Drżenie rąk. Trzęsące się ręce u starszych

Drżenie rąk – w pewnym wieku traktuje się, jak coś naturalnego.

Ale czy jest to faktycznie normalna rzecz?

Sąsiadka moich rodziców, Pani Ania – 68letnia kobieta, dostała skierowanie do poradni neurologicznej. Od kilku miesięcy miała problemy z drżeniem rąk. Lekarz rodzinny zlecił badanie laboratoryjne, w tym poziom TSH i hormony tarczycy, morfologię, poziom cukru, parametry nerkowe i próby wątrobowe.

Wszystkie wyniki były jednak prawidłowe, a pomimo to drżenie nie ustępowało. Pani Ania była niespokojna i dość rozdrażniona, bo przeniesienie herbaty było nie lada wyzwaniem. Większe obawy zaczęła mieć, gdy przeczytała iż jednym z objawów choroby Parkinsona – jest właśnie drżenie rąk.

Diagnoza

Lekarz podczas badania nie zauważył drżenia. Nie stwierdził też żadnych nieprawidłowości. Pytał ją o szczegóły z życia; podczas jakich czynności występuje drżenie rąk.

Z tego co ja zauważyłam i Pani Ania sama potwierdziła, że drżenie występuje, jak za dużo na raz weźmie w dłonie lub się zdenerwuje. I nie ma znaczenia, czy ręce wtedy leżą spokojnie, czy coś nimi akurat robi. Lekarz jednoznacznie powiedział, że takie drżenie, nie jest objawem żadnej choroby i to po prostu reakcja emocjonalna, nie wymagająca leczenia.

Ja jednak nie do końca w to wierzę.. Od tak sobie, nie drżą ręce. Czy się mylę? Jak to jest w Twoim przypadku?

Dolegliwości

Drżenie rąk pojawiające się po wysiłku lub pod wpływem emocji, jako jedyny objaw, nie powinno budzić szczególnego niepokoju. Zwykle nie wymaga specjalnej diagnostyki ani leczenia.

Jeśli jednak pojawia się częściej, jego nasilenie utrudnia codziennie funkcjonowanie lub towarzyszą mu inne objawy, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten skieruje na badani laboratoryjne: morfologia, poziom cukru, TSH i hormonów tarczycy, próby wątrobowe i parametry nerkowe.

W razie konieczności również zostać skonsultowana przez neurologa, który określi charakter drżenia, okoliczności, w jakich się pojawia, i zleci badania obrazowe głowy.

Jakie mogą być przyczyny drżenia rąk? Trzęsące się ręce u starszych

  • drżenie fizjologiczne, występujące po wysiłku lub w stresie, zwykle spoczynkowe; nie towarzyszą mu inne objawy, a wyniki badań laboratoryjnych są prawidłowe;
  • różne choroby neurologiczne, jak choroba Parkinsona, choroba Wilsona, drżenie samoistne; może też pojawić się w stwardnieniu rozsianym o guzach mózgu;
  • nadczynność tarczycy; drżenie w tej chorobie rzadko występuje jako izolowany objaw, zwykle towarzyszą mu inne dolegliwości, jak drażliwość, nadpobudliwość, kołatania serca, uczucie gorąca, problemy z koncentracją;
  • zaburzenia elektrolitowe, przede wszystkim niedobór magnezu i potasu;
  • choroby ogólnoustrojowe, jak cukrzyca, niewydolność nerek lub wątroby;
  • zatrucia, przede wszystkim metalami ciężkimi;
  • polekowe, związane z przyjmowaniem takich leków, jak amidron, amlodypina, kwas walproinowy, leki przeciwdepresyjne, cyklosporyna;
  • nadużywanie substancji pobudzających, np kofeiny;
  • zespół odstawienny po alkoholu, benzodiazepinach.

Postępowanie

Drżenie powinno zaniepokoić, gdy:

  • pojawia się niezależnie od stresu czy zmęczenia;
  • towarzyszą mu inne objawy, jak pogorszenie sprawności, spowolnienie, sztywność mięśni, kołatania serca, uczucie gorąca, niepokój, problemy z pamięcią;
  • wywołuje dyskomfort w miejscach publicznych;
  • utrudnia codzienne funkcjonowanie i wykonywanie różnych czynności;
  • nasila się z upływem czasu;
  • występuje u innych członów rodziny.

Leczenie drżenia uzależnione jest od jego przyczyny:

  • w przypadku drżenia występującego pod wpływem emocji – lekarz może Ci zlecić doraźne przyjmowanie leków uspokajających;
  • drżenie objawowe wymaga leczenia choroby podstawowej: cukrzycy, nadczynności tarczycy, choroby nerek;
  • w przypadku drżenia o podłożu neurologicznym o wdrożeniu odpowiedniego leczenia decyduje neurolog, który przepisze właściwe leki; w niektórych rodzajach drżenia neurologicznego opornego na leczenie farmakologiczne (np. w drżeniu samoistnym lub chorobie Parkinsona) wykonuje się zabieg neurochirurgiczny polegający na wszczepieniu w odpowiednie rejony mózgu specjalnego stymulatora.

Czy to choroba Parkinsona?

Drżenie w chorobie Parkinsona i zespołach parkinsonowskich jest drżeniem spoczynkowym, tj. występującym tylko wtedy, gdy ręce spokojnie leżą i zanika w czasie wykonywania nimi ruchu.

W chorobie Parkinsona drżenie początkowo jest jednostronne. Natomiast w zespołach parkinsonowskich o innym podłożu (np. naczyniopochodnym) zwykle od razu jest obustronne.

Często przybiera charakterystyczną postać pocierania o siebie kciukiem i palcem wskazującym. Towarzyszą mu inne objawy, jak spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, problemy z chodzeniem, maskowata twarz, pochylona do przodu sylwetka.

W przypadku Pani Ani..

Moja diagnoza była słuszna, to nie tylko reakcja emocjonalna, nie wymagająca leczenia. To choroba Parkinsona. Wstrętna, podstępna choroba – niszcząca człowieka od wewnątrz..

Objawy tej choroby pojawiają się bardzo wolno – przez kilka lat. Na początku możesz zauważyć ogólne osłabienie, czy zmęczenie; później łatwą męczliwość, spowolnienie ruchowe, niezgrabność w ruchach (często myli się te objawy ze zmianami reumatycznymi albo ze starszym wiekiem).

Nasileniem w objawach są zaburzenia równowagi, problem z podstawowymi czynnościami (np. wstanie z krzesła, łóżka, otworzenie drzwi – jak ktoś puka), pochylenie sylwetki do przodu, drżenie rąk, problem z wykonywaniem codziennych czynności życiowych, takich jak mycie, jedzenie, ubieranie się, problem z rozpoczęciem ruchu..

Przyjrzyj się i sobie, czy masz któryś z wymienionych objawów..???

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.