Olejek eteryczny poprawi Twój nastrój!

;olejki eteryczneHm… Olejek..

Prawdopodobnie wiele razy zdarzyło się, że konkretny zapach wprawił Was w całkowicie inny nastrój, niż ten, który towarzyszył przed chwilą.

Zapach świeżo upieczonego ciasta, letniej łąki czy świeżo – skoszonej trawy; z reguły budzą w nas pozytywne skojarzenia.

Wiedzę, że poprzez zapach można wpływać na stan umysłu. Od setek lat wykorzystuje aromaterapia wspierając leczenie wielu zaburzeń przy pomocy esencji, czyli inaczej mówiąc olejków eterycznych.

Na czym polega działanie olejków aromaterapeutycznych?

Okazuje się, że nasz zmysł powonienia wyłapując zapachy jednocześnie uruchamia w nas określone reakcje emocjonalne. Dzieje się tak dlatego, że molekuły zapachowe stymulują odpowiedź w układzie limbicznym w mózgu. Dlatego też określone zapachy mogą regulować nasz poziom stresu oraz takie czynniki, jak np.: szybkość bicia serca, wzorce oddychania czy też produkcja hormonów.

Jesienią i zimą większość osób skarży się na obniżony nastrój, co jest wywołane m.in. brakiem wystarczającej ilości światła słonecznego, a co za tym idzie – niedoborem witaminy D.

Oczywiście przyczyn depresji jest dużo więcej i zawsze, kiedy obniżenie nastroju jest poważne i długo się utrzymuje, należy skorzystać z pomocy profesjonalisty. W lżejszych przypadkach, oprócz odpowiedniej diety i suplementacji, warto skorzystać z dobrodziejstwa aromaterapii. Istnieje wiele olejków eterycznych, które mają możliwość pozytywnie wpływać na nasz nastrój.

Poniżej zamieściliśmy opisy wybranych olejków eterycznych o działaniu relaksującym i poprawiającym nastrój, które mogą wesprzeć walkę z depresją.

Olejek lawendowy

bunch of lavender flower isolated on white close-ups
olejek-lawendowy-lavandula-angustifolia-planet-organic-planeta-zdrowie

Chyba najbardziej popularny i lubiany olejek. Kwiaty lawendy lekarskiej (Lavandula angustifolia) mają urzekający i jedyny w swoim rodzaju zapach, który podoba się nie tylko kobietom, ale jest także z reguły lubiany przez mężczyzn.

Z kwiatów lawendy produkuje się nie tylko olejek, ale także hydrolat lawendowy, który może służyć, jako mgiełka do pomieszczeń lub naturalny tonik do twarzy.

Zastosowanie

Ma najbardziej wszechstronne zastosowanie ze wszystkich olejków, m.in.: działa przeciwbólowo, antyseptycznie i łagodząco  przy problemach skórnych (oparzenia słoneczne, trądzik, rozstępy, łupież suchy, wypadanie włosów, nadmierna potliwość, infekcje grzybicze, łuszczyca).

Jest jednak przede wszystkim wykorzystywany w aromaterapii, jako doskonały środek o działaniu relaksującym. Spowalnia tętno i działa nasennie, przez co doskonale sprawdza się w przypadku bezsenności.

Zmniejsza niepokój i lęki oraz pomaga przy atakach paniki i ogólnym napięciu nerwowym, także w zaburzeniach żołądkowych wywołanych stresem. Poprawia nastrój przy depresji, a także łagodzi bóle migrenowe głowy, które mogą stanowić jeden z jej objawów.

Jak stosować:

Olejek ten jest idealny do relaksujących masaży i kąpieli, jak również kominków aromaterapeutycznych. W przypadku problemów ze snem; można kilka kropli olejku wylać na czysty ręcznik i położyć go na poduszce. Jest jednym z niewielu olejków (oprócz olejku z drzewa herbacianego), który może być stosowany bezpośrednio na skórę (bez rozcieńczenia).

Olejek geraniowy

olejki-eteryczne-w-walce-z-depresja-geranium
olejek-z-kwiatow-geranium-pelargonium-graveolens-planet-organic-planeta-zdrowie_1

Olejek eteryczny pozyskany w procesie destylacji z parą wodną kwiatów geranium (Pelargonium graveolens) posiada piękny kwiatowo-ziołowy zapach z nutą różaną.

W czym pomaga?

Często wykorzystywany jest w kosmetyce ze względu na swoje właściwości tonizujące i ujędrniające skórę oraz wspomagające walkę z cellulitem (poprawia cyrkulację krwi i limfy).

Posiada zdolność poprawiania nastroju ze względu na zawartość citronellolu i geraniolu. Uważa się, że pomaga on kontrolować emocje poprzez swoją zdolność oddziaływania na rejon mózgu związany z kontrolą emocji – system limbiczny, który jest powiązany z systemem nerwowym.

Z tego względu olejek geraniowy pośrednio wpływa na szybkość tętna, poziom stresu, ciśnienie krwi i sposób oddychania, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia niepokoju i stanów lękowo-depresyjnych. Olejek ten jest więc świetnym wsparciem przy depresji, gdyż może pomóc nam odzyskać równowagę emocjonalną.

Jak stosować: 

Można go stosować zarówno poprzez inhalacje, jak również w procesie absorpcji przez skórę – poprzez masaż czy kąpiel.

Olejek z bergamotki

olejki-eteryczne-w-walce-z-depresja-bergamotka
olejek-z-bergamotki-citrus-aurantium-bergamia-planet-organic-planeta-zdrowie

Ten olejek eteryczny pozyskiwany jest w procesie tłoczenia na zimno świeżej skórki owocu bergamotki, będącej odmianą pomarańczy (Citrus bergamia). Posiada przyjemny cytrusowy zapach i aromat, który wykorzystywany jest zarówno do celów kulinarnych (składnik herbaty Earl Grey), jak również terapeutycznych.

Głównym zastosowaniem olejku z bergamotki jest poprawa nastroju. Bergamotka może także pomóc w przypadku bezsenności.

Badania dowiodły, że zapach bergamotki redukuje poziom kortykosteronu. Natomiast mieszanka olejku z lawendy i bergamotki okazała się pomocna w przypadku leczenia depresji i zaburzeń lękowych, jak również w obniżeniu ciśnienia krwi i tętna.

Grupa pacjentów poddana oddziaływaniu tej mieszanki określiła siebie jako „bardziej zrelaksowanych” i „bardziej spokojnych”.

Środki ostrożności:

Jest bezpieczny, jednak ma właściwości fotouczulające. Więc po zastosowaniu go na skórę powinno się zachować odstęp 12 godzin; przed wyjściem na słońce.

Olejek Ylang Ylang

olejki-eteryczne-w-walce-z-depresja-ylang-ylang-flower
olejek-ylang-ylang-canaga-odorata-planet-organic-planeta-zdrowie

Ten olejek eteryczny pozyskany został w procesie destylacji parowej kwiatów drzewa Cananga odorata.

Cenioną go za swoje właściwości kojące system nerwowy oraz przy problemach skórnych.

Uważa się, że olejek ten może pomóc złagodzić obniżony nastrój, gniew, a także lęk. Wyostrza zmysły oraz uspokaja umysł i przynosi odczucie odświeżenia.

Jego kwiatowy zapach pomaga się zrelaksować, jak również przezwyciężyć frustracje, ataki paniki czy negatywne emocje. Dzięki temu, że wpływa równoważąco na ciśnienie krwi, a także obniża poziom adrenaliny i reguluje oddech. Stabilizuje także huśtawki nastrojów.

Nie tylko zwalcza depresję, lecz nawet może wywołać stan euforii. Pomaga patrzeć na świat z optymizmem i radością oraz dodaje odwagi.

W badaniach przeprowadzonych w 2006 roku w Korei stwierdzono, iż stosowanie raz dziennie; przez cztery tygodnie olejku; w połączeniu z olejkami: bergamotki i lawendy; zredukowało psychologiczne objawy stresu oraz poziom kortyzolu, a także obniżyło ciśnienie u pacjentów z nadciśnieniem.

Środki ostrożności:

Nie powinny stosować osoby z niskim ciśnieniem krwi.

Olejek ze słodkiej pomarańczy

fresh orange on white background
olejek-ze-slodkiej-pomaranczy-citrus-aurantium-dulcis-planet-organic-planeta-zdrowie

Olejek ten pozyskuje się w procesie tłoczenia na zimno świeżej skórki pomarańczy (Citrus aurantium dulcis).

Ma piękny, orzeźwiający zapach. Stosują go w celach kulinarnych, jak również przy produkcji kosmetyków. Ma szerokie zastosowanie w aromaterapii.

Wykazuje bardzo skuteczne działanie uspokajające i łagodzące nadmierną nerwowość. Jego piękny zapach poprawia nastrój i pomaga myśleć pozytywnie.

Polecają go do kąpieli i masaży aromatycznych, które działają odświeżająco, rozgrzewająco i odprężająco. Ulatniający się olejek w czasie kąpieli lub masażu działa korzystnie także na układ oddechowy. Szczególnie jednak pomocny jest przy stresie, bezsenności i depresji.

Środki ostrożności:

Olejek ten jest fototoksyczny. Co oznacza, że po zastosowaniu go na skórę powinno się zachować odstęp 12 godzin przed wyjściem na słońce.

Olejek z kadzidłowca

olejki-eteryczne-w-walce-z-depresja-boswelia-serrata
olejek-frankincense-kadzidlowiec-planet-organic-planeta-zdrowie

Boswelia Carteri olejek inaczej olibanum pozyskiwany jest z żywicy drzewa odmiany Boswelii rosnącego w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Olejek ten nie bez powodu był stosowany w praktykach duchowych, gdyż uważa się, że sprzyja medytacji i rozwojowi duchowemu. Uspokaja umysł i przywraca wewnętrzny spokój, a także pomaga w przypadku obsesji i lęków. Działa antydepresyjnie i relaksująco.

Może być stosowany w kominkach aromaterapeutycznych do oczyszczania powietrza, jak również do odświeżających umysł kąpieli.

Zmieszany z olejkami z bergamotki i lawendy w proporcjach 1:1;  oraz zastosowany w masażu wykazał się właściwościami łagodzącymi ból i depresję u pacjentów z terminalnymi nowotworami. Tak dowiodły badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Keimyung w Korei.

Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top