Poranny ból gardła?

Przeszywający ból gardła.

Gdy budzisz się z bolącym gardłem, natychmiast analizujesz, co się mogło stać. Czy to przez ten łyk soku prosto z lodówki? Może winne jest otwarte okno – tuż przed snem? 

Odpowiedzi może być wiele..

Przeziębienie, czy angina?

Gdy drapanie w gardle nie jest silne, nie towarzyszy mu gorączka, poradzisz sobie z nim sama; przyjmując dostępne leki bez recepty. Jeśli zaś ból gardła towarzyszy gorączka, osłabienie, kaszel, ból głowy, bądź dreszcze – możesz mieć grypę albo bakteryjne zapalenie migdałków, czyli anginę (tę ostatnią rozpoznasz po nalocie na migdałkach). Wtedy koniecznie skonsultuj się z lekarzem, bo bakterie trzeba zwalczyć antybiotykiem.

Winne zatoki lub tarczyca

Ale przyczyn bólu gardła może być znacznie więcej..

 • Alergie.
  Kiedy coś Cię uczula, rozwija się wówczas stan zapalny błony śluzowej nosa i występuje nadmierna produkcja wydzieliny, która spływa po tylnej ścianie gardła, drażniąc ją i powodując dolegliwości bólowe.
 • Chore zatoki.
  W przebiegu stanów zapalnych zatok dochodzi do poszerzenia się naczyń krwionośnych i nadmiernej produkcji wydzieliny. Część z niej wydostaje się jako katar, ale pozostała spływa po tylnej ścianie gardła i je drażni.
 • Kłopoty z zębami.
  Próchnica wywołuje stan zapalny w jamie ustnej. Rozwijające się w zębach chorobotwórcze patogeny mogą dostać się do innych okolic ciała (w tym gardła) i wywołać infekcję.
 • Problem z uchem.
  Ból gardła często towarzyszy infekcjom ucha środkowego. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ujścia trąbek słuchowych, znajduje się właśnie w ściankach gardła.
 • Krzywa przegroda nosowa.
  Sprzyja infekcjom z tego względu, że powietrze nie jest oczyszczane przez nos, tylko trafia prosto do gardła. Poza tym, gdy ciężko nam się oddycha przez nos, oddychamy ustami, a to wywołuje suchość i ból.
 • Chora tarczyca.
  Jednym z objawów niedoczynności jest przesuszenie błon śluzowych gardła. Stąd uczucie dyskomfortu.

Jak sobie pomóc?

Zanim trafisz do lekarza – ulgę w bólu przyniosą Ci domowe płukanki (np. z siemienia lnianego, szałwii, czy rumianku) oraz pastylki do ssania. Zwalczą bakterie i zniwelują stan zapalny, nawilżą podrażnioną śluzówkę.

Takie tabletki możesz przyjmować kilka razy dziennie, najlepiej 15-30minut po posiłku, nie jedząc ani nie pijąc 2-3 godziny po ich zastosowaniu. Na suche gardło pomoże też spray lub syrop o podobnym działaniu.

Gdy ból gardła wynika z lekkiego przeziębienia, owiń szyję ciepłym szalem, połóż się do łóżka i pij dużo ciepłych posiłków.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.