Odkryj sekret zdrowia – suplementacja XXI wieku

Trudno jest jednoznacznie określić definicję suplementów diety. Preparaty te są nieustannie poddawane badaniom, a ich skład i znaczenie dla ludzkiego zdrowia wzbudza kontrowersje wśród dietetyków, lekarzy oraz

Podobny obraz

farmaceutów. Co więcej, do tej pory nie określono, jak duża ilość witamin oraz składników mineralnych w diecie jest całkowicie bezpieczna.

 

Czym są suplementy diety

Każdy suplement diety jest traktowany jako preparat, który stanowi cenne źródło składników odżywczych oraz substancji o działaniu fizjologicznym. Suplementy diety mogą zostać wprowadzone do obrotu w postaci kapsułek, tabletek, saszetek z proszkiem lub ampułek z płynem, które można spożywać w ściśle określonych ilościach. Zgodnie z definicją suplementów diety środki te mogą być stosowane przede wszystkim wówczas, gdy z różnych przyczyn nie możemy dostarczać organizmowi zalecanej liczby witamin bądź minerałów w diecie.

Jak definiuje się suplementy diety

Można zetknąć się także z bardziej urzędowymi definicjami suplementów diety. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności oraz żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 roku, suplementy diety to preparaty, które mają na celu przede wszystkim uzupełnianie diety. Środki te stanowią skoncentrowane źródło minerałów, witamin oraz innych związków, które można spożywać w określonych ilościach w celu osiągnięcia odpowiedniego efektu odżywczego. W ustawie tej wyraźnie jednak podkreślono, że suplementy diety nie posiadają właściwości środków leczniczych (w świetle przepisów prawa farmaceutycznego). Nie mogą być więc stosowane do zwalczania chorób – leki mają udowodniony potencjał terapeutyczny i są poddawane badaniom klinicznym. Suplementy diety w przeciwieństwie do leków nie są natomiast rejestrowane jako produkty lecznicze. Co więcej, ich skład często jest zmienny i zależy od koniunktury rynkowej.

Suplementy diety – bogactwo składników odżywczych i minerałów

Suplementy diety mogą być preparatami na bazie witamin, składników mineralnych bądź innych związków, które odznaczają się konkretnymi właściwościami odżywczymi lub fizjologicznymi. Oznacza to, że suplement diety może zawierać nie tylko witaminy czy składniki mineralne, ale także aminokwasy, lecytynę, błonnik czy określone kwasy tłuszczowe. Poza tym mogą być wzbogacane również o związki pochodzenia roślinnego lub

Podobny obraz

zwierzęcego, takie jak chrząstka z rekina czy koenzym Q10.

Suplementy koniecznym uzupełnieniem diety

Stosowanie suplementów diety wiąże się z osiągnięciem określonych korzyści. Produkty te mogą nie tylko odżywiać organizm czy uzupełniać codzienną dietę w cenne składniki odżywcze, ale mogą także poprawiać koncentrację i pamięć, dodawać sił witalnych czy nawet chronić organizm przed wpływem niekorzystnych czynników, takich jak zanieczyszczenie powietrza czy promieniowanie UV. Suplementy mogą stać się znakomitą alternatywą dla diety, zwłaszcza dla osób, które nie dbają o właściwie zbilansowany jadłospis. Co więcej, witaminy, minerały oraz związki znajdujące się w składzie suplementów diety dodatkowo biorą udział w wielu różnych procesach biologicznych, które zachodzą w ludzkim organizmie. Mogą wspomagać pracę układu nerwowego, sercowo-naczyniowego czy kostnego.

Spożycie suplementów na świecie

Badania przeprowadzane przez naukowców potwierdzają, iż grupa ludzi sięgająca po suplementy diety regularnie wzrasta. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat na terenie Stanów Zjednoczonych po suplement diety przynajmniej raz w życiu sięgnęło około 75% mieszkańców. Największą grupę osób stosujących tego rodzaju produkty uzupełniające dietę stanowią osoby po pięćdziesiątym roku życia, ale zdaniem badaczy po suplementy sięgają także ludzie w wieku od trzydziestu do pięćdziesięciu lat.

Spożycie suplementów w Polsce

Także w Polsce suplementy diety cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Preparaty wykazujące określony efekt odżywczy czy fizjologiczny są stosowane już przez osoby powyżej piętnastego roku życia. Zdaniem badaczy po suplementy diety znacznie częściej sięgają kobiety niż mężczyźni. Środki te są przyjmowane z wielu różnych przyczyn, a do tych najczęściej wymienianych są zaliczane: osłabienie, zmęczenie oraz choroby. Nieco rzadziej natomiast deklarowano spożywanie suplementów diety z powodu chęci wspomagania organizmu przy zwiększonym wysiłku psychicznym czy fizycznym.

Czy potrzebujemy więc suplementów diety?

W dzisiejszych, „zabieganych” czasach, ciężko poświęcić jest żywieniu dostatecznie wiele staranności, ciężko jadać systematycznie posiłki o stałych porach 5 razy dziennie, tym bardziej bilansować każdy posiłek tak, by jego kaloryczność i zawartość była odpowiednia. Z badań wynika, że 5 posiłków dziennie jada niespełna 10% z nas. Aby posiłek był dobrze przyswojony przez organizm, należy żuć kawałki pokarmu ok. 40 razy. Kto dziś z nas tak robi? Na pomoc pozostałym przychodzą więc producenci żywności funkcjonalnej (żywności wzbogaconej, suplementów diety, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego i żywieniowego). Z tych względów uważam, że suplementacja jest nieodzownym elementem i koniecznością w naszych życiu. Podstawą naszej odporności przecież jest witamina C, której nasz organizm nie produkuje samodzielnie. O witaminie przeczytacie więcej w artykule:

http://www.adelia.com.pl/witamina-c-krolowa-jest-tylko-jedna/(otworzy się w nowej zakładce)

Podsumowanie

Rynek suplementów diety rozwija się bardzo dynamicznie. Jeszcze do niedawna produkty te były sprzedawane głównie w aptekach, natomiast obecnie można dostać je w wielu punktach pozaaptecznych. Suplementy diety, jako zupełnie nowa kategoria produktów, pojawiła się w Polsce niespełna kilkanaście lat temu. Jeszcze do niedawna tego rodzaju preparaty były traktowane jako chwilowa moda, obecnie natomiast są ważnym elementem życia wielu osób. Środki te często mają rekompensować brak zbilansowanej diety, złe samopoczucie czy nawet brak aktywności fizycznej. Wzrastający popyt na suplementy diety jest spowodowany niewątpliwie wieloma różnorodnymi czynnikami. Poza ogromnym wpływem reklamy telewizyjnej i prasowej, bardzo istotny jest również nacisk na zdrowy styl życia, a także wzrastająca dbałość o nienaganny wizerunek. Może to więc świadczyć o tym, iż suplementy diety powoli stają się nieodłączną częścią naszego życia.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.