9 niedoborów witamin, które pojawiają się na skórze

Jeść, Sałatka, Ogórki, Żywności, Liście, PomidoryWiększość niedoborów witamin pojawia się również na skórze.

Podczas gdy brak witaminy A może powodować łuszczącą się, suchą skórę, brak B6 prowadzi do owrzodzeń skóry, a brak B7 może powodować egzemę.

Niedobór witaminy B12 może również powodować bielactwo. Zarówno C, jak i E są przeciwutleniaczami, a ich niedobór powoduje przedwczesne starzenie się skóry, zmarszczki i wysuszenie.

Brak D powoduje łuszczycę.

Niedobory witamin, które pojawiają się na skórze

  •  witaminy A: suchość skóry
  •  witaminy B12: zażółcenie skóry i bielactwo
  • Niedobór witaminy C: szkorbut
  • Niedobór witaminy D: łuszczyca

Dobra rutyna do pielęgnacji skóry znacznie przyczynia się do utrzymania zdrowej skóry. Obejmuje to odżywianie skóry od wewnątrz. Brak zdrowej, zbilansowanej diety może prowadzić do pewnych niedoborów witamin, co z kolei wpłynie na twoją skórę. Oto kilka głębokich oznak niedoborów witamin, na które należy uważać.

Suchość skóry – niedobór witaminy A.

Możesz użyć kremów na receptę na bazie retinolu, aby złagodzić suchość. Ale niedobór należy rozwiązać za pomocą odpowiedniej witaminy A.

Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która pomaga w tworzeniu i utrzymaniu zdrowej skóry, a także zębów, tkanek szkieletowych, błon śluzowych i tkanek miękkich. Jeśli nie masz wystarczającej ilości tej witaminy, może powodować łuszczącą się, suchą skórę i suche usta.

Źródła witaminy A.

Źródła zwierzęce, takie jak jaja, mięso, mleko wzbogacone, ser, śmietana, wątroba, nerki, dorsz i halibut, zawierają rybi wstępnie uformowaną witaminę A, składnik witaminy A. Pamiętaj, aby mięso narządów było rzadkie. Wysokie spożycie gotowej witaminy A może być szkodliwe.
Twój organizm może również wytwarzać witaminę A z karotenoidów, które są barwnymi pigmentami o właściwościach przeciwutleniających występującym w owocach i warzywach. Spróbuj szpinaku, collardów, jarmużu i innych zielonych warzyw liściastych. Lub zaopatrz się w owoce i warzywa bogate w beta-karoten, takie jak morele, brzoskwinie, kabaczki, marchewki lub słodkie ziemniaki. 2 Oto najlepsze źródła witaminy A.

Wysypki skórne – niedobór witaminy B2

Ryboflawina bierze udział w wytwarzaniu energii z pożywienia i odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry i wzroku. Niedobór tej witaminy może powodować zaczerwienienie i pęknięcia w kąciku ust i języka oraz wysypkę skórną. Mogą również wystąpić stan zapalny powiek, wypadanie włosów i zaczerwienienie rogówki.

Źródła witaminy B2 lub ryboflawiny

Mleko, twarożek, jogurt, pełnoziarniste płatki zbożowe, zielone warzywa liściaste, białka jaj, mięso, nerki i wątroba mogą pomóc Ci w codziennym utrzymaniu limitu.

Wyprysk – niedobór witaminy B3

Niacyna jest niezbędna, ponieważ jest niezbędna do przemiany tłuszczu, białka i węglowodanów w energię. Pomaga także zachować zdrową skórę i wspiera układ trawienny i nerwowy. Niedobór niacyny powoduje stan znany jako pelagra, który charakteryzuje się głównie objawami zapalenia skóry (wyprysku), otępienia i biegunki. Ten stan prowadzi do łuszczących się ran, zaczerwienienia i swędzenia na skórze i może powodować puchnięcie języka. Ważne jest, aby zwiększyć poziom niacyny, jeśli masz pelagra – stan może być śmiertelny, jeśli nie zostanie leczony.

Wrzody skóry – niedobór witaminy B6

Niedobór witaminy B6 występuje zwykle u osób z niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego. Wegetarianie są również narażeni na łagodny niedobór.

Witamina B6 jest kolejnym składnikiem odżywczym, który jest ważny dla zdrowia twojej skóry. Jeśli nie masz wystarczającej ilości tej witaminy, możesz doświadczyć takich objawów, jak swędząca wysypka, łuszczenie się skóry na wargach i owrzodzenie kącika ust.7 Może również powodować zapalenie języka w miejscu, gdzie język traci wyboistość brodawki i stają się gładkie i zaognione.

Łuszczące się zapalenie skóry – niedobór witaminy B7 (biotyna)

Biotyna odgrywa ważną rolę w metabolizmie energii, syntezie glikogenu, syntezie tłuszczu i metabolizmie aminokwasów. Rzadko występuje niedobór tej witaminy, ponieważ jest ona powszechnie stosowana w żywności. Jednak niektóre nawyki, takie jak spożywanie surowych białek jaj, które zawierają białko hamujące wchłanianie biotyny, mogą prowadzić do niedoboru. Objawy niedoboru witaminy B7 mogą obejmować bladą skórę, łuszczące się zapalenie skóry i suchą skórę, a także wypadanie włosów, nudności, utratę apetytu, osłabienie i ból mięśni.

Żółta skóra i bielactwo – niedobór witaminy B12

Witamina B12 pomaga utrzymać zdrowie krwi i komórek nerwowych, a także odgrywa rolę w tworzeniu materiału genetycznego lub DNA.

Wegetarianie i weganie mogą być szczególnie podatni na niedobór witaminy B12, ponieważ występuje tylko w źródłach żywności dla zwierząt.

Niedobór może powodować objawy takie jak zmęczenie, utratę wzroku, utratę apetytu i duszność. Ludzie, którym brakuje witaminy B12, mogą również rozwinąć złośliwą niedokrwistość, stan, w którym organizm nie może wchłonąć witaminy B12 z pożywienia i nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości zdrowych krwinek czerwonych. Ten stan jest związany z bielactwem, zaburzeniem pigmentacyjnym, które powoduje powstawanie białych plam na skórze.

Badania pokazują, że połączenie ekspozycji na słońce i doustnej suplementacji z kwasem foliowym i witaminą B12 może być pomocne w leczeniu bielactwa nabytego.

Niedobór witaminy B12 może również powodować żółty odcień skóry, a nawet białą część oka, ponieważ pod jej nieobecność czerwone krwinki stają się kruche i rozpadają się na żółć. Brak funkcjonalnych czerwonych krwinek i wzrost poziomu żółci objawia się na skórze jako bladość i zażółcenie. Ponieważ brak kwasu foliowego lub witaminy B9 prowadzi również do wytwarzania nieprawidłowych czerwonych krwinek, bladość może być również spowodowana niedoborem kwasu foliowego.

Szkorbut – Niedobór witaminy C.

Witamina C jest ważna dla zdrowia twojej skóry, ponieważ ma właściwości przeciwutleniające. Odgrywa także kluczową rolę w syntezie kolagenu, białka nadającego skórze strukturę i wsparcie. Badania wykazały, że posiadanie większej ilości witaminy C zapewnia ochronę przed uszkodzeniami słonecznymi, a jej niedobór może prowadzić do łuszczącej się, suchej i szorstkiej skóry.

Niedobór witaminy C może również powodować szkorbut, stan, w którym organizm nie jest w stanie odpowiednio zastąpić kolagenu. Prowadzi to do objawów, takich jak czerwone kropki na skórze, ból mięśni i stawów oraz obrzęk i krwawienie z dziąseł.

Łuszczyca – niedobór witaminy D.

Chociaż niekoniecznie jest to stan skóry, łatwe siniaki mogą wskazywać na niedobór witaminy K.

Być może już wiesz, że niski poziom witaminy D może wpływać na zdrowie kości i powodować osteoporozę. Ale czy wiesz, że niedobór witaminy D może być czynnikiem przyczyniającym się do łuszczycy? W rzeczywistości stwierdzono, że miejscowe stosowanie preparatów witaminy D na płatkach łuszczącej się, podrażnionej skóry, które charakteryzują to zaburzenie skóry, może poprawić ten stan. Pomaga także przyjmowanie witaminy D.

Przedwczesne starzenie – niedobór witaminy E.

Witamina E, witamina rozpuszczalna w tłuszczach, jest ważnym przeciwutleniaczem, który pomaga zwalczać szkodliwe wolne rodniki. Wolne rodniki powstają naturalnie w organizmie, gdy przekształcamy żywność w energię. Zanieczyszczenie powietrza, światło słoneczne i palenie również narażają nas na wolne rodniki. Dlatego witamina E odgrywa ważną rolę w ochronie skóry przed uszkodzeniami słonecznymi, które mogą powodować przyspieszone starzenie się i marszczenie skóry.

Należy jednak pamiętać, że eksperci uważają, że sama witamina E może nie zapewnić wystarczającej ochrony skóry. Możesz także potrzebować witaminy C, aby skutecznie zwiększyć ochronę skóry poprzez dietę.

Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top