Jak rozmawiać? Z kłamcą?

kłamstwoKłamstwo ma krótkie nogi.. Tak mówią.

Nikt nie lubi być oszukiwany, dlatego czasem, gdy odkryjemy kłamstwo, wolimy udać, że tego nie zauważyłyśmy.

W przeciwnym razie musiałybyśmy skonfrontować kłamcę z jego kłamstwami, a to nie byłaby przyjemna rozmowa.

Czy więc warto ją w ogóle zaczynać?

Są relacje, w których można sobie pozwolić na zbagatelizowanie kłamstwa. Gdy koleżanka po powrocie z urlopu opowiada o wypoczynku pod palmami, możesz oczywiście wypalić: „To dziwne, bo widziałam Cię na plaży, w Dębkach” – ale po co? Takie wyznanie nie wpływie dobrze, ani na Twoją relację z koleżanką, ani na samopoczucie żadnej z Was.

Podobnie, gdy wiesz że ciasto, którym częstuje Cię gospodyni przyjęcia, wbrew zapewnieniom, wcale nie ona go upiekła. Czy kiedy sąsiadka chwali się karierą, jaką rzekomo robią jej mieszkające za granicą dzieci.

Gdy masz pewność, że partner Cię okłamał, jak najszybciej zapytaj: „Dlaczego”?

Co innego, gdy oszukuje Cię – bliska Ci osoba. Brak szczerości w związku prowadzi do utraty zaufania. Dlatego, jeśli wiesz, że Twój mąż, czy partner Cię okłamał, koniecznie z nim porozmawiaj.

Zrób to, jak najszybciej, niezależnie od tego, czy chodzi o poważne przewinienie, czy drobne niedopowiedzenie. Jeśli je zlekceważysz, możesz być pewna, że kłamstwa się powtórzą i będą coraz poważniejsze.

Ale jak..?

To musi być rozmowa w cztery oczy i to nie w przerwie ulubionego serialu, ale wówczas, gdy oboje macie czas. Nie atakuj partnera, nie nazywaj go kłamcą, nie używaj oskarżycielskiego tonu. Powiedz wprost: „Wiem, że mnie okłamałeś”. Dodaj, co w związku z tym czujesz. Np. „Jestem rozczarowana i zła”, „Smutno mi”, „Boję się, że przestanę Ci ufać”. A potem poproś o wyjaśnienia.

Bądź przygotowana na to, że partner zbagatelizuje swoje zachowanie („Przecież to nic takiego”) albo będzie próbował się go wypierać. Może też postawić się w roli ofiary, bo „to wszystko Twoja wina”. Niezależnie od tego, co usłyszysz, postaraj się zachować spokój, ale też bądź pewna siebie. Pamiętaj, że to Ty prowadzisz tę rozmowę i masz prawo usłyszeć wyjaśnienia, a nie On.

Twoim zadaniem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie,
dlaczego partner nie był z Tobą szczery.

Przyczyn może być wiele. Nie zawsze za takim zachowaniem kryją się złe intencje. Ale dopóki ich nie poznasz, nie będziesz mogła z pełnym przekonaniem powiedzieć, że rozumiesz argumenty, przyjmujesz je i wybaczasz kłamstwo,

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.