Rozstępy w ciąży

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety. Jest on jednak niezwykle trudny dla jej organizmu.

Bardzo duży wysiłek wymaga ogromnych pokładów energii i bardzo męczy kobiecy organizm. Staje się on wówczas dużo słabszy.

Zwiększający się rozmiar brzucha powoduje nadmierne rozciąganie się skóry. Ta natomiast z osłabienia nie jest w stanie być tak elastyczną, jak powinna.

Na skutek tego na skórze brzucha pojawiają się niewielkie pęknięcia – rozstępy.

Skąd się biorą rozstępy?

Nadmierne rozciąganie się skóry powoduje uszkodzenia fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. To właśnie te dwie substancje zapewniają skórze jędrność i elastyczność tworząc jej strukturę podporową. Podczas ciąży wytwarzana jest także nadmierna ilość kortyzolu, który powstaje w korze nadnerczy. On także przyczynia się do zbytniego niszczenia fibroblastów i osłabienia struktury skóry. Kortyzol bezpośrednio powoduje zwiększenie kruchości kolagenu, przez co włókna kolagenowe pękają podczas rozciągania skóry. Skutkiem tego są rozstępy.

Podczas ciąży rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu, bo to właśnie on najbardziej zwiększa swoją powierzchnię. Normalne także jest powstawanie rozstępów w okolicach piersi, na ramionach, udach, czy pośladkach. Co prawda pęknięcia skóry zabliźniają się i bledną, jednak zwykle pozostają nadal widoczne, a z czasem stają się coraz trudniejsze do usunięcia.

Można zauważyć, że nie każda kobieta w ciąży skazana jest na rozstępy. Okazuje się bowiem, że duże znaczenie mają tutaj uwarunkowania genetyczne. Osoby, u których produkcja kortyzolu jest zwiększona, są bardziej narażone na powstawanie rozstępów, ponieważ jego nadmiar może znacznie zmniejszać elastyczność skóry.

Czy można zlikwidować rozstępy po ciąży?

Oczywiście, że można. Trzeba jednak pamiętać, aby kurację rozpocząć jak najwcześniej. Zabliźnione rozstępy są bowiem dużo bardziej problemowe, niż rozstępy świeże.

Świeże rozstępy można usunąć poprzez regularne stosowanie tłustych kremów na powierzchnię skóry. Najlepszym sposobem na rozstępy po ciąży są jednak specjalne środki na rozstępy, które aktywnie oddziałują na kolagen zawarty w skórze. Stosowanie takich aktywnych preparatów nie tylko pomaga skutecznie likwidować już istniejące rozstępy, ale także leczy skórę i chroni ją przed powstawaniem nowych.

O ile świeże, różowe rozstępy nie stanowią większego problemu dla mniej specjalistycznych środków, to dużo gorsza sytuacja jest w przypadku zabliźnionych rozstępów w kolorze białym. Regularne i długotrwałe stosowanie preparatów z aktywnym kolagenem może jednak przynieść zadowalające efekty także i w tym przypadku. Jeśli jednak rozstępy będą bardzo widoczne, a aktywny kolagen nie pomoże w regeneracji skóry, jednym rozwiązaniem będzie już tylko zabieg kosmetyczny – chemabrazja, mikrodermabrazja lub zabieg laserowy.

Zapobieganie rozstępom podczas ciąży.

Jeśli to nie są Twoje pierwsze rozstępy, na pewno wiesz jak żmudną pracą jest ich likwidacja. Zdecydowanie prostszym sposobem jest zapobieganie ich powstawaniu, niż późniejsze leczenie. Dobrze jest zatem zainteresować się problemem rozstępów nie po ciąży, a w jej trakcie, a nawet podczas jej planowania.

Jednym z najważniejszych elementów skutecznej profilaktyki jest racjonalna dieta. Normalną rzeczą jest wzrost wagi kobiety podczas ciąży, jeśli jednak przyrost ten przekracza 15 kg, może się to odbić na jej zdrowiu, także na kondycji skóry. Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie słodyczy. Dieta podczas ciąży powinna byc bogata w cynk. Można go znaleźć przede wszystkim w rybach, mięsie, ziarnach zbóż, zielonych warzywach, jajach i pestkach dyni. Odpowiednia ilość cynku zapewni prawidłową kondycję skóry oraz uchroni przed powstawaniem wad rozwojowych płodu.

Duży wpływ na elastyczność skóry mają także ćwiczenia fizyczne. Musi to być jednak umiarkowana aktywność fizyczna, która nie będzie zagrażać dziecku. Może to być lekki trening, gimnastyka lub po prostu długie spacery, które poprawią samopoczucie i na pewno pozytywnie wpłyną na stan zdrowia.

Innym skutecznym sposobem poprawy kondycji skóry są masaże. Podczas masaży należy skupić się przede wszystkim na obszarach ciała najbardziej narażonych na powstawanie rozstępów. Masaż można wykonywać pod prysznicem polewając skórę naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Aby wzmocnić włókna kolagenowe, na wilgotną po kąpieli skórę warto zastosować kolagen SILVER odpowiednio go wklepując. W ten sposób można zapewnić regenerację niszczejących włókien kolagenowych i elastynowych oraz fibroblastów.
Kolagen Silver

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.