Internet – zagrożenia jakie ze sobą niesie

Witaj Drogi Czytelniku! Dzisiaj zajmiemy się tematem medium, które pokonało prasę, radio i nawet telewizję – czyli internetem. Lecz nie będziemy odpowiadać na filozoficzne pytanie: „Internet – błogosławieństwo czy przekleństwo?”, gdyż odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna, a przede wszystkim inna dla różnych ludzi.

Poza tym, spójrzmy prawdzie w oczy… Jaka by ta odpowiedź nie była, z jednym musimy się zgodzić – internet wkroczył w życie większości z nas i nic nie zapowiada tego, by miał się z niego wynieść.

Co więcej – jakikolwiek biznes z pomocą internetu robi się znakomicie łatwiej! Istnieją jednak pewne zagrożenia, o których powinniśmy sobie napisać…

1. Serwisy informacyjne

Czyli strony, na których przeglądamy codzienne wiadomości. Tutaj akurat nie czeka na nas wiele zagrożeń, poza tym że jakość podanych informacji jest bardzo różna. Jeśli korzystamy z renomowanych serwisów, takich jak np. Wirtualna Polska, to nie mamy się czego obawiać. Portale informacyjne są strzeżone na tyle dobrze, że możemy je przeglądać bez obaw.

2. Fora internetowe

Tu już wjeżdżamy naszym rowerem pod lekką górkę. Szukasz zestawu ćwiczeń fitness? Przepisu kucharskiego? Porady odnośnie zwierząt? Nie ma problemu. Chcesz coś ściągnąć, ale nie jest to łatwe do znalezienia? Szukanie na forach to niezły pomysł, ale uważaj. Do większości forów dostęp ma bowiem każdy. I tego typu serwisy są świetną okazją dla internetowych botów (programów działających samodzielnie) do zakażenia naszych komputerów zbędnym oprogramowaniem. Tak więc, jeśli wchodzimy w jakieś linki podane na forach, upewnijmy się czy są one na pewno podane przez użytkownika, który chce nam pomóc…

Jeśli już w jakiś link wejdziemy (jakkolwiek zazwyczaj samo wejście jeszcze żadnych szkód nie robi), sprawdźmy dobrze: gdzie jesteśmy i czy to co pobieramy, jest na pewno tym, co pobrać chcieliśmy.

3. Wyszukiwanie informacji

Wyszukując informacje raczej nie musimy się obawiać zagrożeń fizycznych. Ale warto zapamiętać sobie jedno zdanie: NIE WSZYSTKO CO ZNAJDZIESZ W INTERNECIE JEST PRAWDĄ! Jak w każdym innym

Znalezione obrazy dla zapytania internet

medium zresztą. Nawet wyszukując informacje w znanej wszystkim Wikipedii, należy zakładać ich wysokie prawdopodobieństwo, lecz nie całkowitą pewność. Zaś na forach internetowych i w serwisach, gdzie napisać swoją opinię może każdy użytkownik – możemy się natknąć na informacje zgodne z prawdą zazwyczaj taką, jaką wyznaje autor.

4. Pobieranie programów

Wspominałem już o tym problemie w poprzednim newsletterze, ale jest on na tyle poważny, że pozwolę sobie powiedzieć o nim raz jeszcze. Kiedyś, parę ładnych lat temu pobierało się programy bez problemów. Wchodziło się na stronę, pobierało, instalowało i korzystało. Teraz w większości serwisów jest inaczej. Nie pobieramy samego programu, lecz jego instalator. Jest to programik, który ściąga właściwy program prosto z danego serwera. „Przy okazji” pobiera parę innych programów zupełnie nam niepotrzebnych. Jak temu zapobiec? CZYTAĆ, CZYTAĆ i jeszcze raz CZYTAĆ! Nie trzeba klikać każdego „Zgadzam się” żeby program się zainstalował. Z reguły jedyne pytanie na jakie musimy odpowiedzieć pozytywnie to „Czy zgadzasz się z warunkami umowy licencyjnej?”. I pamiętajmy, że program zawsze najlepiej pobierać ze strony producenta.

5. Podawanie swoich danych teleadresowych

Drogi Czytelniku… to akurat należy robić najrzadziej jak to tylko możliwe. Wiadomo że, są serwisy, gdzie podać swoje prawdziwe dane musimy, takie jak choćby Allegro, różne banki czy inne instytucje. Ale pamiętaj, że jeśli pyta Cię o Twoje dane serwis, który tak naprawdę, nie wiadomo do czego ich potrzebuje – nie podawaj ich. Jeśli podasz, skutkuje to w najlepszym wypadku otrzymywaniem zbędnej korespondencji, ale może także posłużyć łatwiejszemu dostępowi do Twoich danych przez osoby trzecie, których intencje bywają różne.

6. Wiadomości email

Często na pewno dostajesz wiadomości z nieznanego źródła, z jeszcze mniej znanymi załącznikami lub linkami. Nigdy nie otwieraj linku czy załącznika, jeśli nie wiesz, co w nich jest. Bo w 95% przypadków jest to coś szkodliwego ! Dla potencjalnego hackera to jeden z najłatwiejszych sposobów, aby zasiać wirusa na Twoim komputerze.

7. Hasła

Na pewno posiadasz wiele kont na różnych portalach. I jest też niejedna osoba, która hasła do Twoich kont spróbowała złamać. Lub dopiero będzie próbować. Uwierz mi Czytelniku, że o wiele trudniej jest złamać hasło typu: 19AFcjs32d niż Klaudia123 lub: 123456. Ciekawostka: czytałam

Podobny obraz

kiedyś o masowym łamaniu haseł. Jak to np. kilka tysięcy użytkowników słynnego polskiego komunikatora Gadu-Gadu straciło swoje hasła. W sieci można było znaleźć wykaz tych haseł. Z ciekawości je przejrzałem… i co? I większość tych haseł wyglądały jak: 123456, qwerty, karol123, klaudia1, misiek1, i tak dalej… Jakie są zasady dobrego hasła? Musi mieć:

• od 8 znaków wzwyż
• Co najmniej jedną małą literę
• Jedną wielką literę
• Co najmniej jedną cyfrę

Pamiętaj: Im bardziej skomplikowane hasło tym trudniejsze do złamania!

8. Strony 18+

Chroń swoje dzieci. W Sieci trafić na stronę która nie jest przeznaczona dla osób poniżej 18 roku życia jest niezmiernie łatwo. Wejść na nią? Jeszcze łatwiej. Wystarczy kliknąć „Potwierdzam, że ukończyłem/am 18 lat”. Chcesz zapobiec temu, aby Twoje dziecko wchodziło na tego typu strony? Jest dużo programów, które mają swoją ogromną bazę danych stron z pornografią czy innymi nieodpowiednimi dla dzieci treściami i zwyczajnie te strony blokują. Poza tym, nie tylko dla dzieci te strony są niebezpieczne. Dzieci kiedyś do tego i tak dorosną, natomiast nasz komputer może nie poradzić sobie ze złośliwym oprogramowaniem, którym witryny z seksem są wręcz naszpikowane.

I jeszcze jedna ważna rzecz: Dobry i aktualny antywirus! Tego nie widać, ale każdego dnia te programy blokują setki małych, złośliwych plików, które próbują się dostać do Twojego komputera.

 

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.