Uciekający czas. Zatrzymać się w biegu

zatrzymać sięŻyjemy ostatnio coraz szybciej. Każdy dzień przypomina wyścig. Nawet dzieci biorą w nim udział. Lecz jest kilka ważnych powodów, dla których warto zwolnić, a nawet przystanąć i zatrzymać się.

Kiedyś codzienne czynności trwały długo. Teraz nawet nas irytuje sznurowanie butów – więc wymyślono buty na rzepy. Wszystko chcemy mieć natychmiast. Służą temu kuchenki mikrofalowe, gotowe dania, zamki błyskawiczne, szybkie procesory i wyszukiwarki. Byle tylko oszczędzi czas. Ale czy umiemy go wykorzystać?

WYŁĄCZ TV, WŁĄCZ REFLEKSJĘ

Nasz mózg nie radzi sobie z informacjami podawanymi z prędkością karabinu maszynowego. Jeśli nawet je zapamiętuje, to ich nie przetwarza. W pędzie większość z nas traci inteligencję, zdolność trzeźwej oceny. Warto więc zatrzymać się, by odpocząć, nabrać dystansu do rzeczywistości.

W pośpiechu marnujemy czas, bo się miotamy, co nie jest produktywne. Jak dowiedziono, kreatywność pracowników przemęczonych i nadmiernie obciążonych spada o 45%, a ciągłe bombardowanie informacjami elektronicznymi zmniejsza iloraz inteligencji.

CELEBRUJ CHWILĘ – WARTO ZATRZYMAĆ SIĘ

Dążenie do maksymalnej wydajności dało w efekcie nadprodukcję dóbr. Świat jest zasypany towarami, które go zaśmiecają, a nas już nie cieszą i większości z nich nie potrzebujemy.

Prędkość i nadmiar nie pozwalają się skupić na szczegółach – tracimy ulotne piękno chwili. Także magię seksu. Przeciętny stosunek płciowy Polaków trwa już tylko kilka minut. Szybka kulminacja, szybkie rozładowanie. To tak, jakby w powieści sensacyjnej czytać samo zakończenie.. Ech..

NIE GUB SENSU ŻYCIA

W pogoni za karierą i zarobkiem stale wybiegamy w przyszłość, jesteśmy więc nieobecni tu i teraz. W pędzie nie da się zbudować głębokich relacji z innymi. Toteż miłość, przyjaźń, rodzina schodzą na dalszy plan. Gubimy prawdziwy sens życia.

Wywieramy też zły wpływ na otoczenie; człowiek zaganiany jest rozdrażniony, skłonny do kłótni. Wiecznie napięci wywołujemy spustoszenie w psychice – dopada nas zniechęcenie, depresja. Zmniejsza się odporność i zaczynamy chorować.

SMAKUJ POWOLI

Przykładem zniewolenia przez prędkość są fast foody – jedzenie na stojąco gotowych, sztucznie „polepszonych” produktów. Nic dobrego nie może z tego wyniknąć. Kto szybko połyka, podwójnie traci – nie tylko smak, ale i składniki odżywcze, których popędzany organizm nie przyswaja.

Idea Slow Food to cała filozofia, posiłek służy nie tylko do zaspokojenia głodu, lecz jest źródłem przyjemności i okazją do spotkań.
Zmień sposób odżywiania, a zmienisz sposób życia.

POCZEKAJ NA SWOJĄ DUSZĘ. WARTO ZATRZYMAĆ SIĘ

Gnając pod presją czasu, tracimy również kontakt ze sobą. Ale żeby się ze sobą spotkać, trzeba przystanąć.

„”W czasie wyprawy w Himalaje – wynajęci tragarze, Szerpowie, zatrzymali się, zrzucili bagaż i bez słowa usiedli. Europejczycy zachęcali ich do dalszego marszu. Na próżno. Grupa ruszyła po paru godzinach. Na pytanie o przyczyny postoju, starszy Szerpa odpowiedział: „Szliśmy za szybko. Musieliśmy zaczekać, aż nasze dusze nas dogonią. Gdy dusza nie nadąża za człowiekiem, wchodzi w niego duch pustki i człowiek już nie jest sobą”.””

PROSTA RECEPTA

Zwolnić tempa – nie znaczy zostać w tyle. Przeciwnie – to znaczy tak zarządzić czasem, żeby się nie śpieszyć, ale zdążyć.
  • Nie żałuj czasu na przebywanie z bliskimi i na swoje hobby.
  • Przed snem nie myśl o tym, co masz do załatwienia – tylko dokąd zmierzasz, na czym Ci zależy.
  • Doceniaj to, co masz; rezygnuj z rzeczy, bez których spokojnie możesz się obyć.
  • Pracuj planowo, nie bierz na siebie za dużo. Naucz się odmawiać.
  • Dbaj o siebie fizycznie i psychicznie. Staraj się wypoczywać na łonie natury.
  • Ciesz się byle czym, zachowuj dystans do świata, a siebie nie traktuj zbyt poważnie.
  • Uśmiechaj się, codziennie i to często. 🙂

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.