Jak przyjmować witaminę D?

witamina DWitamina D – na jej niedobór cierpi aż 90% z nas. Jak ją suplementować, by przyniosła najwięcej korzyści?

Witamina D jest substancją najczęściej kojarzoną z kośćmi, ponieważ jej obecność jest niezbędna do prawidłowej mineralizacji tej tkanki.

Wiadomo też, że jej braki w organizmie mogą prowadzić do rozwoju krzywicy u dzieci i osteoporozy u dorosłych. Tymczasem jej niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia wielu innych chorób: infekcji będących skutkiem obniżonej odporności organizmu, cukrzycy typu 1 i 2, nadciśnienia tętniczego, chorób autoimmunologicznych i metabolicznych, chorób sercowo-naczyniowej, niektórych schorzeń neurologicznych oraz nowotworów.

Jaka dawka?

Głównym źródłem witaminy D dla organizmu jest synteza w skórze pod wpływem światła słonecznego.

Jednak w krajach o niskim nasłonecznieniu, jak Polska, jej produkcja jest zbyt mała, zwłaszcza jesienią i zimą.

Niskiemu stężeniu witaminy we krwi sprzyja przyjmowanie niektórych leków, a tych z wiekiem zażywasz przecież coraz więcej. Należą do nich, np. statyny stosowane na obniżenie cholesterolu i w nadciśnieniu.

Dlatego zaleca się przyjmowanie od 800 do 2000 jednostek (IU) osobom powyżej 65 r.ż. przez cały rok, natomiast od kwietnia do października wszystkim tym, którzy raczej rzadko wychodzą z domu i mało przebywają na słońcu.

Ale najlepiej zrób badanie poziomu witaminy D we krwi, by dopasować Ci odpowiednią dawkę suplementu.

Jaka forma?

Preparaty z witaminą D są dostępne w twardych i miękkich tabletkach, kapsułkach twist-off (końcówkę trzeba przekręcić i oderwać, a zawartość kapsułki wycisnąć), a także możesz spotkać też w kroplach i sprayach.

Co ważne witamina D, czasami występuje w połączeniu z wapniem, czy witaminą K. Zalecam stosowanie takich suplementów, z uwagi na lepsze ich przyswajanie.

Witamina w tabletkach i kapsułkach to opcja dla tych, którzy nie mają problemu z połykaniem. Jest wygodna. Wszędzie możesz ją zabrać.

Ja stosuję witaminę D w postaci miękkich kapsułek. Produkt nazywa się Coldeka, kliknij: www.kolagen.pl/p150,coldeka.html
ColDeKa to suplement diety zawierający olej z wątroby dorsza, będący źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy D, K i A.

W przypadku problemów z połykaniem wybierz witaminę w kroplach bądź sprayu. Ich wchłanianie następuje już w jamie ustnej poprzez błony śluzowe.

Rano czy wieczorem?

Pora dnia nie ma większego znaczenia. Polecam Ci jednak przyjmować witaminę D wraz z posiłkiem zawierającym tłuszcz (jeśli zażywasz ją w formie tradycyjnych tabletek).

Sen..

Badania wskazują też, że witamina D pozytywnie wpływa na jakość snu. Dlatego jeśli źle sypiasz, zażywaj ją podczas lekkiej, ale zawierającej tłuszcz kolacji.

witamina DSolidna suplementacja a Covid

Deficyt witaminy D zwiększa ryzyko COVID-19. Do takich wniosków doszli badacze z uniwersytetu w Birmingham po przeanalizowaniu 400 próbek krwi personelu medycznego tamtejszego szpitala. Aż 70% przebadanych ze zbyt niskim poziomem witaminy D, zachorowało.

Niedobór witaminy D zaostrza przebieg COVID – takie badanie przeprowadzili z kolei naukowcy z Boston University School of Medicine. Chorzy z prawidłowym poziomem witaminy D we krwi (powyżej 30 ng/ml) przechodzili infekcję dużo łagodniej.

Autorzy artykułu w naukowym czasopiśmie „Nutrience” sugerują, że osoby z grupy ryzyka powinny teraz suplementować się witaminą D w dawce 10000 IU/d przez kilka tygodni i kontynuować w dawce 5000 IU/d (pod kontrolą lekarza). Chodzi o to, by poziom witaminy D we krwi wzrósł do 40-60 ng/ml.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.