Naukowe dowody – warto suplementować się witaminą B12

Witamina B12, znana również jako kobalamina, pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka.

Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych i jest potrzebna do tworzenia czerwonych krwinek oraz syntezy DNA. Dodatkowo zmniejsza ryzyko chorób serca, wspiera funkcje umysłowe i zwiększa poziom energii.

W tym artykule przedstawimy korzyści płynące z suplementacji witaminą B12, które są potwierdzone przez naukę.


Witamina B12 wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie

Jedno badanie z udziałem ponad 2500 dorosłych wykazało, że osoby z niedoborem witaminy B12 miały niższą gęstość mineralną kości.

Kości o zmniejszonej gęstości mineralnej mogą z upływem czasu stać się delikatne i kruche, co prowadzi do zwiększonego ryzyka osteoporozy.

Inne badania również wykazały związek między niskim poziomem witaminy B12, a słabymi kośćmi – szczególnie u kobiet.


Zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki jest chorobą oczu, która wpływa głównie na widzenie centralne.

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu witaminy B12 może pomóc w zapobieganiu związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Naukowcy uważają, że suplementacja kobalaminy może obniżyć poziom homocysteiny, który jest czynnikiem ryzyka.

Badanie obejmujące 5000 kobiet w wieku co najmniej 40 lat wykazało, że suplementacja witaminą B12 wraz z kwasem foliowym i witaminą B6 redukuje to ryzyko.

Grupa otrzymująca suplementy przez siedem lat miała mniej przypadków zwyrodnienia plamki żółtej w porównaniu z grupą placebo. Ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek postaci tego schorzenia było o 34% niższe.

Konieczne są jednak dalsze badania, aby w pełni zrozumieć rolę witaminy B12 w kontekście zdrowia oczu.

Poprawia nastrój i zmniejsza ryzyko depresji

Witamina B12 odgrywa istotną rolę w syntezie serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za nasz nastrój. Niedobór kobalaminy może prowadzić do zmniejszonej produkcji serotoniny, co powoduje obniżenie nastroju.

Badania wspierają stosowanie suplementów z witaminą B12, by zmniejszyć objawy depresji u osób z niedoborami.

Jedno z badań przeprowadzonych na pacjentach z depresją wykazało, że osoby, które otrzymały zarówno leki przeciwdepresyjne, jak i witaminę B12 częściej wykazywały poprawę objawów depresyjnych, w porównaniu do osób leczonych samym lekiem przeciwdepresyjnym.

Inne badanie z kolei wykazało, że niedobór kobalaminy wiązał się z dwukrotnie większym ryzykiem ciężkiej depresji.

Chociaż suplementy zawierające witaminę B12 mogą złagodzić depresję u osób z niedoborem, obecne badania nie sugerują, że mają taki sam efekt u osób z prawidłowym poziomem tej witaminy.


Promuje zdrowie mózgu

Niedobór witaminy B12 może wiązać się z utratą pamięci, szczególnie u osób starszych.

Jedno z badań przeprowadzonych na ludziach z wczesną demencją wykazało, że połączenie witaminy B12 i omega-3 spowalniało rozwój choroby.

Inne badanie wykazało, że poziom witaminy B12 sięgający dolnej granicy normy przyczynia się do pogorszenia funkcji umysłowych. Dlatego dodatkowa suplementacja może poprawić procesy myślowe, nawet gdy kliniczny niedobór nie został zdiagnozowany.


Zwiększa poziom energii w przypadku niedoboru

Wszystkie witaminy z grupy B odgrywają ważną rolę w wytwarzaniu energii.

Nie ma jednak dowodów na to, by suplementy zawierające kobalaminę podnosiły poziom energii u osób zdrowych.

Co innego jest w przypadku niedoboru – w zasadzie przewlekłe zmęczenie i brak energii jest najwcześniejszym sygnałem niskiego poziomu witaminy B12 w krwiobiegu.


Zmniejsza ryzyko chorób serca

Wysoki poziom homocysteiny we krwi jest ściśle powiązany z chorobami serca. W przypadku niedoboru kobalaminy, może się on jeszcze powiększyć.

Badania wykazały, że witamina B12 pomaga obniżyć poziom homocysteiny, co zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

Potrzebne są jednak dalsze badania, aby w pełni zrozumieć bezpośredni związek między witaminą B12, a zdrowym sercem.


Podsumowanie

Witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie i pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka.

W przypadku większości dorosłych zalecana dzienna dawka wynosi 2,4 mg, choć jest ona wyższa u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Na niedobory narażone są szczególnie osoby z problemami jelitowymi, a także weganie. Dodatkowo wchłanianie witaminy B12 zmniejsza się wraz z wiekiem.

Przedstawiliśmy tylko kilka korzyści, które płyną z suplementacji kobalaminą. Zmniejsza ona ryzyko chorób serca, poprawia nastrój, ale także redukuje ryzyko anemii i promuje zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci.

Jednakże wiele zalet możemy odnotować tylko wtedy, kiedy borykamy się z niedoborem. Dlatego warto regularnie chodzić na badania i w razie potrzeby skonsultować się ze swoim lekarzem.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.