Manipulacja – jak się przed nią bronić?

Podobny obraz

Z technikami manipulacji mamy do czynienia na co dzień. Każdy z nas z pewnością doświadczył na sobie prób manipulacji. Często my sami stosujemy i posługujemy się różnymi technikami manipulacji, nie mając nawet świadomości. Toksycznym manipulatorem może być każdy: nasz partner, współlokator, szef czy szefowa. Istnieje na świecie tak wiele różnych zależności pomiędzy ludźmi, że czasami trudno nam z tych relacji po prostu wyjść i odciąć się.

Kiedy jednak nam się udaje i z czasem nabieramy dystansu, dopiero do nas dociera, w jakiej relacji tkwiliśmy przez większość czasu, i jak destrukcyjnie wpływało to na nasze życie. Nagle łapiemy oddech i wszystko widzimy z zupełnie innej perspektywy…  Tak, jakbyśmy dostali drugie życie, jakbyśmy dopiero nauczyli się oddychać…

Co to jest manipulacja?

Manipulacja to nic innego, jak celowe działanie za pomocą pewnych schematów, czy utartych mechanizmów za pomocą, których mamy duży wpływ, bądź przejmujemy kontrolę nad ludzkim zachowaniem.

Manipulacja to świadome i z pełną premedytacją wykorzystanie drugiego człowieka, do osiągnięcia własnych wcześniej zamierzonych celów, bądź narzucanie mu własnego puntu widzenia zniekształcając ten rzeczywisty obraz. To chęć panowania nad myślami, zachowaniem drugiej osoby.

Manipulować można treścią i sposobem przekazywania informacji oraz emocjami drugiej osoby, aby uzyskać pożądany efekt. Manipulator zazwyczaj pragnie osiągnąć jakąś korzyść: może to być osobista, ekonomiczna lub polityczna, przez co cierpi na tym osoba manipulowana.

Osoba manipulowana narażona jest na koszty:

  • finansowe,
  • traci dobre imię oraz korzystny wizerunek,
  • doświadcza obniżonego nastroju.

Jak rozpoznać, że jesteśmy manipulowani?

Bywa tak, że mimo na pozór poprawnych relacji z kimś, czujesz, że coś poszło nie tak. Niby wszystko jest w jak najlepszym porządku, nie zrobiłaś /- eś nic złego, a ciągle prześladuje Cię poczucie winy. Myśl, że może mogłaś/- eś coś zrobić lepiej. Cała prawda na temat manipulatorów polega na tym, że oni najpierw Cię dobrze poznają. Potem wyłapią wszystkie Twoje słabości, które później wykorzystają do poprawienia swojego samopoczucia.

Kiedy ktoś odpowiada Ci wymijająco, przyłapiesz tego kogoś kilkukrotnie na kłamstwie. Ponadto notorycznie nie dotrzymuje obietnic – to prawdopodobnie masz do czynienia z manipulatorem. W takiej sytuacji, to co Ci mogę doradzić – uciekaj! Manipulator widząc, że jest Ci źle, że jesteś pełna podejrzeń, będzie wysysał z Ciebie całą energię. Będzie coraz bardziej wpędzał Cię w poczucie winy. Najgorsze przychodzi wtedy, kiedy mu na to pozwolisz.

Chęć kontroli

Manipulator, z którym ja miałam do czynienia ro znajoma z bliskiego otoczenia, miała bardzo duże skłonności przywódcze. Bardzo lubiła sprawować władzę i kontrolę nad wszystkimi. Nie raz byłam świadkiem zwykłych i perfidnych manipulacji, które powodowały, iż ze strachu wszyscy stawali się jej podporządkowani.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ona nie widziała w tym nic złego. Jej manipulacja przybrała taki rozmiar, że doprowadziła nawet do psychicznego znęcania się nad podopiecznymi… Mówiła im takie rzeczy, które notorycznie zaniżały ich wartość siebie. Robiła to tylko po to, by osoba manipulowana – miała o sobie, jak najgorsze zdanie. To oczywiste, że taką słabą psychicznie osobą się lepiej manipuluje. Niestety manipulator nie zdaje sobie sprawy z tego, ile złego w psychice ludzkiej mogą zdziałać takie zachowania i słowa. I jakie konsekwencje to za sobą niesie. Pamiętajmy, że słowa mogą zranić bardziej niż czyny.

Jak uniknąć manipulacji?

Przede wszystkim nie powinniśmy dopuścić do tego, aby ktoś przejął kontrolę nad nami i nad naszym życiem. Musimy czym prędzej nauczyć się asertywności, czyli sztuki odmawiania czegoś. Jeśli nie mamy na coś ochoty, bądź wyrażania sprzeciwu, jeśli się z czymś nie zgadzamy. Po drugie dobrze jest zapoznać się z podstawowymi technikami manipulacji. Po to, aby w sytuacjach kiedy czujemy, że jesteśmy manipulowani móc przerwać ten cały schemat działania i postępowania manipulatora. Niezawodną obroną przed działaniami manipulatorskimi jest rozpoznanie, jakie są słabe punkty w naszych emocjach, myśleniu i zachowaniu. Na te słabe nasze punkty wytrawni manipulatorzy zazwyczaj bezbłędnie trafiają.

Zapamiętaj!

Manipulator – nie bierze odpowiedzialności za nic – ani za swoje czyny, ani za swoje słowa!

Znalezione obrazy dla zapytania manipulacja

 

 

Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top