Gdy brakuje nam żelaza…

Znalezione obrazy dla zapytania żelazo

Niedobór żelaza bardzo często kojarzy się nam z anemią. Zwykle zaczyna się od zwykłego przemęczenia i zmęczenia, a na anemii się kończy.

Brak żelaza jednak dla naszego organizmu oznacza całą masę problemów od włosów, aż po same paznokcie. Osłabieni, w wyniku tego, ulega cały nasz organizm i ciągnie za sobą niestety przykre konsekwencje.

Pewnie zastanawiasz się, jakie badania powinieneś/-aś wykonać, aby określić, na jakim poziomie żelazo jest u Ciebie w organizmie.

Jeśli okaże się, że masz niedobór żelaza, trzeba szybko uzupełnić poziom tego pierwiastka w organizmie i zadbać, by więcej do niego nie doszło. Dzisiaj pokaże Ci – co możesz zrobić, aby temu zapobiec. 

Dlaczego żelazo jest tak ważne?

Odpowiadając na pytanie, czy żelazo powinno spędzać Ci sen z oczu – odpowiem twierdząco. Niedobór żelaza – może spowodować znacznie zmiany, a mianowicie duże osłabienie Twojego organizmu. Od poziomu żelaza w naszym organizmie wiele zależy. Między innymi, żelazo odpowiedzialne jest za ilość czerwonych krwinek we krwi, odpowiedzialne jest również za pracę naszego serca oraz odpowiada za stan naszej gospodarki hormonalnej.

„Aż 70 procent żelaza wchodzi w skład hemoglobiny, która uczestniczy w transportowaniu tlenu do komórek i dwutlenku węgla z tkanek do płuc.

Około 10 procent jest w enzymach i białkach biorących udział w przemianach metabolicznych.

Pozostałe 20 procent to żelazo zapasowe zgromadzone w wątrobie, szpiku kostnym, śledzionie, mięśniach”.

Objawy związane z niedoborem żelaza

To bardzo proste. W momencie kiedy niedobory są już bardzo duże, powstaje coraz mniej zdrowych i silnych czerwonych krwinek. To z kolei wpływa na szereg nieprawidłowości w naszym organizmie. Pierwszym sygnałem, który często bagatelizujemy jest ciągłe zmęczenie i apatia.

Zwykle zrzucamy to na życie w ciągłym biegu, przemęczenie wynikające z przepracowania, bądź na inne czynniki. Wieczne zmęczenia jednak nie biorą się samo z siebie. Nasz organizm ma duże zdolności do regeneracji, dlatego jeśli często brakuje nam sił i czujemy się wiecznie zmęczeni, warto się temu przyjrzeć bliżej. Objawy stają się coraz bardziej wyraźne. Nasza skóra robi się blada, sprawiamy uczucie ciągle niewyspanych, pojawiają się sińce pod oczami, ogólnie wyglądamy niezdrowo.

Ważne!

Zgodnie z normą WHO anemię stwierdza się wtedy, gdy poziom hemoglobiny we krwi spadnie poniżej 120 g/l u kobiet i dzieci w wieku 6–14 lat, a u kobiet w ciąży – 110 g/l, u mężczyzn – 130 g/l.

Inne charakterystyczne objawy niedoboru żelaza

Objawów jest o wiele więcej. Wymieniłam już kilka z nich. Warto jednak wspomnieć o reszcie. Niedobór tego pierwiastka wiąże się z utratą naszej odporności. W wyniku tego, jesteśmy nieustannie narażeni na różnego rodzaju infekcje i wirusy. Nasz organizm nie jest zdolny do walki z „intruzami”, ponieważ sami najczęściej pozbawiamy go potrzebnego magazynku z nabojami, jakimi są witaminy i minerały. Typowymi symptomami niedoboru pierwiastka są też zawroty głowy, duszność podczas wysiłku, przyspieszenie pracy serca i oddechu, skłonność do siniaków, krwawienia z nosa. Nasilenie dolegliwości zależy od wieku, stanu zdrowia (np. chorób serca, chorób nerek, chorób wątroby) oraz czasu trwania niedoboru.

Anemia i jej skutki

Znalezione obrazy dla zapytania anemia

Brak tego pierwiastka na dłuższą metę prowadzi do anemii, czyli niedokrwistości. Ta choroba powoduje, że nagle Twoje życie się pogarsza. Przestajesz osiągać sukcesy w pracy, wchodzisz w nieustanne konflikty z Twoim najbliższym otoczeniem. Nie potrafisz się skoncentrować na konkretnym działaniu i ciągle chodzisz rozkojarzony. Anemia ma wiele odmian. Zwykle jest wynikiem naszego złego stylu życia, a przeważnie  nieprawidłowej diety. Głównie dotyka ona kobiet. Kobiety mają to do siebie, że często eksperymentują z różnymi dietami. W wyniku tego, czasem doprowadzają organizm do takiego stanu, że nagle włosy zaczynają wypadać im garściami, paznokcie się łamią, a skóra wyraźnie traci swoją witalność. Dla wielu osób, te objawy są bardziej uciążliwe niż typowe dla anemii uczucie osłabienia. Witaminy i suplementy diety nie przynoszą pożądanych efektów. Wtedy zwykle, bezradni i wyczerpani pogarszającym się stanem zdrowia, kierują się do lekarza pierwszego kontaktu w poszukiwaniu pomocy.

Dobra dieta – dobrą formą uzupełnienia żelaza

Komponując korzystną dietę mając na uwadze uzupełnienie niedoborów żelaza – trzeba założyć, że przyswajanie żelaza w produktach pochodzenia zwierzęcego jest znacznie większe niż roślinnego. Najwięcej żelaza znajdziesz w mięsie i wątrobie.

Dużo żelaza jest w fasoli, grochu, płatkach śniadaniowych, brokułach i krewetkach. Żelazo zawarte w warzywach jest gorzej przyswajane, ale mają one mniej kalorii, więc można je jeść do woli, dostarczając sporo tego bezcennego pierwiastka. Przyswajanie żelaza zwiększa też witamina C (nawet 2-3-krotnie).

Suplementacja wspomagająca dietę

W uzupełnieniu diety bardzo pomocna jest suplementacja. W dzisiejszych czasach za rozsądną cenę mamy dostęp do świetnych i naturalnych suplementów diety, które pomogą nam w uzupełnieniu niedoborów witaminowo – minerałowych. Nie mniej jednak zanim wprowadzimy jakąkolwiek suplementację, warto udać się na badania krwi i ściśle określić, jakie niedobory żelaza występują w naszym organizmie i pod tym kątem dobrać taką dietę i suplementację, jaka będzie dla nas odpowiednia. Najważniejsze jest to, abyśmy nauczyli się reagować w porę na tyle, by nie dopuszczać do takich sytuacji i nie obciążać naszego organizmu, jeśli nie musimy. Lepiej zapobiegać niż narażać się na niepotrzebne choroby i stresy z nimi związane.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.