Wiosenna chrypka? Najlepsze kuracje

wiosenna chrypkaWiosenna chrypka? Niestety.. O tej porze roku, kłopoty z gardłem i głosem to nie tylko problem alergików. Przyczyną jest kapryśna pogoda i gwałtowne skoki temperatur..

Wodnisty katar, kaszel, kichanie, łzawiące oczy, zapchany nos, chrypka utrudniająca mówienie, zmiany w głosie, które odbierają pewność. Piękna wiosenna aura ma też niestety drugą, mniej przyjazną twarz. To okres pylenia roślin, który dla alergików bywa czasem trudnym. Jeśli chorujesz na pyłkowicę, a jednocześnie zawodowo pracujesz głosem lub często przemawiasz, występujesz – możesz doświadczyć w tym czasie wielu trudności.

Wiosenna chrypka

Skąd biorą się kłopoty z gardłem?

Infekcje, w tak zwanym sezonie grypowym, są sprawą naturalną i nikogo nie dziwią. Nierzadko z zaskoczeniem przyjmujemy jednak drapanie, a nawet silne podrażnienie gardła wiosną i latem. Okazuje się jednak, że w ciepłe dni również jesteśmy podatni na ataki bakterii i wirusów.

Przyczyny takiego stanu są różne, wśród nich można jednak wymienić kilka najpowszechniejszych:

  • Duże wahania temperatur, zwłaszcza między dniem a nocą,
  • Spożywanie mocno schłodzonych napojów i deserów,
  • Niedobór witamin po okresie zimowym,
  • Wszechobecna klimatyzacja.

Wiosna to również okres, kiedy szczególnie cierpią alergicy. Objawy nadwrażliwości na pyłki roślin to nie tylko katar sienny, czy łzawienie oczu. Na skutek podrażnienia śluzówki przez alergen może rozwinąć się też alergiczne zapalenie gardła, którego objawy to właśnie chrypa, uczucie drapania, kaszel i podrażnienie.

wiosenna chrypkaPoniżej przedstawiam naturalne przepisy, byś mogła sobie przy tych objawach pomóc..

NAPAR z podbiału pospolitego

Wymieszaj w równych proporcjach liście (50g) i kwiaty podbiału (25g). Czubatą łyżeczkę mieszanki, zalej szklanką gorącej wody. Odstaw do naciągnięcia na 5-10 minut, nie przedłużaj, ponieważ stanie się bardzo gorzkie.
Napar przecedź i trochę przestudź. Do jeszcze ciepłego dodaj łyżeczkę miodu i wymieszaj. Pij kilka filiżanek dziennie. Taki napój z podbiału jest też dobrym środkiem przeciwkaszlowym.

MACERAT ze ślazu

Czubatą łyżeczkę kwiatu ślazu (50g) wsyp do filiżanki i zalej zimna wodą. Pozostaw na 12 godzin, po tym czasie macerat lekko podgrzej.
W przypadku dużej chrypki pij 3 filiżanki napoju dziennie, w przypadku mniejszej – tylko rano i wieczorem. Dla wygody warto przyrządzić więcej maceratu i przelać całą dzienną podgrzaną porcję do termosu, aby nie podgrzewać zbytecznie.

HERBATKI z miodunką

2 łyżeczki miodunki (50g) zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj prze 5-10 minut pod przykryciem. Przecedź. Pij szklankę naparu 3 razy dziennie.
Wymieszaj w równych ilościach miodunkę, kwiat bzu czarnego, lipę i szałwię. Łyżeczkę mieszanki zalej szklanką gorącej wody, zaparz. Przecedź, dodaj łyżeczkę soku z cytryny i miodu. Pij szklankę herbatki 3 razy dziennie.

Wiosenna chrypka – Zapomnij o niej i ciesz się wiosenną pogodą!

Niezależnie od pory roku, problemy z gardłem, tzw. wiosenna chrypka, potrafi zepsuć humor i pokrzyżować plany nie tylko dzieciom, ale i całej rodzinie. Lekka chrypa, uporczywe drapanie czy silne podrażnienie gardła – każda taka dolegliwość to cierpienie dziecka, czy dorosłych.

Na szczęście wiedząc, co można zastosować, szybko pokonasz podrażnienie i będziesz mogła wrócić do wcześniejszych planów.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.