Zazdrość – naucz się nad nią panować

To temat, który powraca – jak bumerang – do każdego z Nas i dotyczy każdego z nas – bez wyjątku. Jest o tyle trudny, gdyż wymaga przepracowania pewnego schematu i zachowań. Zdarza się, że musimy wtedy poprosić o pomoc specjalistę. Zazdrość to uczucie wzbudzające często negatywne konotacje. Prowadzi do złych zachowań, w stosunku do ludzi, czy do partnera. Wszystko dzieje się za sprawą pewnych emocji, które przejmują nad nami kontrolę – a nie powinny. W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić to, jak silny wpływ na nasze relacje i emocje może wzbudzić zazdrość, i jak sobie z nią radzić.

 

„Zazdrość to namiętność, która żarliwie szuka tego, co powoduje cierpienie.”

Friedrich Schleiermacher

Podłożem zazdrości jest zniżone poczucie własnej wartości

Zaniżone poczucie własnej wartości nigdy nie bierze się od tak. Zwykle wynika ono i jest wynikiem przeszłości. Kiedy czujemy się niedowartościowani zazdrość dosięga nas o wiele częściej. Zazdrościmy swoim znajomym niemalże wszystkiego, zwykle jednak tego – czego sami nie mamy. Bierze się to często z poziom porównania. Znasz to? Porównujesz się często do innych? Ja tak mam. Pułapka polega na tym, że porównując się do kogoś przeważnie porównujesz się do kogoś lepszego, kto zwrócił na Ciebie szczególną uwagę. Nigdy w takim zestawieniu i porównaniu nie wychodzisz obronną ręką. Automatycznie ma to wpływ na Twoje samopoczucie. Zaczynasz czuć się źle we własnej skórze. Dlaczego to robimy? Nie ma logicznego uzasadnienia, ale możemy zacząć mieć na to wpływ i postarać się przejąć kontrolę nad naszymi emocjami. W końcu wszyscy jesteśmy różni – ale równi.

„Dojrzała” zazdrość

Uczucie zazdrości nie musi przejawiać tylko tego negatywnego kontekstu i znaczenia. Wielu ambitnych i pewnych siebie ludzi, dzięki zazdrości (pozytywnej zazdrości) potrafi wzbijać się na wyższe poziomy kompetencji. Mówimy tutaj o rodzaju zazdrości, która motywuje tych ludzi do działania. Jeśli komuś z ich bliskiego otoczenia uda się osiągnąć to czego do tej pory nie udało się osiągnąć nam, dostajemy dużego „kopa” do działania. Zwykle mówimy wtedy do siebie: „Jemu się udało, to mi też się musi udać!”. Zwróć uwagę, że na tym polu również dochodzi do porównania siebie – do kogoś innego, ale ma to zupełnie inny wydźwięk. Umiejętność wzrastania przy ludziach, którzy nas motywują i odnoszą sukces jest bardzo ważna. Wielu ludzi tego nie potrafi. Zazdrość jest tak silna, że brak kontroli nad emocjami powoduje przerodzenie się jej nawet w pewną formę nienawiści.

Zazdrościmy ludziom wszystkiego

Dlaczego najlepiej odgradzamy się od sąsiadów – dużym płotem, ogrodzonym dookoła dużymi tujami? A swoje domy budujemy najlepiej na obrzeżu miasta daleko od ludzi? Ludzie zazdroszczą nam wszystkiego. Dlatego często mówi się, że im mniej wiedzą, tym lepiej śpią. Wielu ludzi zamiast skupić i skoncentrować się na swoim własnym życiu, żyje i karmi się życiem innych ludzi. To bardzo toksyczne. Zazdrościmy znajomym awansu, lepszego samochodu, dostatniego życia, udanego związku… etc. Zamiast skupić się na tym, aby poprawić wszystkie te „niedoskonałe” sfery naszego życia, jesteśmy pochłonięci obserwowaniem i analizowaniem życia innych. Dobre samopoczucie i kontrola zazdrości to pewien stan umysłu. Są techniki, które pomagają nam panować nad takimi emocjami i natychmiast wchodzić w empatie. Warto się z nimi zapoznać. Ma to bardzo duże przełożenie na nasze życie codziennie i zawodowe.

Zazdrość w pracy

Twoja koleżanka z pracy znowu awansowała? Po raz kolejny – to nie Ty! dostałaś pochwałę od szefa? Zarabiasz mniej, niż Twoi współpracownicy? To wszystko doprowadza Cię do frustracji i… choć trudno się przed tym przyznać – zazdrości. Z czasem staje się to powodem pogorszenia relacji z kolegami i koleżankami w pracy oraz spadkiem Twojej efektywności i wydajności. Następuje w nas kulminacja negatywnych uczuć, które odbierają nam motywację i chęci do działania. Problem polega na tym, że zbyt bardzo skupiamy się na każdym najmniejszym potknięciu swoich współpracowników, a zbyt mało na własnej pracy i zakresie swoich obowiązków. Dokładniej rzecz ujmując zapominamy o pracy nastawionej o współpracę, której towarzyszą szczere i dobre intencje. STOP. Nie ujmuj nikomu dlatego, że jesteś zazdrosny. Skup się na swoim mocnych stronach, podwyższaniu swoich kompetencji i wzajemnej pomocy i współpracy.

7 sposobów na opanowanie zazdrości

1. Zaakceptuj to, że są lepsi od Ciebie

Nieustanne porównywanie się z innymi, lepszymi od Ciebie nie wniesie nic pozytywnego w Twoje życie. Zawsze znajdzie się ktoś fajniejszy, bardziej kompetentny, piękniejszy. Nie możesz uzależniać swojego samopoczucia od innych. Porównując się z innymi wpędzasz się nieustannie w kompleksy.

2. Więcej wiary we własne możliwości

Postaw na siebie i uwierz w swoje atrybuty oraz wartości. Zaakceptuj siebie w pełni – taką jaką jesteś. Niezależnie od sfery życia, czy zazdrość dotyczy sfery prywatnej (związku), czy przejawia się ona na polu zawodowym – to pewność siebie – to podstawa.

3. Postaw siebie w centrum zainteresowania

Skup się na rzeczach i sytuacjach, które dotyczą tylko i wyłącznie Twojej osoby. Unikaj zbytniego interesowania się życiem innych ludzi, życiem plotką, czy problemami innych. W związkach zwłaszcza kobiety, kiedy nie mają wystarczająco dużo zajęć ich czas absorbuje wymyślanie różnorodnych „historii” na temat swoich partnerów. Znajdź sobie zajęcie, które odciągnie Cię od zbytniego myślenia i kreowania rzeczy, które nie są zgodne z rzeczywistością.

4. Doceń to co masz

Przestań się łudzić, że inni mają lepiej! Jesteś zazdrosna, bo koleżanka ma bogatego męża, grzeczniejsze dzieci, lepszy samochód i mieszkanie? Pamiętaj – to ty tak widzisz! Ale.. czy tak jest naprawdę? Każdy ma swoje problemy. Uwierz – to, co dla ciebie jest zaletą, dla innych bywa wadą.

 5. Kontroluj złe emocje

Samokontrola nad negatywnymi i złymi emocjami wynikającymi z zazdrości jest bardzo ważna. Często wypowiadamy, bądź robimy rzeczy pod wpływem emocji, których później żałujemy. W takich sytuacjach błędem jest jakiekolwiek reagowanie, gdy nasze emocje sięgają „zenitu”. Warto w pierwszej kolejności zejść z emocji, uspokoić skołatane myśli, a w następnej kolejności rozważyć i przemyśleć najbardziej rozsądne zachowanie.

 6. Pozytywne myślenie

Nie pozwól i nie dopuść do sytuacji, w których Twoje złe myśli przejmą nad Tobą władzę. Staraj się to kontrolować i wszystkie negatywne myśli od razu zamieniaj na pozytywne. Pozytywne myśli zaczną generować i ściągać dobre wydarzenia. Nastaw się na osiągnięcie swojego celu, a Twoja zazdrość zgaśnie wraz z jego osiągnięciem.

7. Zamiast osądzać – rozmawiaj

To częsta przypadłość ludzi. O wiele łatwiej przychodzi nam osądzanie drugiego człowieka, niż porozmawianie z nim. Za każdym z nas, stoi jakaś historia i kawałek życia, które ukształtowało nasz charakter. Najważniejsze jest wejście w empatię. Szacunek i zrozumienie dla drugiego człowieka…

Na koniec chce Ci uświadomić, że każdego dnia… czy idąc ulicą, do sklepu, do pracy, gdziekolwiek… mijasz setki tysięcy ludzi. Wyobraź sobie, że każdy z tych ludzi niesie za sobą jakąś swoją historię, silne przeżycia… Nie oceniaj. Staraj się zrozumieć. Obiecuje Ci, że poczujesz się lepiej.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.