Zapalenie stawu skokowego

ból stawu skokowegoDziś poruszę temat, który może dotyczyć każdego z nas… Ból stawu skokowego.

Moja sześćdziesięciopięcioletnia sąsiadka, p. Stasia, dostała skierowanie do poradni ortopedycznej z powodu bólu lewej kostki, odczuwała ból stawu skokowego. Objawy pojawiły się kilka miesięcy wcześniej. Początkowo występowały tylko w czasie chodzenia, ale w ostatnich dniach także w spoczynku, a nawet w nocy.

Pani Stasia powiedziała, że nie doznała żadnego urazu tego stawu. W czasie badania stwierdzono, że lewa kostka po wewnętrznej stronie jest obrzęknięta, lekko zniekształcona i bolesna podczas ucisku. Zauważono też, że kobieta ma płaskostopie. Wykonano USG stawu, które wykazało uszkodzenie chrząstki dolnego stawu skokowego.

Zlecono także prześwietlenie lewej kostki, ono z kolei potwierdziło obecność zmian zwyrodnieniowych dotyczących głownie stawu dolnego.

PRZYCZYNY

Skomplikowana budowa stawu skokowego (patrz ramka poniżej) jest przystosowana do znaczonych obciążeń, a jednocześnie zapewnia szeroki zakres ruchów umożliwiający chodzenie.

W ciągu całego życia staw jest narażony na znaczenie przeciążenia i urazy, dlatego dość często dochodzi do jego zwyrodnienia i zapalenia.

Predysponują do tego następujące czynniki:

  • wiek – do zmian zwyrodnieniowych dochodzi głownie u osób starszych, co jest związane z naturalnym procesem starzenia się powierzchni stawowych,
  • płeć – zwyrodnienie stawów częściej występuje u kobiet,
  • wiotkość wiązadeł i mięśni otaczających staw – zwykłe są konsekwencją niskiej aktywności fizycznej; staw pozbawiony naturalnej ochrony mięśni i więzadeł jest mniej stabilny i bardziej narażony na mikro-urazy i przeciążenie,
  • nadmierna eksploatacja narządu ruchu, dźwiganie ciężarów – są przyczyną licznych mikro-urazów,
  • choroby reumatyczne (np. RZS) – powodują zmiany zapalne w stawach, prowadzące do szybszego zużywania się powierzchni stawowych,
  • jałowa martwica kości.

Zwyrodnienie może dotyczyć zarówno stawu górnego, jak i dolnego. Do zmian w stawie górnym dochodzi zwykle na skutek częstych urazów, np. skręceń, złamania. Zmiany w stawie dolnym są raczej konsekwencją wady stopy i złamania kości piętowej.

_______________________________________________________
Dwa piętra stawu skokowego

  • staw skokowy górny utworzony jest z kości piszczelowej i strzałkowej, a kostka przyśrodkowa kości piszczelowej. Staw skokowy górny pozwala na wykonanie główny nie ruchów do przodu i do tyłu, w znacznie mniejszym zakresie na boki.
  • a staw skokowy dolny utworzony jest przez kość skokową i znajdujące się pod nią kości piętową i łódkowatą. Ten staw z kolei umożliwia poruszanie stopy na boki.
    ____________________________________________

OBJAWY

Ból początkowo pojawia się tylko w ruchu, gdy staw jest obciążony. Potem w czasie poruszania bez obciążenia, a w zaawansowanej chorobie zaczyna występować w spoczynku, a nawet w nocy.

Zwyrodnienie powierzchni stawowych prowadzi do powstawania na nich wyrośli kostnych, co może objawiać się wrażeniem przeskakiwania w stawie w czasie jego poruszania i powodować ograniczenie ruchomości stawu. W niektórych przypadkach zmiany są tak nasilone, że powodują zniekształcenie kostki. Ból stawu skokowego, jest tak silny – że mogą nie wystarczyć zwykle tabletki przeciwbólowe.

Postępowanie,
jak jest ból stawu skokowego

  • Gdy występują objawy, zgłoś się do ortopedy.
    Zbada Twój staw, zleci jego USG i prześwietlenie. Zwykle to wystarczy do rozpoznania choroby. W razie wątpliwości lekarz skieruje Cię na rezonans magnetyczny stawu skokowego.
  • W celu uśmierzenia bólu dostaniesz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
  • Dodatkowo lekarz leci Ci zabiegi fizykoterapeutyczne, jak krioterapia, pole magnetyczne, prądy interferencyjne, laser i jonoforezę z zastosowaniem żelu  przeciwzapalnego.
  • Dostaniesz skierowanie na rehabilitację – poprawia ruchomość stawu i stymuluje chrząstkę do regeneracji.
  • Gdy leczenie zachowawcze nie przyniesie efektów, konieczna może być operacja:
    – w mniej zaawansowanych przypadkach to zabieg artroskopowy, w czasie którego oczyszcza się powierzchnie stawowe i przywraca ich gładkie poruszanie względem siebie;
    – w bardzo zaawansowanej chorobie, gdy uszkodzenie jest znaczne, wszczepia się protezę stawu.

Jak zapobiec chorobie?

Zapalenie stawu skokowego (ból stawu skokowego) to bolesne schorzenie utrudniające poruszanie się. Aby mu zapobiec lub spowolnić postęp:
  • ćwicz regularnie, żeby poprawić ruchomość stawu, pozwoli to też utrzymać chrząstkę stawowa w odpowiednim stanie; dobre są ćwiczenia w odciążeniu, np. w wodzie.
  • zrezygnuj z butów na wysokim obcasie – obciążenie stawu skokowego, w tak nienaturalnym ułożeniu, powoduje jego przeciążenie i naraża go na szybsze zużycie,
  • unikaj nadmiernego obciążenia stawów – nie dźwigaj ciężarów, nie biegaj (ta forma ruchu szczególnie obciąża stawy),
  • utrzymuj prawidłową masę ciała,
  • chodząc – unikaj nierównych powierzchni,
  • zastosuj naskórnie kolagen Graphite (klik –> www.kolagen.pl/k3,colway-kolagen-graphite.html )

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.