Po co nam łzy?

beautiful-2314_1920

Nie płacz Ewka, bo tu miejsca brak… – śpiewał Grzegorz Markowski. Ale czy płacz jest aż taki zły? To zależy. Czasami warto pozwolić sobie na uronienie kilku łez, np. w czasie oglądania komedii romantycznej. Nasze oczy nawet nam za to podziękują.

Aż się łezka w oku kręci

Łzy są jedną z wielu wydzielin naszego organizmu. W większości składają się z wody, niewielkiej ilości  chlorku sodu, oraz białek. Główną rolą łez jest nawilżanie powierzchni rogówki i spojówki oka. Dzięki zawartości białek bakteriobójczych (lizozym, defensyna) zabezpieczają one oko przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych, oraz innych zanieczyszczeń mechanicznych.

Zaczerwienione i załzawione oczy są tez oznaką zmęczenia. Pojawienie się zbyt dużej ilości łez sygnalizuje, że nasze oczy potrzebują, aby się nimi zająć.

Jak można pomóc swoim oczom?

Właściwe nawilżenie powierzchni oka jest kluczowe dla dobrego widzenia. Jeżeli więc chcemy zachować sokoli wzrok aż do późnej starości musimy dbać o swoje oczy. Pomogą nam w tym poniższe ćwiczenia.

Ćwiczenie 1: Zamknij oczy i zasłoń je dłońmi. Pozostań w tej pozycji przez ok 3 minuty. Ciemność i ciepło dłoni zadziałają na oczy rozluźniająco.

Ćwiczenie 2: Ponownie zamknij oczy. Tym razem poruszaj gałkami ocznymi tak jakbyś wodził wzrokiem po całym otoczeniu. Rób tak przez kilka minut. To ćwiczenie pomoże ci lepiej nawilżyć całą powierzchnię oka.

Ćwiczenie 3: Ziewnij otwierając szeroko usta. Najlepiej kilka razy. Dzięki temu rozruszasz mięśnie twarzy, w tym te znajdujące się wokół oczu. A łzy łatwiej pokryją oczy.

Ćwiczenie 4: Wyciągnij przed siebie obie dłonie złożone w znak OK (dłoń ściśnięta w pięść; kciuk skierowany ku górze). Ustaw ręce w taki sposób aby znajdowały się na linii nosa. Pierwszą dłoń powinna znajdować się w odległości ok 15 cm od nosa, a druga 30 cm. Ogniskuj spojrzenie raz na jednym, raz na drugim kciuku. Dzięki temu możesz trenować mięśnie wpływające na prawidłowe widzenie.

Pamiętaj, że wzrok jest naszym głównym zmysłem. A także bardzo wrażliwym. Raz zaniedbany może już nigdy nie powrócić do pełnej sprawności.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.