7 mitów na temat trądziku

DCF 1.0Trądzik. Wielu nastolatków już na samą myśl o tej przypadłości dostaje gęsiej skórki. Ostatnio coraz więcej dorosłych zaczyna zmagać się z tym problemem. W związku z tym wokół trądziku narosło wiele mitów i legend. Oto najpopularniejsze z nich:

1. Trądzik jest problemem samym w sobie

Skórę możemy traktować jako papierek lakmusowy naszego zdrowia. Wszystkie problemy z którymi borykają się nasze organy wewnętrzne mają swoje odbicie w kondycji naszej skóry. Identyczny mechanizm występuje w przypadku trądziku. Nie jest on traktowany jako problem sam w sobie.

Jest raczej sygnałem, że coś złego dzieje się z naszym organizmem. Dopiero rzetelna diagnostyka może pozwolić na odkrycie prawdziwej przyczyny złego stanu naszej skóry. I w konsekwencji umożliwić skuteczną walkę z trądzikiem.

2. Powstanie trądziku jest powodowane brakiem higieny

Brak higieny może być jedną z przyczyn powstawania trądziku, ale nie jedyną. Oczywiście powstałe zmiany skórne wymagają szczególnej pielęgnacji. W tym wypadku warto stosować kosmetyki przeznaczone specjalnie do skóry trądzikowej. Oczywiście nieprzestrzeganie zasad higieny może w znacznym stopniu nasilać objawy chorobowe. Nie można jednak uznać ich za główną przyczynę rozwoju trądziku.

3. Tylko nastolatki mają problemy z trądzikiem

Na wstępie należy zaznaczyć, że trądzik niejedno ma imię. Istnieje kilka rodzajów tego schorzenia. Nastolatkowie najczęściej zmagają się z tzw. trądzikiem młodzieńczym. Jego występowanie wiąże się dużymi wahaniami poziomu hormonów, które są charakterystyczne dla osób w tej grupie wiekowej. Osoby starsze znacznie częściej chorują na trądzik różowaty.jest to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy. Z tą przypadłością zmagają się głównie osoby dojrzałe.

4. Każdy nastolatek musi mieć trądzik

Nie każdy. Wszystko jest sprawą bardzo indywidualną. Jeden będzie miał tylko kilka krostek, które same znikną. A drugi przez kilka lat będzie borykał się z prawdziwą inwazją pryszczy. Oczywiście wpływa na to wiele różnych czynników, np. dieta, styl życia, ale także genetyka. Jeżeli zdrowo się odżywiamy, uprawiam jakiś sport etc. to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet burza hormonalna towarzysząca okresowi dojrzewania nie spowoduje u ans powstania trądziku. Z drugiej strony (dotyczy to zwłaszcza dorosłych), jeżeli ktoś z naszych bliskich zmagał się z tym problemem, istnieje spore prawdopodobieństwo, że nas też to czeka. Jednym słowem jedyną regułą jest to, ze nie am reguły.

5. Z trądziku się wyrasta. Nic nie trzeba z nim robić

Trądzik może sam zniknąć. Ale nie musi. Wszystko zależy od tego, co było przyczyną powstawania zmian. Ogólna zasada jest taka, że usuwając przyczynę usuwamy także skutek. Ale jak to zrobić? Przecież przyczyny powstawiania trądziku nie są jeszcze do końca poznane? Musimy zacząć obserwować swoje ciało. Poznać jakie rzeczy mu szkodzą, a jakie przynoszą korzyści. Wtedy będziemy mogli sami zobaczyć, co sprawia, że nasze czoło wygląda jak powierzchnia Io (jeden z księżyców Jowisza; charakteryzuje się niezwykle silna aktywnością wulkaniczną), a co pozwala nam choć trochę zapomnieć o tym, że mamy trądzik.

6. Aby wyleczyć trądzik wystarczy zastosować farmakoterapię

Niestety jeszcze nie wynaleziono cudownej pigułki po zażyciu której trądzik znikał by zupełnie. Często bywa i tak, że pomimo stosowania różnego rodzaju medykamentów nie widzimy żadnej poprawy stanu swojej cery. Być może lepszym rozwiązaniem byłaby wtedy zmiana diety na taką, która będzie bardziej przyjazna dla naszego organizmu.A może konieczna okaże się zmiana stylu życia, ponieważ do tej pory żyliśmy w ciągłym stresie. Jedno jest pewne. Sama tabletka, czy maść może nam jedynie pomóc walczyć z objawami problemu. Od nas tylko zależy, czy będzie nam się chciało poszukać jego przyczyny i ją usunąć.

7.Leczenie trądziku jest długotrwałe i kosztowne

Przeglądając oferty różnego rodzaju sklepów z kosmetykami można odnieść wrażenie, że stworzono już preparaty pomagające dosłownie na wszystko. Od wypadających włosów, po przesuszające się i pękające pięty. Jednak ceny niektórych kosmetyków mogą przerażać. Czy to wszystko musi aż tyle kosztować? Jeżeli zależy nam na używaniu środków dobrej jakości, wytwarzanych z wartościowych składników to takie produkty muszą mieć swoją cenę. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze wysoka cena oznacza równie wysoką jakość. Na szczęście w przypadku trądziku istnieje wiele naturalnych metod leczenia. To od nas zależy co wybierzemy.

Jednego tylko nie unikniemy. Rozwiązanie każdego problemu, w tym problemów zdrowotnych, wymaga czasu. Ktoś może go potrzebować trochę więcej, ktoś trochę mniej. Ale jeżeli oczekujemy natychmiastowych rezultatów z góry skazujemy siebie na porażkę.

Tylko czas i systematyczne stosowanie wybranych produktów pozwoli nam wygrać z trądzikiem.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.