Alergia – jak sobie z nią radzić

Podobny obraz

Alergia to nieprzyjemna dolegliwość, która może znacząco obniżyć jakość życia. Nie istnieje jedna skuteczna metoda na to, aby pozbyć się uporczywych objawów.

Profesjonalne leczenie alergii może przynieść jednak oczekiwaną ulgę. Oprócz leczenia farmakologicznego warto również wprowadzić zmiany w życiu codziennym. Dzięki temu intensywność alergii będzie znacznie mniejsza.

Ogranicz emisje pyłków

Dobrze jest wyposażyć odkurzacz w profesjonalny filtr HEPA, który ogranicza rozprzestrzenianie się pyłków podczas sprzątania. Istotne jest również to, aby regularnie go wymieniać (minimum raz na trzy miesiące). W ten sposób zmniejszymy ryzyko emisji szkodliwych pyłków w mieszkaniu. Im słabszy filtr, tym więcej zanieczyszczeń oddawanych jest na zewnątrz urządzenia.

Należy także pamiętać o tym, aby ograniczyć ilość elementów przyciągających kurz. Alergicy powinni zrezygnować z dużej ilości ozdób. Z półek powinny zniknąć wszelkie porcelanowe figurki, czy też naczynia. Mowa tutaj w szczególności o półkach odkrytych. Należy również pozbyć się dekoracyjnych poduszek, które pochłaniają ogromną ilość kurzu.

Zadbaj o właściwy poziom higieny

Każdy alergik powinien minimum raz w tygodniu prać pościel, czy też grube, mięsiste zasłony. Jak tego nie zrobisz, alergia się wzmaga. Pranie powinno odbywać się w temperaturze minimum 80 stopni Celsjusza. Jest to jedyny skuteczny sposób na to, aby pozbyć się roztoczy oraz innych zanieczyszczeń. W przypadku elementów, których nie można tak często czyścić (np. materaców) zaleca się stosowanie specjalnych pokrowców antyalergicznych.

Stwórz sprzyjający mikroklimat

Wysoka wilgoć w pomieszczeniu często jest powodem nasilenia się alergii. Właśnie dlatego ważne jest, aby wewnątrz mieszkania panował sprzyjający mikroklimat. Przydatny może okazać się osuszacz powietrza.

Znalezione obrazy dla zapytania alergia

Dobroczynny wpływ ma również domowa klimatyzacja, dzięki której można kontrolować poziom wilgotności powietrza. Istotnym jest, aby poziom wilgotności był mniejszy niż 50%, ale większy niż 30%. Zbyt suche powietrze może działać drażniąco.

Śledź kalendarz pyleń roślin

  • Gdy stężenie pyłków, na które jesteś uczulony jest wysokie, jak najrzadziej wychodź z domu, unikaj spacerów po łąkach, parkach czy lesie.
  • W mieszkaniu starannie zamykaj drzwi i okna.
  • Jak pyli, unikaj roślin również wysiłku fizycznego na powietrzu. Gdy uprawiasz sport lub intensywnie pracujesz mocniej i szybciej oddychasz, wciągając tym samym do płuc większą ilość pyłków i alergenów. Najlepiej wybierz sport uprawiany w pomieszczeniach zamkniętych np. tenis na korcie ze sztuczną nawierzchnią czy pływanie.

Uważaj na pogodę.

Niekorzystna jest zarówno sucha, ciepła aura; jak i deszcz..

  • W czasie pierwszych minut deszczu pyłki z wyższych partii powietrza spłukiwane są na ziemię. Na spacer najlepiej wybrać się po ulewnym deszczu, kiedy unoszące się pyłki opadły, a nowe nie zdążyły się jeszcze rozprzestrzenić w powietrzu.
  • Nie najlepszą aurą dla osób cierpiących na alergię są suche i słoneczne dni, kiedy to pyłki są bardzo agresywne i wraz z promieniami słonecznymi zaostrzają dolegliwości alergii. Dobrą porą na przechadzkę jest popołudnie lub wieczór.

Zabezpiecz twarz, nos i ciało

  • Przed wyjściem z domu okolice nosa posmaruj cienką warstwą kremu lub wazeliny. Zawarty w nich tłuszcz „wychwyci” część pyłków, uniemożliwiając im przedostanie się do gardła i dróg oddechowych.
  • Chroń oczy okularami przeciwsłonecznymi, ponieważ słońce i wiatr zwiększają łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie powiek. Staraj się nie przecierać oczu, bo wtedy pyłki znajdujące się na Twoich rękach przenosisz prosto do oczu.
  • Pomyśl również o czapce z daszkiem, kapeluszu lub chustce, bo na włosach osadza się najwięcej alergenów.
  • Tuż po powrocie do domu weź prysznic i umyj włosy. W ten sposób zmyjesz z ciała wszelkie pyłki, które na nim osiadły. Zmień też ubranie na „domowe”.
  • Gdy trwa sezon alergiczny w miarę możliwości zrezygnuj z makijażu oczu, ponieważ kosmetyki mogą nasilać łzawienie i pieczenie podrażnionych spojówek. Staraj się też unikać perfum, kremów i balsamów do ciała o bardzo intensywnym zapachu, które również zaostrzają dolegliwości.
  • Pamiętaj, żeby dużo pić – wysuszone śluzówki silniej reagują na alergeny, i alergia może się wzmagać.

Zażywaj odpowiednie leki

  • Wybieraj leki najnowszej generacji, które zawierają nowoczesne substancje czynne np. desloratadynę, która działa 24h, łagodzi uciążliwe objawy alergii i nie powoduje senności. Leki zawierające desloratadynę są dostępne bez recepty. Warto również wybierać takie leki, które mają wygodną i dyskretną formę przyjmowania np. tabletki ODT, które natychmiast rozpuszczają się w ustach i nie wymagają popijania.
  • Dla dzieci są dostępne wygodne do podania syropy. Leczenie alergii zapobiega zaostrzeniu i wystąpieniu w przyszłości poważnej choroby dróg oddechowych – astmy.
  • Płucz nos specjalnymi preparatami z np. roztworu soli fizjologicznej by oczyścić w ten sposób śluzówki z pyłków. Płukanie wykonuj kilka razy dziennie i zawsze po wyjściu na zewnątrz.
  • Nawilżaj również śluzówki oczu.

Podsumowanie.

Alergia to uciążliwa przypadłość, ale są sposoby, aby funkcjonować w miarę normalnie, gdy zastosuje się rady.
Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top