Migdały – Dlaczego warto je jeść?

Dlaczego warto je jeść?Podobnie, jak orzechy (Dlaczego warto jeść orzechy?), migdały są bardzo popularne i uprawiane od niepamiętnych czasów. Bez migdałowego smaku, nie wyobrażam sobie wielu potraw i innych słodkości. Również przemysły kosmetyczne i farmaceutyczne często bazują na nich, produkując różne specyfiki i kosmetyki.

Migdały są to krzewy lub niewielkie drzewa, które uprawiane są w trzech odmianach: gorzkiej, słodkiej i pękającej. Odmiana gorzka zawiera glikozyd amygdalinę, z której podczas rozkładu uwalnia się między innymi silnie trujący cyjanowodór, czyli tzw. kwas pruski.

Dlatego nie możemy jeść gorzkich migdałów na surowo, gdyż ich zjedzenie grozi zatruciem, a nawet śmiercią.

Warto uzmysłowić sobie, że dla dziecka dawką śmiertelną jest 10 sztuk gorzkich migdałów, a dla dorosłego człowieka – 50 sztuk.

Na szczęście jest sposób na gorzkie migdały. Wystarczy poddać je działaniu wysokiej temperatury podczas prażenia, gotowania lub pieczenia, aby straciły cyjanowodór i stały się bardzo dobrym dodatkiem kulinarnym.

„Czy wiedziałaś, że migdały – oprócz smakowych – mają liczne walory zdrowotne?”

Migdały słodkie – zawierają niewiele amygdaliny, dlatego też można je jeść na surowo, jako przekąskę bez obawy, że nam zaszkodzą. Są również często używane, jako przyprawa – czy to w postaci posiekanej, zmielonej lub w formie płatków. Doskonałe są do ciast, słodyczy i delikatnych potraw z ryżu, drobiu, czy ryb.

Migdały słodkie

Odmiana pękająca ma nie tylko słodki smak, ale i kruchą, łatwo pękającą łupinę. Tak, jak słodkie migdały idealnie nadaje się na przekąskę.

Zawierają co prawda dużo tłuszczu, ale jest to, podobnie jak w przypadku orzechów włoskich, tłuszcz „zdrowy”, bo w większości składający się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie ma w nich też szkodliwych kwasów tłuszczowych trans, których należy stanowczo unikać w diecie.

Poza tym migdały są świetnym źródłem witaminy E chroniącej przed wolnymi rodnikami, miażdżycą, nowotworami i opóźniającej starzenie oraz witaminy B1 – działającej korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, pamięć i koncentrację.

Migdały zawierają również dużo białka – około 20 g/100 g produktu i dlatego są doskonałe dla wegetarian. Są też idealne dla uczniów, studentów i innych osób uczących się, ponieważ ułatwiają przyswajanie wiedzy.

Co zawierają migdały?

Poza wspomnianą witamina B1, zawiera też żelazo (m. in. pomaga w transporcie tlenu w organizmie; odgrywa rolę w procesie podziału komórek) i niacynę (m.in. wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia; utrzymuje właściwy stan błon śluzowych; pomaga, aby zachować zdrową oraz piękną skórę).

W migdałach, można znaleźć też m.in. witamina E, kwas foliowy, witamina B2, magnez, fosfor, miedź, wapń, potas, czy mangan.

Uczulenie na migdały?

W przybliżeniu około 5% populacji to osoby uczulone na te orzechy.
Objawy są dość łagodne. Przez to nie bardzo je odczuwasz. Przede wszystkim możesz zauważyć spadek samopoczucia, swędzenie ciała czy ust. Bardzo rzadko występuje opuchlizna, duszenie się, szok typu anafilaktyczny. Dlatego uważaj, w przypadku spożywania produktów, które zawierają ten składnik.

Pamiętaj, że migdały mają dobroczynny wpływ na zdrowie pod warunkiem, że są spożywane nieprzetworzone i niepoddawane działaniu wysokiej temperatury. Jednocześnie ich wartość odżywcza jest tym większa, im dokładniej je pogryziesz.

Jedzmy więc na spokojnie migdały – najlepiej codziennie.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.