz okolice ramion. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie tkanki tłuszczowej gromadzi się najwięcej.

Przyczyny powstawania cellulitu

Powodów powstawania cellulitu jest bardzo dużo. Do głównych przyczyn powstawania cellulitu zalicza się przede wszystkim zaburzenia mikrokrążenia. Kolejną przyczyną wpływającą na powstawanie cellulitu są zaburzenia hormonalne, przeważnie dotyczy to nadmiaru estrogenów – przy równoczesnym niedoborze progesteronu. Nieprawidłowy poziom estrogenów powoduje też zaburzenia krążenia. Efektem jest wzrost ciśnienia w naczyniach włosowatych, co powoduje wzrost przepuszczalności naczyń żylnych, a także zwalnia przepływ krwi, w wyniku czego dochodzi do powstawania obrzęków. W powstawaniu cellulitu bierze udział również insulina, katecholamina (adrenalina i noradrenalina) oraz hormony tarczycy. Do przyczyn powstawania cellulitu możemy zaliczyć również siedzący tryb życia, który przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej, brak ruchu oraz niezdrową dietę.

Profilaktyka w walce z  cellulitem

Profilaktyka jest tutaj bardzo ważna. Zaawansowane stadium cellulitu daje nam ograniczone pole do działania. W takim przypadku profilaktyka oparta jest tylko o zmniejszenie defektu kosmetycznego, czy miejsca objętego cellulitem. W przypadku tej dolegliwości można działać wielotorowo, ale najważniejsze dla nas powinno być ograniczenie czynników ryzyka, tudzież czynników przyczyniających się do powstawania cellulitu.

Aktywność fizyczna

Ruch zawsze wychodzi nam na zdrowie. Osobiście trenuje jeździectwo. Nie narzekam na brak ruchu, w związku z tym temat cellulitu mnie, aż tak nie dotyczy. Nie mniej jednak wszelkie formy aktywności fizycznej wyjdą nam w tym temacie na plus. Aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na stan skóry oraz działa również, jak wysoko specjalistyczna metoda leczenia. Zgrubiałą podskórną tkankę tłuszczową od mięśni oddziela tylko cienka powłoka (powięź). Jeśli poprawia się ukrwienie mięśni, to wpływa to również na przepływ krwi w tkance tłuszczowej. Im lepiej ukrwione są mięśnie, tym bardziej zmniejsza się umiejscowiony nad nimi tłuszcz.

Prawidłowe odżywianie

Druga po aktywności fizycznej bardzo istotna rzecz w walce z cellulitem. Do zdrowego odżywiania osobiście dodałabym jeszcze dobry sen, wypoczynek i wszelkie formy relaksu, których w dzisiejszych czasach nam brakuje. Dietetycy sugerują, aby w swojej diecie uwzględnić maksymalną ilość warzyw i owoców oraz oleje roślinne, orzechy, nasiona dyni, czy słonecznika. Zrezygnować należy z niektórych niesprzyjających nam produktów. Do tych, które powinnaś bezwzględnie wyeliminować należą sól, produkty mączne, tłuszcze zwierzęce oraz produkty wysoko przetworzone, który są nasycone sztucznymi barwnikami i konserwantami. Niezmiernie ważne jest także przyjmowanie 2–3 l płynów dziennie w postaci niskozmineralizowanej wody niegazowanej, świeżych soków owocowych i warzywnych, herbat owocowych, herbaty zielonej. Ilość ta pozwoli na wypłukanie toksyn z organizmu. Wskazane jest ograniczenie spożycia mocnej czarnej herbaty, kawy i innych napojów zawierających kofeinę

Kosmetyki antycellulitowe

O tak! Na to czekałam. Nasz obecny rynek kosmetyczny zalewają przeróżne preparaty antycellulitowe. Jest ich całe mnóstwo i zapewniam Cię, że jest w czym wybierać. Zapamiętaj, że dla Ciebie najważniejszy w tym przypadku będzie ich skład! Kosmetyki takie powinny zawierać wyciągi roślinne bogate we flawonoidy, saponiny i garbniki. Ich zadaniem jest uszczelnianie śródbłonka naczyń oraz poprawa przepływu krwi i limfy, co  zapobiega przedostawaniu się płynu do przestrzeni międzykomórkowych i przeciwdziała obrzękom. Przy pielęgnacji takie skóry należy również pamiętać o odpowiednim i nieustannym nawilżaniu. Dostarczenie skórze odpowiedniej ilości wody przełoży się na jej ujędrnienie, dzięki czemu nasza skóra będzie w lepsze kondycji. Składnikami nawilżającymi są kwas hialuronowy, kolagen i elastyna, kwas mlekowy (o stężeniu do 10%), sorbitol, pantenol, cyklometikon, dimetikon, glikol propylenowy oraz gliceryna.

Porada

Systematyczne złuszczanie naskórka należy do naszych pielęgnacyjnych obowiązków. To rytuał, który powinno się wykonywać przy problemach z cellulitem. Wykonuj odżywczy masaż ciała 2-3 razy w tygodniu – takich miejsc, jak brzuch, uda, pośladki – nawet częściej. Wykorzystaj do tego drobnoziarnisty peeling, aby masaż był wydajniejszy. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że produkty do peelingu ciała nie nadają się do każdej jego partii. Skóra na biuście pod żadnym pozorem nie może być „traktowana” scrubem gruboziarnistym. Może powodować zbyt duże uszkodzenia na jej powierzchni. W tym przypadku dużo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tego samego kosmetyku, którego używamy do twarzy. Jest on o wiele delikatniejszy, więc nie wpłynie tak destrukcyjnie na skórę. Masaż nie tylko odsłania nową, zdrowszą skórę, ale także poprawia krążenie krwi pod skórą, dzięki czemu łatwiej jest pozbyć się cellulitu i uzyskuje się ładny koloryt skóry. Co więcej, taka rześka skóra jest w pełni przygotowana na przyjęcie kolejnych odżywczych substancji w postaci, np. kremu.

Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top