Masaż ajurwedyjski

Masaż ajurwedyjski Masaż ajurwedyjski – w niezwykle przyjemny sposób łączy w sobie walory lecznicze i relaksujące z modelowaniem ciała oraz pielęgnacją skóry. I jaka to WIELKA FRAJDA!

Żadna spośród holistycznych metod terapeutycznych nie może obejść się bez masażu. Również ajurweda, która w 1979 roku zyskała oficjalne uznanie Światowej Organizacji Zdrowia.

Ten wywodzący się z Indii starożytny system medyczny uznaje, że masaż jest niezbędny do zachowania zdrowia i osiągnięcia długowieczności oraz utrzymania sprawności umysłowej i równowagi emocjonalnej. Gdy korzysta się z niego regularnie, ujawnia w pełni swe niezaprzeczalne walory,

O to nietrudno, bo ajurwedyjskie masaże oferuje coraz więcej gabinetów odnowy i ośrodków spa.

PODSTAWY – MASAŻ AJURWEDYJSKI

Kluczowym pojęciem w ajurwedzie jest prana: podstawowa energia niezbędna do egzystencji wszystkim żywym istotom; krążąca w ciele kanałami zwanymi nadi (jest ich ok . 72 tys.).

W ajurwedzie uważa się, iż większość chorób wynika z gromadzenia się w ciele szkodliwych substancji zwanych ama; które zakłócają przepływ prany. Należy je więc na bieżąco usuwać. Zapewnia to m.in. regularne poddawania się masażom.

Masaż ajurwedyjski w praktyce polega głownie na uciskaniu wybranych punktów, tzw. marm (jest ich 107) podobnie jak ma to miejsce w chińskiej akupresurze oraz w drenażu limfatycznym. Inne techniki wykorzystywane w trakcie zabiegu to głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wykręcanie, oklepywanie i potrząsanie.

Ciało masuje się delikatnie, stosując organiczne olejki (najczęściej z kokosa, sezamu i gorczycy), które oczyszczają i pielęgnują skórę. W tym samym celu wykorzystuje się też pasty, tzw. ubatany – przygotowuje się je z mąki, mleka, śmietany, rozdrobnionych owoców i wyciśniętego z nich soku oraz sproszkowanych nasion i ziół.

ZABIEGI

Ajurwedyjski masaż ciała nosi nazwę abjanga; głowy – szirobjanga; twarzy – mukabjanga.

Zabieg najczęściej wykonywany w kierunku serca i obejmuje najpierw nogi, potem ręce, następnie plecy, brzuch i klatkę piersiową (masuje się je w pozycji leżącej). Póżniej masuje się głowę, szyję i twarz (te są masowane na siedząco).

Kierunek ten ulega odwróceniu w tzw. masażu zimnym, którego głównym zadaniem jest pobudzenie krążenia w wybranym rejonie ciała. Masażysta zajmuje się też starannie dłońmi a później stopami, wykorzystując techniki znane z akupresury i refleksologi.

Szczególną odmianą ajurwedyjskiego masażu jest polewanie ciała strumieniem oleju (ciepłego lub zimnego), którym traktuje się całe ciało lub wybrane rejony. Pod nazwą szirowasti kryje się polewanie olejem głowy (twarz i reszta ciała chroni się, zakładając specjalną czapkę), a szirodara – polewanie nim czoła (w punkcie tzw. trzeciego oka).

Odrębna odmiana ajurwedyjskiego masażu wywodzi się z południowo-wschodniego regionu Indii, Kerali – w tym wypadku terapeuta „wędruje” po ciele leżącego pacjenta stopami, trzymając się umocowanego w górze sznura.

Istnieje także ajurwedyjska wersja litoterapii, czyli masażu z użyciem kamieni – w tym przypadku półszlachetnych – zwana jest ratnaabjanga.

Ajurweda opracowała też szczególny typ praktyki angażujący specyficzna energię witalną zwaną Kundalini. Na który składają się wybrane pozycje jogi (asany), masowanie określonych rejonów ciała, ćwiczenia oddechowe oraz medytacja.

WYDATKI

Ceny masaży bywają zróżnicowane; a zależą od kompetencji terapeuty (największą renomą cieszą się Ci wywodzący się z Indii, Indonezji i Indochin), rodzaju zabiegu oraz tego czy masowane jest cale ciało; czy tylko jego część. Na koszt ma tez wpływ ewentualne zastosowanie wspomnianych wyżej olejów i past.

Techniki masażu w stylu ajurwedy bywają też elementem rozbudowywanych zabiegów (tzw. rytuałów) reklamowanych; jako relaksujące, pielęgnacyjne, odchudzające lub odmładzające. Średnio ich ceny przekraczają kwoty 350/400zł.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.

2 Komentarze

  • Monika
    Posted 0 0 0Polubienia

    Uwielbiam ten rodzaj masażu. Ale ciężko nawet w Wawie o dobrego masażystę ajurwedyjski. Niedowiarkom polecam spróbować
    a blog fajny. Duzo ciekawych rzeczy. Polecam

    • Agnieszka
      Posted 0 0 0Polubienia

      Dziękuję za komentarz Moniko 🙂
      Masz rację, że taki masaż jest fantastyczny i ma znaczenie kto go wykonuje. Niestety nie znam w Wawie masażystów. Musisz próbować 🙂
      Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

Comments are closed.