Skóra alergiczna? Mamy na nią sposób!

Alergie skórne

Alergie skórne dzielimy na pokrzywki, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy. Pokrzywka alergiczna manifestuje pojawieniem się na skórze bąbla pokrzywkowego, który jest wynikiem uwalniania histaminy z mastocytów skórnych, oraz wielu innych mediatorów zapalnych. Zmianom skórnym towarzyszy świąd. Bąble pokrzywkowe mogą utrzymywać się przez kilkanaście minut lub kilka godzin, a następnie ustępują bez pozostawienia śladu. Mówimy wówczas o pokrzywce ostrej. Jeśli utrzymują się dłużej niż 6 tygodni, mamy do czynienia z pokrzywką przewlekłą.

Znalezione obrazy dla zapytania alergia skórna


Ostre pokrzywki są najczęściej wywołane przez leki, pokarmy, pyłki lub przez kontakt z roślinami, lateksem, naskórkiem zwierząt.
Leczenie pokrzywek polega na eliminacji alergenu z otoczenia pacjenta oraz leczeniu farmakologicznym.

Atopowe zapalenie skóry


Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą skóry o podłożu genetycznym. Zmiany skórne występują pod postacią zaczerwienienia, sączenia, strupów. Skóra jest sucha, a zmianom skórnym towarzyszy świąd. W okresie niemowlęcym objawy choroby pojawiają się na skórze twarzy i głowy. W późniejszym okresie mogą się pojawić w zgięciach łokciowych oraz kolanowych, na nadgarstkach oraz skórze kończyn i tułowia.
Czynnikami wywołującymi chorobę, są alergeny pokarmowe, powietrzno pochodne, sierść zwierząt, wełna owcza. Jednym z głównych objawów choroby jest świąd, który zaostrza się po spoceniu lub po silnych emocjach. Świąd powoduje drapanie, które doprowadza do mechanicznego

Podobny obraz

uszkodzenia naskórka. W przypadku tym może dojść do wystąpienia wtórnej infekcji bakteryjnej oraz grzybiczej.
Postępowanie profilaktyczne polegające na znalezieniu i wykluczeniu alergenów, oraz leczeniu farmakologicznym w tym przypadku nie jest wystarczające. Bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Wskazane są codzienne kąpiele z użyciem emulsji osłaniających oraz stosowanie emolientów. Emolienty są substancjami natłuszczającymi, które przywracają skórze funkcję naturalnej bariery, odtwarzają płaszcz lipidowy skóry, zapobiegają utracie wody, redukują świąd.

 

Co to jest wyprysk kontaktowy



Wyprysk kontaktowy jest alergiczną chorobą skóry wywołaną alergenami zewnętrznymi. Manifestuje się występowaniem na skórze grudek wysiękowych oraz pęcherzyków. Najczęściej uczulają metale: nikiel, chrom, kobalt. Kolejne istotne alergeny to: guma, barwniki zawarte w farbach do włosów i rzęs, w kosmetykach, ubraniach, futrach; formalina zawarta w ubraniach, kosmetykach, szamponach; terpentyna; substancje zapachowe.
Wyprysk kontaktowy niealergiczny jest wywołany czynnikami drażniącymi. W tym przypadku najczęstszymi czynnikami drażniącymi są środki piorące, detergenty, roztwory kwasów i zasad. Podstawowe znaczenie w zapobieganiu choroby ma przerwanie kontaktu z substancją drażniącą. W każdym przypadku powinna być przeprowadzona diagnostyka wyprysku, polegająca na przeprowadzeniu testów płatkowych.

Wyżej opisane dermatozy o podłożu alergicznym wymagają leczenia farmakologicznego oraz odpowiedniej pielęgnacji.

Czego unikać przy skórze skłonnej do alergii?


Zalecane jest unikanie mydeł, w zamian stosowanie preparatów o obojętnym lub lekko kwaśnym pH. W skład emulsji lub żeli może wchodzić owies biały Rhealba, który ma właściwości łagodzące, regenerujące, odżywcze, nawilżające oraz przeciwutleniające. Wskazane jest stosowanie emolientów. Zawarty w nich kwas beta glicerynowy niweluje świąd, hydroxydacina poprawia nawodnienie poprzez stymulowanie syntezy filagryny. Natomiast odbudowę hydrolipidowej warstwy ochronnej skóry zapewnia olej kokosowy i szafranowy. Pomocne są również substancje zatrzymujące wodę w naskórku takie jak: mocznik, kwas mlekowy, kwas hialuronowy oraz zapobiegające jej utracie ceramidy, fosfolopidy i woski.

Kosmetykiem specjalnie dedykowanych osobom, które są alergikami i ich skóra  jest  niezwykle wrażliwa. 

Firma COLWAY znalazła na to rozwiązanie! 

Stworzony pod marką COLWAY naturalny, kosmetyczny wosk do użytku zewnętrznego, o bardzo szerokim spektrum oddziaływania w rozlicznych problemach skóry. Zalecany też do wcierania we włosy i paznokcie.

Colaceum stworzono na bazie rdzennych receptur XIX-to wiecznych i opatentowanych dla COLWAY współczesnych, polskich odkryć biotechnologicznych – w 100% z: maseł i olei (w tym zawierającego CBD

oleju z konopi), kolagenu aktywnego biologicznie, z ekstraktów oraz maceratów roślinnych, naturalnego, wosku pszczelego i z witamin.

COLACEUM ZNAJDUJE ZASTOSOWANIE W: 

• atopowym zapaleniu skóry

• rumieniu

• trądziku

• alergiach skórnych

• egzemach

• łupieżu

• wypadaniu włosów

• przebarwieniach skórnych

• przesuszeniach skóry

• spierzchnięciu ust

• zrogowaceniach

• spękanej skórze na stopach

• wysypkach skórnych

• wysypkach

• rozstępach ciążowych

• rozstępach przy utracie masy ciała

• pękaniu sutków po karmieniu piersią

• odparzeniach pieluszkowych

• odleżynach

• stwardnieniach żylakowych

• ochronie skóry przed mrozem

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.