Anemia – objawy, przyczyny, leczenie…

Podejmuję ten temat właścPodobny obraziwie dlatego, że dotyczy on kilku osób z mojego środowiska znajomych i przyjaciół. Anemia… Szczerze mówiąc nawet nie sądziłam o tym, z czym borykają się osoby mające anemię. Choroba jest o tyle niebezpieczna, ponieważ jej objawy są typowe, jak w przypadku przemęczenia, czy przepracowania. W dzisiejszych czasach, w których ciągle gdzieś pędzimy i nieustannie brakuje nam czasu na wszystko, niestety tak to wygląda. Okazuje się bowiem, że choroba ta może nieść ze sobą poważne konsekwencje nie tylko dla naszego serca, ale i mózgu. Dlatego warto potraktować to poważnie i od czasu do czasu, kiedy dopada nas wyraźny spadek sił fizycznych zrobić badania kontrolne. Tak na wszelki wypadek, aby móc wykluczyć anemie. Stres, przepracowanie, obfite miesiączkowanie, nieprawidłowa dieta – to wszystko może mieć wpływ na wystąpienie u Ciebie anemii.

Co to jest anemia?                        

Anemia to choroba. Polega ona na zaburzeniach – w funkcjonowaniu naszego organizmu. Zaburzenia te związane są z czerwonymi krwinkami i ilością hemoglobiny – czerwonego barwnika krwi. To nic innego, jak obniżenie poziomu czerwonych krwinek, tak zwanych erytrocytów. Anemia to wbrew pozorom poważna choroba – hemoglobina przenosi bowiem – tlen – niezbędny do życia wszystkim narządom i komórkom. Jego niedostatek, występujący w anemii, jest szczególnie dotkliwy i niebezpieczny dla mózgu oraz serca – organów wyjątkowo wrażliwych na niedotlenienie.

Objawy anemii

Objawy anemii mogą być bardzo mylące. Często mylimy je ze zwykłym przemęczeniem, brakiem sił spowodowanym przepracowaniem. Dość charakterystycznym objawem u ludzi mających anemie – jest szybkie męczenie się. Nawet krótki spacer potrafi być męczący. Do kolejnego objawu zaliczyć możemy pogarszającą się koncentrację. Chodzimy rozkojarzeni i nie jesteśmy w stanie skupić się i skoncentrować na jednej konkretnej rzeczy. Jeśli anemia jest w bardziej zaawansowanym stadium, dochodzą wtedy bóle i zawroty głowy.

Objawy anemii to przede wszystkim:

  • bladość skóry
  • ogólne osłabienie i zmęczenie
  • zaniżona koncentracja
  • apatia
  • podkrążone oczy
  • kołatanie serca
  • nadmiernie wypadające włosy
  • łamliwe paznokcie
  • brak apetytu
  • zajady w kącikach ust
  • zawroty głowy

Przyczyny anemii

Obniżenie, bądź znaczny niedobór, czy też jakość erytrocytów, występuje z kilku powodów: Po pierwsze, gdy doszło do znacznej utraty krwi i system musi to dopiero wyrównać. Po drugie, gdy brakuje składników niezbędnych do powstawania erytrocytów, czyli żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12. Po trzecie, gdy szpik kostny nie pracuje prawidłowo lub choroba przewlekła „wyniszcza” organizm. Do głównych przyczyn możemy tutaj zaliczyć niedostatek żelaza w wyniku braku jego wchłanialności. Do rozwoju anemii z niedoboru żelaza dochodzi też w wyniku upośledzonego wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Dzieje się tak zazwyczaj w przebiegu choroby L.

Podobny obraz

Jak możemy wyleczyć anemie?

Przede wszystkim powinniśmy redukować w pierwszej kolejności niedobór żelaza i skupić się na wyeliminowania przyczyny tego niedoboru. U pacjentów, u których nie stwierdza się istotnych zaburzeń wchłaniania z przewodu pokarmowego, lekarz zawsze zaleca doustny preparat żelaza, który dawkowany jest w zależności – od stopnia niedoboru żelaza, a w przypadku małych dzieci również w zależności od wieku oraz masy ciała małego pacjenta. Aby poprawić wchłanialność żelaza kompatybilnie i równo z nim, powinno przyjmować się naturalną witaminę C. Jeśli zdarzy się tak, że dana osoba nie toleruje preparatów doustnych w przypadku podaży żelaza, uzupełnia się je pozajelitowo w postaci zastrzyków i iniekcji dożylnych. Problemy związane z anemią dotyczą głównie kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz osób, które stosują dietę o małej zawartości mięsa lub też dietę całkowicie bezmięsną.

Uwaga wegetarianie!

 

Żelazo zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego przyswajane jest w 30 procentach. To z warzyw – zaledwie w jednym procencie. Dlatego nawet jeśli jadacie mnóstwo fasoli czy brokułów, możecie potrzebować także suplementów.

Znalezione obrazy dla zapytania anemia

Specjalna dieta

W przypadku osób, których dotknęła anemia, warto zwrócić uwagę na to co jemy i na jakoś tego jedzenia. Choroba ta powoduje, że powinniśmy przestrzegać spożywania w większej ilości tych produktów, które nam służą, a przede wszystkim tych, które mają dużo żelaza. Tutaj warto wspomnieć o wegetarianinach, którzy ze względów ideologicznych nie jedzą mięsa. W mięsie natomiast znajduje się najwięcej pierwiastka. Wołowina cielęca, wątroba wieprzowa, wołowa, drobiowa – to powinniśmy jeść.

Co jeszcze powinniśmy jeść?

Powinno się też jeść duże ilości ryb, głownie sardynek oraz makreli. Jeśli chodzi o warzywa, to najbardziej bogate w żelazo są buraki, bob, groszek zielony, szpinak, szczaw, pietruszka, fasola, groch oraz soczewica i dlatego też nie powinno ich brakować w diecie osoby z anemią. Pacjent z niedokrwistością z niedoboru żelaza powinien również jeść suszone jabłka, morele, figi i daktyle, jak również maliny i porzeczki, zarówno czarne, czerwone, jak i białe. Nie należy też zapominać o jedzeniu jajek, przede wszystkim żółtka jaja kurzego oraz orzechów, zwłaszcza pistacjowych, jak również nasion i ziaren dyni, słonecznika i sezamu.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.