KAPSUŁKA MŁODOŚCI

KAPSUŁKA MŁODOŚCI

Spożywanie w codziennej diecie owoców bogatych w przeciwutleniacze odgrywa istotną rolę w profilaktyce wielu chorób. Są bowiem one istotnym źródłem substancji biologicznie aktywnych i związków o właściwościach przeciwutleniających.

Związki, o których mowa to głównie: polifenole (kwasy fenolowe i flawonoidy z antocyjanami), witaminy A, C i tokoferole, karotenoidy, selen, chlorofiliny, glutation, indole, fityniany, tiocyjaniny. Działanie prozdrowotne, wynikające ze znaczącej ilości zawartości witamin i innych składników bioaktywnych występujących w owocach jest powodem coraz częstszego wykorzystywania ich w produkcji żywności wzbogaconej lub suplementów diety.

Ponieważ temat ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem, naukowcy nieustannie poszukują nowych źródeł cennych składników, często znajdując je w dotychczas niedocenianych owocach z dziewiczych, nieskażonych terenów.

STRES OKSYDACYJNY

O stresie antyoksydacyjny mówi się, że to bardzo niebezpieczny stan, który jest spowodowany nadmiernym stresem bądź złym odżywianiem.

Stres dzisiaj nie bez powodu nazywany jest chorobą XXI wieku. Definicja pojęcia brzmi: stan zakłóconej równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami (utleniaczami, reaktywnymi formami tlenu – RFT), a antyoksydantami (przeciwutleniaczami) w organizmie. Zarówno wolne rodniki, jak i oksydanty są niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych. Wszystko w naszym ciele „działa” czy pracuje należycie, dopóki jest zachowana wymagana równowaga.

Kiedy sytuacja ulega zaburzeniu i dochodzi do, np. wzrostu ilości wolnych rodników lub spadku wartości antyoksydantów, mamy do czynienia ze stresem oksydacyjnym. Pod pojęciem wolny rodnik należy rozumieć atom lub cząsteczkę posiadającą na orbitalu walencyjnym niesparowany elektron. Stwarza to przestrzeń i pole do „zaatakowania” różnych składników komórki przez wolny rodnik. Za najbardziej agresywny rodnik, który charakteryzuje się największą inwazyjnością w stosunku do składników żywej komórki, jest rodnik hydroksylowy.

Zmiany przez niego wywołane mogą doprowadzić do zaburzeń metabolicznych. Reaktywne formy tlenu doprowadzają z kolei do uszkodzenia wszystkich występujących w organizmie biocząsteczek, między innymi: białek, tłuszczów, DNA komórek.

Są tez skrajne przypadki, w których podczas mutacji dochodzi do śmierci czy obumarcia komórki. Przeciwdziałać temu mogą utleniacze, wypełniające „przestrzeń” i brakujące pole na orbitalu walencyjnym poprzez oddanie swojego wolnego elektrona. Do takich przeciwutleniaczy należą np. witamina C, A, E, karotenoidy i polifenole. Do jednych z najważniejszych, który jest zawarty w suplemencie diety ORACol, można zaliczyć glutation.

ORACOL kupisz tutaj: www.kolagen.pl/p204,oracol.html

STRES OKSYDACYJNY PRZYCZYNY

Stres oksydacyjny powstaje na skutek przyczyn zewnętrznych, takich jak:

  • intensywny, regularny wysiłek fizyczny
  • stres i życie w napięciu nerwowym
  • zanieczyszczenia środowiska
  • nadmierna ekspozycja na promienie słonecznie (częste opalanie)
  • palenie papierosów
  • kontakt z metalami ciężkimi: ołowiem, kadmem i rtęcią oraz z tlenkami azotu poprzez żywność czy spaliny samochodowe
  • zażywanie niektórych leków, np. środków antykoncepcyjnych, antydepresyjnych, sterydów oraz antykoagulantów

Ważnym czynnikiem jest tutaj wiek. Im człowiek starszy, mechanizmy obronne organizmu przed wolnymi rodnikami są coraz słabsze.

Wspomnieliśmy wcześniej, że owoce są doskonałym źródłem substancji o właściwościach przeciwutleniających. Agata Wawrzyniak, Monika Krotki oraz Beata Stoparczyk z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowiek i Konsumpcji w swoim artykule na temat właściwości antyoksydacyjnych podają, że związki zawarte w owocach mogą działać:

  • jako substancje redukujące
  • jako związki blokujące wolne rodniki
  • tworząc kompleksy z metalami katalizującymi reakcje utleniania
  • hamując aktywność enzymów powodowanych przez pojedynczy aktywny atom tlenu
  • hamując aktywność enzymów utleniających, np. lipooksygenazy.

Aktywność przeciwutleniająca substancji zawartych w owocach ma silny związek ze stopniem dojrzałości owoców oraz ich przechowywania od momentu zerwania.

Spośród różnych gatunków owoców producentka ORAColu – Olimpia Baranowska – wybrała te, które cieszą się dużą aktywnością przeciwutleniającą oraz wysoką koncentracją polifenoli.

ORACOL kupisz tutaj: www.kolagen.pl/p204,oracol.html

ACEROLA (Malpighia emarginata DC.)

Kolejny tajemniczy składnik po flaszowcu miękkociernistym oraz „czerwonym diamencie wschodu”- jagodach goji. Zwany jest wiśnią z Barbados a pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Acerolę można znaleźć w Ameryce Środkowej oraz Amazonii. Jest krzewem lub małym drzewem. Wiśnie z Barbados są szalenie popularne wśród rdzennych mieszkańców Karaibów.

Największe jednak zainteresowanie tym cennym, jak się okazuje, składnikiem miało miejsce po opublikowaniu w 1946 roku, pierwszego raportu traktującego o poziomie zawartości witaminy C oraz związków przeciwutleniających. Ten owalny pestkowiec cechuje wysoka zawartość karotenoidów. Źródła naukowe podają, że najcenniejszym składnikiem aceroli jest witamina C, gdyż zawiera dla przykładu 90 razy więcej witaminy C w porównaniu do np. pomarańczy.

Owoce te zawierają też inne witaminy i minerały. Są wśród nich: fosfor, wapń, żelazo, a także witaminy: A, E oraz z grupy B (tiaminę, ryboflawinę, niacynę). Dzięki zawartościom wymienionych powyżej składników owoce aceroli mają istotny wpływ na opóźnienie procesów starzenia się, poprawę kondycji i wyglądu skóry. Owoce te mogą spożywać zarówno dorośli jak i dzieci. Należy nadmienić, że nad właściwościami aceroli ogrom czasu spędzili naukowcy z Uniwersytetu w Itajai (Brazylia) i Uniwersytetu w Sewilli (Hiszpania).

W wyniku ich badań dowiedzono, że acerola zawiera spore ilości bioflawonoidów, spośród których najważniejszymi są antocyjany (pelargonidyna i malwidyna, kwercetyna, cyjanidyna) pochodzące ze skórki owocu. Podają, że średnia ich zawartość oscyluje wokół 37,5 mg/100 g. Dodatkową korzyścią spożywania aceroli jest czynnik odmładzający. Ekstrakt zawarty w ORAColu neutralizuje wolne rodniki. Dzięki temu poprawie ulega nie tylko wygląd i kondycja naszej skóry ale również nasze samopoczucie, które pogarsza się w wyniku tak powszechnego stresu antyoksydacyjnego.

Inne cenne właściwości aceroli:

– poprawia odporność organizmu
– wpływa korzystnie na oczy, poprawia wzrok
– wspomaga pracę serca
– przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego
– łagodzi skutki wdychania dymu papierosowego
– obniża natężenie stresu antyoksydacyjnego

Podsumowując, należy przyjąć, że suplementacja ORAColem jest dziś niezbędna i powinno się uwzględnić ten preparat w codziennym jadłospisie. Stres oksydacyjny to „cichy zabójca”, który sieje duże spustoszenie w naszym organizmie. Wystarczy kilka kapsułek dziennie, by skutecznie przeciwdziałać skutkom oraz uderzyć bezpośrednio w przyczyny powstawania zaburzeń układu immunologicznego. ORACol jest suplementem na miarę XXI wieku.

ORACOL kupisz tutaj: www.kolagen.pl/p204,oracol.html

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.