Wystaw język.. i spójrz uważnie w swoje lustro.
Twój język powinien być gładki, jasnoróżowy. Jeżeli jednak zmienił swoje naturalne zabarwienie albo pokrył się grubym nalotem, może to świadczyć o kłopotach ze zdrowiem – nie tylko w obrębie jamy ustnej.
Lekarz zdecydowanie Ci powie: „POKAŻ MI SWÓJ JĘZYK, A POWIEM CO CI DOLEGA”.
Czy wiesz, że Twój język, jest zbudowany z mięśni? Potrzebujesz go do wielu ważnych rzeczy, m.in. do mówienia, jedzenia czy odczuwania smaku. Ale jego wygląd może też wiele powiedzieć o stanie zdrowia.
Czy zdajesz sobie sprawę, że rankiem sama możesz szybko ocenić swój stan zdrowia, patrząc tylko na język?
Oglądaj go przy dobrym oświetleniu. Jeśli jest sztuczne, powinna to być zwykła żarówka, a nie jarzeniowa, która zmienia barwy. Popatrz na język za nim cokolwiek zjesz lub wypijesz, bo żywność zabarwia język.
Język – czerwony, jak płomień.
Gdy cały jest zaczerwieniony, może to oznaczać, że brakuje Ci witamin z grupy B. Powinnaś w związku z tym jeść więcej warzyw strączkowych, produktów z pełnego ziarna, podrobów, zwłaszcza wątróbki.
Jest cały czerwony i dodatkowo boli i piecze?
Pewnie to stan zapalny. Możesz go złagodzić, płucząc usta naparem z szałwii lub rumianku. Szkarłatne brzegi świadczą o kiepskiej formie wątroby. Wesprzyj ją zatem preparatami, które ją chronią i regenerują.
Blady, poszarzały.
Gdy dodatkowo jest nienaturalnie gładki i piecze, może to sygnalizować początek anemii. Jadaj w związku z tym więcej czerwonego mięsa i wątróbki, nawet jeśli za nimi nie przepadasz. Są najlepszym źródłem, tzw. żelaza hemowego, które jest łatwo przyswajalne przez człowieka. Jednak nie tylko niedobór tego minerału, ale i witaminy B12, może być przyczyną niedokrwistości.
Czy rzeczywiście występuje ona u Ciebie i co jest przyczyną tej choroby – może rozstrzygną badanie krwi. Warto je zrobić zwłaszcza wtedy, gdy występują inne objawy anemii, takie jak bladość skóry, spojówek, osłabienie, ciągłe uczucie zmęczenia, senność.
„SZCZOTKUJ NIE TYLKO ZĘBY!!
Język również trzeba oczyścić, usuwając z jego powierzchni nalot. Gromadzi się w nim mnóstwo bakterii, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych w jamie ustnej.”
Język grubo obłożony nalotem.
Żółty nalot pojawia się przy kłopotach z układem trawiennym. Zazwyczaj dotyczą one żołądka, może więc warto się o nie trochę zatroszczyć. Jedz lekkostrawne potrawy, ogranicz kawę, alkohol. Nie najadaj się tuż przed snem. Język jest obłożony – także przy infekcjach bakteryjnych gardła, migdałków, ale wówczas ma zabarwienie szare.
Biały nalot (często biały nalot występuje u dzieci) może sugerować zakażenie drożdżakami (grzyby), które występuje po kuracji antybiotykowej i przy obniżonej odporności. W takiej sytuacji sięgnij po jogurty z żywymi kulturami bakterii lub po preparaty z apteki z bakteriami probiotycznymi.
Suchy, spękany język.
Jeśli Twój język, zawsze tak wyglądał – oznacza, że taka już jego uroda. Nie przejmuj się zatem, że na jego powierzchni widoczne są bruzdy. Gdy jednak pojawiły się niedawno, prawdopodobnie Twój organizm jest niedostatecznie nawodniony. Powinnaś zatem wypijać więcej płynów. Spękany język zdarza się jednak również przy zaburzeniach w pracy jelit i zaparciach. W takiej sytuacji z pomocą przyjdą Ci produkty bogate w błonnik: warzywa, owoce, ciemne pieczywo i grube kasze. Przyspieszają one perystaltykę jelit, zapobiegają zaparciom.
W nieregularne plamy.
Czasami niektóre partie języka są gładkie, inne chropowate, pokryte nalotem. To tzw. język geograficzny, nazwany tak, bo przypomina mapę.
Przyczyną takiego jego wyglądu bywa niestety grzybica. W wielu jednak wypadkach, badania nie wykazują tej choroby, bo u niektórych osób to naturalny wygląd języka. Wówczas, rzecz jasna, nie stosuje się żadnego leczenia.
A jaki jest Twój język?
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂