Jak zapobiec odwodnieniu organizmu

Twoje ciało składa się przede wszystkim z wody. Nic więc dziwnego, że odwodnienie może być powodem wielu problemów zdrowotnych. Poważny deficyt płynów może prowadzić nawet do śmierci. Zobacz, co warto wiedzieć o odwodnieniu.

Znalezione obrazy dla zapytania odwodnienie organizmu

WODA W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA

Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu i może stanowić od 45 do nawet 80% objętości ciała człowieka. Ilość ta jest zależna od wielu czynników, takich jak np.: wiek, płeć, budowa naszego ciała (osoby z otyłością mają mniej wody) czy klimat, w którym żyjemy. W porównaniu z dorosłymi, dzieci cechuje większa zawartość wody w przeliczeniu na kilogram masy ciała.

SKĄD UBYTEK WODY W CIELE?

Przede wszystkim jest to efekt naturalnych procesów, które toczą się w twoim organizmie. Tracisz ją oddychając, pocąc się, wypróżniając, płacząc czy po prostu plując. Powstające braki uzupełniasz na bieżąco, jedząc pokarmy bogate w wodę i – przede wszystkim – pijąc. Ile powinno się przyjmować płynów w ciągu dnia? To zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od wieku, diety, aktywności fizycznej czy temperatury. Zwykle zalecana dawka to 1,5-2 litry na dobę dla kobiet oraz 2-2,5 dla mężczyzn.

ODWODNIENIE – NIEBEZPIECZNY STAN

Niestety, nie zawsze udaje się wypić te 8 szklanek dziennie. Brak wody w organizmie może być też spowodowany nadmiernym poceniem się, gorączką, rozwolnieniem i wymiotami, problemami z przełykaniem spowodowanymi (np. bólem gardła), a także wpływem leków moczopędnych (np. na nadciśnienie). Odwodnienie da o sobie znać zmęczeniem, uczuciem suchości w gardle i ustach, pragnieniem. Łatwo je ugasisz i tym samym przywrócisz stan normalnego funkcjonowania organizmu, wypijając małymi łyczkami szklankę wody.

PRZEDE WSZYSTKIM NAWODNIĆ

O odwodnieniu większego stopnia świadczy zmniejszone oddawanie moczu, który ma wówczas intensywny, ciemnożółty kolor, jak również bardzo sucha skóra, ból i zawroty głowy, zapadnięte gałki oczne. U dzieci sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego, może być również płacz bez łez. W przypadku wystąpienia odwodnienia picie samej wody to za mało. Konieczne jest podanie elektrolitów, czyli wodnych roztworów jonów soli, przewodzących prąd (stąd nazwa). Znajdziesz je w tzw. doustnych płynach nawadniających, które kupisz w każdej aptece. W przypadku, kiedy nie masz ich pod ręką, możesz ratować się, dodając do szklanki wody szczyptę soli.

ile wody powinniśmy pić - w odniesieniu do naszej wagi

Ilość wody, którą powinniśmy wypić w ciągu dnia powinna być adekwatna do naszej wagi. Aby to obliczyć można zastosować następujący wzór: waga (kg) x 0,03 (l) = ilość wody (l)

KIEDY SZUKAĆ POMOCY?

Jeśli mimo nawodnienia objawy nie mijają, lepiej zgłoś się do lekarza. Nie czekaj z wezwaniem pomocy, jeśli serce bije szybciej niż zwykle, ciśnienie krwi spada, pojawiają się drgawki, omdlenia. Poważne odwodnienie może prowadzić do groźnych powikłań w tym dysfunkcji mózgu, a nawet śmierci. Naprawdę nie można go bagatelizować.

ODWODNIENIE POZNASZ PO KOLORZE

Znalezione obrazy dla zapytania odwodnienie organizmu


Właściwe nawodnienie jest konieczne, żeby utrzymać równowagę wodno-elektrolitową. Ale zbyt duża ilość przyjmowanych płynów może ci szkodzić tak samo, jak ich brak. Jak znaleźć złoty środek? To proste: wystarczy, że zerkniesz na kolor moczu. Jasnosłomkowy lub żółty świadczy, że wszystko jest w porządku. Przeźroczysty to znak, że pora nieco ograniczyć popijanie. Ciemnożółty to sygnał ostrzegawczy – wypij więcej. Kiedy zrobi się jeszcze ciemniejszy koniecznie uzupełnij płyny. Jeśli to nic nie zmieni, skonsultuj się z lekarzem.(

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.