Przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry, Problem medyczny czy kosmetyczny?

Przyczyn występowania, bądź tworzenia się przebarwień na skórze jest nieskończenie wiele.

W trakcie wakacji nadużywamy kąpieli słonecznych, które pobudzają znajdujące się w naskórku komórki pigmentowe do produkcji melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za naturalny kolor skóry.

Jednak słońce nie jest jedyną przyczyną powstawania plam, w wielu przypadkach jest to problem wynikający z genów. Jeśli ktoś w naszej rodzinie borykał się z problemami skórnymi jest duża szansa, że przy bombardowaniu naskórka zbyt dużą ilością promieni UV, przyspieszymy ten proces.

Wróćmy do melaniny. „Powstaje ona z aminokwasów tyrozyny lub hydroksyfenyloalaniny w złożonym procesie melanogenezy pod wpływem enzymu tyrozynazy. Może występować w trzech formach: jako eumelanina – barwnik ciemny, brązowoczarny, pheomelanina- barwnik jasny, czerwonożółty lub melanina trójchromowa – intensywnie czerwony zbliżony do pheomelaniny”.


Rys. 1. Układ barwnikowy skóry
1 – naskórek, 2 – skóra, 3 – keratynocyt, 4 – melanocyt, 5 – błona podstawna, 6 – melanofag

Jakie mogą być przyczyny powstawania przebarwień:
 • samoistne przebarwienia o podłożu hormonalnym, wynikające z naturalnej ekspozycji na słońce,
 • ciąża,
 • stosowanie doustnej antykoncepcji,
 • stosowanie zastępczej terapii hormonalnej,
 • okres menopauzy,
 • inne kuracje hormonalne,
 • choroby wątroby,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • zapalenia przydatków,
 • niedoczynność nadnerczy,
 • nadczynność tarczycy,
 • stosowanie leków (np. hydantoiny, mesantoina).
 • działanie substancji fitotoksycznych lub fotoalergizujących, znajdujących się w lekach, kosmetykach czy mydłach.

Dr Dorota Bystrzanowska, specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z High – Med. Przychodni Specjalistycznej w Warszawie, bardzo mocno podkreśla rolę hormonów (estrogeny i progesteron). Zwraca ona uwagę na to, że wg. statystyk problem ten występuje u kobiet dopiero po 30-tym roku życia, a właściwie między 30 a 50-tym.

Zauważono, że..

stosunkowo często u osób z przebarwieniami rozpoznawana jest też choroba tarczycy oraz choroby autoimmunologiczne czy gastryczne, mające związek z zaburzeniem metabolizmu lub niedoborem witaminy C.

Warto zwrócić uwagę na uzupełnianie tych niedoborów naturalną witaminę C, niesyntetyczną. Dodatkowo świetnie sprawdzi się Atelowoda Komórkowa. Zawiera rozświetlającą witaminę C – Superox-C™ – ekstrakt z australijskiej śliwki kakadu, która jest najbogatszym w świecie roślin źródłem witaminy C oraz polifenoli. Ten botaniczny składnik dostarcza przeciwutleniaczy, niezbędnych w walce ze starzeniem się skóry. Wykazuje również działanie antyrodnikowe. Stymuluje pro-kolagen I i syntezę kwasu hialuronowego; wygładza zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia. Ekstrakt ze śliwki kakadu zwiększa biodostępność witaminy C.

Atelowodę kupisz tutaj: www.kolagen.pl/p205,atelowoda-komorkowa.html

Możemy i powinniśmy również pomyśleć o zapewnieniu naszej skórze całodobowej ochrony; jak również dostarczeniu całej palety dobroczynnych składników, które hamują powstawanie przebarwień. Świetnym rozwiązaniem wówczas jest Atelokrem MC2 Biomimetyczno – Ciekłokrystaliczny, którego składniki aktywne są aplikowane w równomierny sposób przez całą dobę („skóra pod kroplówką”). Inteligentna formuła tego kremu sprawia, że jest on skuteczny przy każdym rodzaju skóry, w każdym wieku kobiety.

Z kolei ekstrakt z żeń-szenia zawiera bardzo duże ilości aminokwasów i witamin. Zatem ma silne działanie tonizujące oraz przede wszystkim chroni skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych (np. promieniowaniem UV). Ponadto stymuluje regenerację i w znaczny sposób przywraca jędrność skóry. Właściwości żeń-szenia pobudzają mikrokrążenie skóry, przyczyniając się do szybkiej regeneracji komórek, a co za tym idzie odnowy naskórka (rozjaśnienia).

Krem kupisz tutaj: www.kolagen.pl/p179,atelokrem-mc2.html

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.