Infekcje układu moczowego – domowe sposoby

infekcje układu moczowegoInfekcje układu moczowego (zapalenie pęcherza), jest dość bolesną dolegliwością. Niestety doskonale zna ją większość kobiet, ponieważ cewka moczowa jest znacznie krótsza, niż u mężczyzn. I dzięki temu bakterie szybciej dostają się do pęcherza (przez cewkę); a w konsekwencji dochodzi do zapalenia śluzówki.

Jeśli..

Często chodzisz do toalety, a tuż po opróżnieniu odczuwasz niestety parcie na pęcherz. Albo odczuwasz ostre pieczenie – oddając kilka kropli moczu do sedesu. To na pewno masz zapalenie układu moczowego. Za ten stan odpowiada bakteria E-coli.

Zapalenie pęcherza i co dalej?

Przede wszystkim pij bardzo dużo wody. Wiem, że przy oddawaniu moczu piecze, ale nie trzymaj takiego moczu w pęcherzu. Picie czystej wody, czy naparów spowoduje, że szybciej wydalisz bakterie z organizmu.

Bardzo ważne jest, aby było Ci ciepło. Okryj się miłym kocem, dzięki temu zwiększysz ukrwienie dróg moczowych. Taka prosta czynność przyśpieszy leczenie i przyniesie Ci ogromną ulgę.

Zacznij pić naturalne soki, czy napary z żurawiny, pokrzywy, skrzypu polnego, czy jarzębiny (poniżej podam Ci kilka przepisów na nie). Działają moczopędnie i przeciwzapalnie.

Jeżeli na zegarze minęło 48 godzin, a Ty nadal odczuwasz dolegliwości.. Czas zgłosić się do lekarza. Bo z czasem pojawią się inne objawy: gorączka, nudności, krwiomocz, czy ból w dole pleców. To wszystko może doprowadzić do zapalenia nerek, jak nie zaczniesz się leczyć.

Kuracje z jarzębiny na infekcje układu moczowego i obrzęki.

Jarzębina dla większości ludzi kojarzy się z drzewem, pracami manualnymi do szkoły (np. korale i inne ozdoby). Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że to drzewo ma niezwykłe właściwości lecznicze. Jarzębinę możesz spożywać w postaci soku, naparu, nalewki, dżemu, herbatki, które pomagają nam w problemach zdrowotnych, również na układ moczowy.

Surowe owoce jarzębiny są niejadalne – zawierają trujący kwas parasorbinowy. Jednak, gdy je zblanszujemy lub zamrozimy, stracą cierpko-gorzki smak i właściwości trujące. Wtedy możemy z nich przyrządzić zdrowotne herbatki i przetwory.

Owoce jarzębiny to dobre źródło witaminy C i beta-karotenu oraz witamin z grupy B, PP i K, postu, sodu, magnezu i miedzi. Mają silne właściwości przeciwzapalne, moczopędne i przeciwobrzękowe. Zbiory przeprowadzaj, gdy owoce są w pełni dojrzałe, ścinając całe baldachy.

Gdy bierzesz jarzębinę po pierwszych przymrozkach, będzie miała nieco mniej witaminy C, owoce będą za to słodsze.

Herbatka Jarzębinowa

Wsyp do termosu 2 łyżki suszonej jarzębiny, po 1 łyżce suszonych owoców i liści czarnych porzeczek. Zalej 2 szklankami wrzątku i odstaw na 3-4 godziny.
Wypijaj w ciągu 1 dnia.

Sok

1 kg owoców jarzębiny oddziel od szypułek, umyj i zasyp 1/2 kg cukru. Odstaw na 65 godzin. Potem gotuj przez pół godziny. sok przestudź, przecedź i przelej do butelek.
Pij 25 ml dwa razy dziennie, przed posiłkiem.

Proszek z owoców

2-3 garście suszonych owoców zmiel w młynku. Przesyp do słoiczka lub szczelnego pojemnika.
Zażywaj 2 razy dziennie po płaskiej łyżeczce, popijając przegotowaną wodą.

Jarzębiak

1/4 kg przemrożonych owoców wsyp do słoja i zalej litrem spirytusu. Odstaw na tydzień w słoneczne miejsce. Nalewkę zlej do innego słoja. Owoce, które pozostały zalej syropem z wody i cukru (zagotuj 1,25 litra wody, wsyp 1 i 1/4 kg cukru i mieszaj do rozpuszczenia). Odstaw syrop i połącz z nalewką.
Odstaw na 6 miesięcy do leżakowania.

infekcje układu moczowegoInny przepis

1 kg jarzębiny włóż na 48 godzin do zamrażalnika. Po tym czasie owoce opłucz i zanurz na 10 minut we wrzątku. Przesyp jarzębinę do słoja, dodaj sok i skórkę z 1/2 cytryny.

Zalej 0,5 l wody, a następnie 0,5 litr spirytusu. Odstaw na miesiąc. Przecedź i zlej do butelek. Przechowuj w ciemnym miejscu.
Pij po łyżce nalewki 3 razy dziennie.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.