Włos Ci z głowy nie spadnie!

Za nami sezon wakacyjny, który wiąże się z nadmierną ekspozycją naszych włosów na kąpiele słoneczne. To powoduje, że nasze włosy są przesuszone, szorstkie i tracą swój naturalny blask. Jednak nie to stanowi największy problem polek na całym świecie! Przeglądając różnego rodzaju fora internetowe, można dostrzec, jak wiele kobiet boryka się z nadmiernie wypadającymi włosami. Jak temu zaradzić? Czy istnieją sposoby na to, by ograniczyć ich wypadanie? Przyjrzyjmy się temu bliżej…

„Włosy od zawsze stanowią oznakę zdrowia i witalności.
Ich długość, gęstość, kolor i połysk są źródłem silnych bodźców o znaczeniu społecznym i seksualnym.
Upiększając i dekorując głowę mają ogromy wpływ na naszą
samoocenę oraz pewność siebie. Utrata włosów, niezależnie od płci i wieku, wiąże się z dużym dyskomfortem i stanowi nie tylko poważny problem estetyczny,
ale i psychologiczny. Łysienie może być też oznaką choroby
lub zaburzenia wewnętrznej homeostazy organizmu”.

Dr Przemysław Styczeń

 

Budowa włosa

Do gabinetu lekarskiego często zgłaszają się osoby, które skarżą się nie tylko na dolegliwości sugerujące konkretną chorobę, ale także na objawy towarzyszące, w tym wypadanie, rozdwajanie i osłabienie włosów. Sposób pielęgnacji, warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia, stan zdrowia, wahania poziomu hormonów, stres i geny – to główne czynniki wpływające na ich kondycję. Człowiek ma na głowie przeciętnie od 100 000 do 150 000 włosów, co oznacza, że na każdy 1 cm kwadratowy przypada od 150-500 włosów ciemnych i od 180-750 włosów jasnych, których jest więcej, ponieważ są cieńsze od włosów ciemnych. Podstawowym składnikiem budulca włosa jest białko – keratyna. Wytwarzana jest w naskórku i zbudowana m.in. ze związków siarki i azotu. Chroni naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kolejny ważny składnik to melanina, czyli barwnik, który nadaje kolor włosom i skórze.

Czego potrzebują nasze włosy?

Aby nasze włosy mogły zdrowo rosnąć, potrzebują naszego wsparcia w postaci dostarczenia im niezbędnych składników odżywczych, które wzmocnią ich fundamentalny budulec. Witaminy, jak się okazuje to podstawa wszystkiego. Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w witaminę B6 oraz wit. A. Witamina A pomaga odbudować, wspomnianą wcześniej w akapicie o budowie włosa – keratynę, ale również zregenerować uszkodzone komórki struktury włosa. Witamina B6 zaś bierze udział w tak ważnych dla włosów procesie przemiany aminokwasów. Kolejną bardzo ważną substancją odżywczą jest witamina E. Zwalcza  wolne rodniki, chroniąc tym samym naczynia włosowate, które dostarczają do włosów składniki odżywcze. Ponadto witamina E rozszerza naczynia krwionośne, które odżywiają włosy i chronią je przed uszkodzeniami.

Włos a dieta

Prawidłowe odżywianie jest najlepszym co możemy zrobić dla swoich włosów. Pamiętajmy, że stan naszych włosów jest odzwierciedleniem kondycji naszego organizmu, dlatego tak ważne jest, aby wzmocnić włosy od wewnątrz. Składniki odpowiadające za odbudowę wiązań białkowych występują, np. w  mięsie drobiowym z kurczaka, indyka, rybach, nasionach roślin strączkowych tj. groszku czy fasoli, nabiale oraz jajach. Dieta wzmacniająca włosy kobiet powinna zawierać około 50 – 80 gramów białka. Niedobór tego składnika może doprowadzić do łamliwości włosów, a zbyt duży jego brak w organizmie mogą spowodować nadmierne ich wpadanie. Warto włączyć do diety również otręby i płatki owsiane.

W diecie pacjenta powinny się znaleźć: rybi tran (30 mg RAE/100 g), kapusta (13 μg RAE/100 g), wątroba i podroby (2 –28 mg RAE/100 g), groszek słodki (68 μg RAE/100 g), ziemniaki słodkie (1 mg RAE/100 g), oraz szpinak (ok. 500 μg RAE/100 g).

Pielęgnacja zniszczonych włosów

 

Przystępując do pielęgnacji, w pierwszej kolejności, musimy uderzyć w źródło – czyli w cebulkę. Przede wszystkim chodzi o to, aby dostarczyć cebulce odpowiednie składniki odżywcze oraz poprawić jej wchłanialność. W tym celu po każdym nałożeniu odżywki, wykonujemy masaż głowy, dzięki czemu pobudzimy mikrokrążenie skórne. Nie wolno również zapominać o części zewnętrznej, czyli łodydze włosa. Oprócz regularnego przycinania końcówek i ograniczenia stylizacji termicznej, najistotniejsze jest odżywianie. Dobra odżywka do włosów – zapewni prawidłowy poziom nawilżenia, pozwoli na domknięcie łusek i wyeliminuje podstawowe problemy z włosami: szorstkość, zmatowienie, łamliwość. Jest to szczególnie istotne po okresie wakacyjnym, po którym nasze włosy są najczęściej przesuszone.

Diosmina – opatentowany składnik zagęszczający włosy

Działania w celu zagęszczania włosów i zapobiegania wypadaniu włosów podjął doktor chemii Krzysztof Słoń, który uznawany jest za odkrywcę bioaktywnej formuły diosminy. Jest to substancja pochodzenia naturalnego, pozyskiwana z owoców cytrusowych, przede wszystkim z gorzkiej pomarańczy. Na włosy człowieka działa ona na zasadzie wywoływania skurczów i rozkurczów naczyń krwionośnych, które obecne są w cebulkach włosów. To powoduje, że następuje wzmożony przepływ krwi i tym samym, do komórek macierzystych dostarczanych jest więcej substancji odżywczych. Im więcej składników odżywczych, tym włosy są mocniejsze, bardziej odporne na uszkodzenia, mniej się łamią i nie wypadają. Jednocześnie zyskują na swoim wyglądzie – są gładkie, pełne blasku oraz połysku.

UWAGA NA STRES!

Stres to jeden z najbardziej sprzyjających czynników wywołujących wypadanie włosów. W fachowej terminologii schorzenie polegające na wzmożonym wypadaniu włosów powstałe na skutek – stresu, nazywane jest łysieniem telogenowym. Okres wzrostu włosa ulega skróceniu i włos szybciej wypada, pomijając środkową fazę uśpienia. Można zaobserwować wówczas nagłe zwiększenie się ilości wypadających włosów podczas codziennej pielęgnacji włosów. Nie można zapominać o dużym wpływie stresu na stan włosów. Niekiedy zdarza się, że powoduje on nasilenie wypadania włosów i możliwość wystąpienia łysienia. Czasem zdarza się, iż pod wpływem stresu – nagle – zaczynają wypadać włosy. Więcej na temat stresu i zagrożeniu z niego wynikającym dla naszego zdrowia: www.adelia.com.pl/stres-cichy-przyjaciel-czy-wrog/

Stres fizyczny

 W pierwszej grupie przyczyn znajdują się stresy fizyczne, takie jak: ciąża i poród, odstawienie lub zmiana środka antykoncepcyjnego, operacja chirurgiczna pod narkozą, poważne obrażenia ciała, drakońska dieta ze znaczącym spadkiem masy ciała – w krótkim odstępie czasu oraz ciężkie choroby. Stres ten ma bezpośredni wpływ na wzrost mieszka włosowego.

Stres psychiczny

Drugą grupę stanowi stres psychiczny, wywołany np. przeprowadzką, ślubem, egzaminami, poważnym wypadkiem samochodowym, problemami sercowymi lub rodzinnymi, śmiercią bliskiej osoby. Każda z tych stresujących sytuacji wywołuje radykalne zmiany w organizmie, następuje utrata równowagi pociągająca za sobą konsekwencje w postaci wypadania włosów. Mieszki włosowe zbudowane są z dość wrażliwych komórek, a zatem stres natychmiast odbija się na włosach.

NIE ZWLEKAJ! ZAPOBIEGAJ!

„O problemie nadmiernie wypadających włosów mówimy najczęściej dopiero wtedy, kiedy już wystąpi. Tymczasem, w wielu przypadkach możemy go uniknąć, zanim się jeszcze pojawi.

Z pewnością pomóc mogą odpowiednia profilaktyka, w tym zmiana diety na lepszą, prawidłowa pielęgnacja, a przede wszystkim stosowanie preparatów wzmacniających wzrost włosów – pozwala to zniwelować zauważalne dla pacjentów przerzedzenie na skórze głowy. Działania prewencyjnie, w tym także okresowe specjalistyczne badania laboratoryjne często wystarczą, aby uchronić się przed problemem wypadających włosów „.

 dr Anita Tarajkowska – Olejnik, specjalista dermatolog

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.