Ganocord

Biostymulujące właściwości entomopatogenicznych grzybów rodzaju Kordyceps

Charakterystyka entomopatogeniczych grzybów z rodzaju Kordyceps

Kordyceps jest gatunkiem endemicznym, charakterystycznym dla Wyżyny Tybetańskiej oraz Himalajów. Należy do królestwa grzybów i oprócz oryginalnego kształtu owocnika, przypominającego maczugę, wyróżnia się niezwykłym cyklem życiowym, w którym udział bierze żerująca pod ziemią ćma z rodzaju Hepialus.

Późną jesienią, obecne w glebie zarodniki grzyba przenikają przez pancerzyk gąsienicy, a grzybnia zaczyna stopniowo przerastać jej ciało. Zewnętrzny szkielet owada zostaje następnie wzmocniony wytworami grzybni – sklerocjami, tak aby przetrwał zimę w nienaruszonym stanie. W ten oto sposób dojrzewający grzyb czerpie składniki odżywcze z wnętrza zmumifikowanej gąsienicy.

Wczesnym latem wydostaje się na powierzchnię ziemi. Grzyb z rodzaju Kordyceps jest jednym z najciekawszych i najbardziej interesujących gatunków, które nieustannie poddawane są badaniom ich właściwości. Producenci preparatów z zawartością tego składnika podkreślają, że włącza się on w szlaki komunikacji komórkowej oraz przypisuje działanie stymulujące metabolizm, a także zwiększające ilość cząsteczek ATP i cAMP. Co ciekawe, od tysiąca lat we wschodniej kulturze Kordyceps jest przygotowywany przez plemiona nomadów jako gorący napój. Stwierdzono, że „eliksir” ten przywraca im siły i wigor w trudnym klimacie Płaskowyżu Tybetańskiego.

Chińscy naukowcy przeprowadzili kilkaset badań naukowych, potwierdzając i skrupulatnie dokumentują wpływ tego grzyba na układ immunologiczny, oddechowy, krwionośny oraz poziom testosteronu. W Azji natomiast przygotowuje bardzo rzadki, ale jakże egzotyczny lek na osłabienie i obniżone libido, choroby serca, nerek, płuc. Do najważniejszych funkcji zalicza się działanie immunostymulujące i działanie przeciwnowotworowe. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ekstrakt wodny z Kordycepsu zwiększa wydajność płuc i wykorzystanie tlenu (przyspiesza adaptację komórek do niskiego stężenia tlenu). Ekstrakt ten jest skuteczny w leczeniu zapalenia oskrzeli czy astmy. Kordycepinie (3’dATP) przypisuje się  działanie antyoksydacyjne i przeciwcukrzycowe. Polisacharydy przyspieszają detoksykację i przemianę materii.  Właściwości Kordycepsu uważa się zatem za bardzo unikalne i pożądane.

Opis gatunku

Królestwo tych grzybów składa się z czterech gromad, należy do Królestwa Fungi i gromady. Maczużnik w sensie taksonomicznym jest przedstawicielem grzybów wyższych.

W lasach europejskich występuje maczużnik bojowy i owadomorski. Warto wiedzieć, że Królestwo Fungi zostało uznane za jeden z największych zasobów różnorodności biologicznej. Liczba gatunków grzybów na ziemi wynosi aż około 1,5 mln, podczas gdy opisanych jest zaledwie tylko 7%! W warunkach naturalnych owocniki grzyba zbierane są powyżej 3000 m.n.p.m. w Qinghai w Tybecie i Dolpo w górach Nepalu. Co ciekawe, zidentyfikowano 400 spokrewnionych gatunków, które są określane terminem Kordyceps.

Rosnąca wartość handlowa uzależniła mieszkańców Płaskowyżu tybetańskiego od jego pozyskiwania, co przekłada się na nadmierne eksploatowanie i wykorzystywanie tego unikatowego gatunku. Naukowcy i ekolodzy z World Wildlife Fund oraz International Union for Conservation of Nature coraz częściej zwracają uwagę i podkreślają niknące zasoby naturalne i proces degradacji naturalnych siedlisk tych grzybów.

Początków sławy Kordycepsu można się doszukiwać podczas afery antydopingowej w 1993 roku w Seulu. I to za sprawą „sławy” medialnej  otworzyły się drzwi do badania niezwykłych właściwości grzyba. „Amerykańska Akademia Nauk uznała gatunek za potencjalnie zdrowotny. Jest nutraceutykiem wymienionym w europejskim Novel Food”. Na świecie produkuje się 10 mln ton grzybów rocznie! Miarą jakości ekstraktu jest zawartość składników aktywnych (adenozyna, kordycepina).

Właściwości biologiczne i działanie farmakologiczne

W ostatnich latach publikowane są naukowe informacje, które wskazują na pożądane właściwości farmakologiczne tego cudownego grzyba. Może się tak zdarzyć, że hodowle Kordycepsu będą służyć jako źródło leków stymulujących organizm do walki z nowotworami, hipoglikemią i hipercholesterolemią. W Chinach przeprowadzono bowiem największą ilość badań klinicznych i przedklinicznych.  Ich celem była przede wszystkim skuteczność ekstraktu z grzybni wobec astmy, cukrzycy, hipercholesterolemii.

Udowodniono, że wodny ekstrakt z Kordycepsu aktywuje makrofagi. „Na modelu zwierzęcym zbadano działanie terapeutyczne związane z aktywacją wrodzonej odpowiedzi immunologicznej, czyli aktywacji makrofagów i czynników prozapalnych. Uzyskano wynik pozytywny. Okazało się, że ekstrakt z Cordyceps sinensis zaktywował makrofagi do produkcji cytokin. W tym czasie w innej publikacji opisano aktywację makrofagów i uwolnienie mediatorów, w tym TNF- α, IL – 1, IL – 12, reaktywnych form tlenu i azotu oraz proteaz. Ponadto zebrano dowody hipotezy, że składniki ekstraktu aktywują odpowiedź immunologiczną przez receptory Toll – like (TLR) i kinazy MAPK. Wodne ekstrakty z C. sinensis i C. militaris wykazywały działanie przeciwbakteryjne wobec gronkowca złocistego prawdopodobnie w wyniku wzrostu aktywności makrofagów fagocytujących i ekspresji cytokin”.

Co z chorobami nowotworowymi? Pewne źródła podają, że w niskich dawkach kordycepina hamuje niekontrolowany wzrost oraz podział komórek, podczas gdy w dużych dawkach zapobiega gromadzeniu się komórek nowotworowych w jednym miejscu. Eksperci, badacze oraz naukowcy uważają, że odpowiada za to jeden schemat i jedno białko. Udowodniono bowiem że niskie dawki hamują powstawanie mRNA, a przy wyższych dawkach kordycepina wpływa na zahamowanie syntezy białek. Istnieje już nawet metoda, za pomocą której eksperci są w stanie sprawdzić nawet skuteczność preparatów z kordycepiną i ocenić efekt w połączeniu z innymi lekami.

W 2010 roku czasopismo „Cancer Immunology Immunotherapy” opublikowało dość istotne wyniki badań, które potwierdziły, że wyciągi z grzyba Kordyceps powstrzymały przerzuty do płuc chorych na raka np. piersi. Może i grzyb ten nie zmniejszy guza, ale na pewno przyczyni się do zahamowania rozwoju. Przypuszcza się, że taki stan rzeczy jest odpowiedzią immunologiczną organizmu po podaniu Kordycepsu. „Naukowcy proponują dwa mechanizmy antyproliferacyjne kordycepiny: cytostatyczny (blokada cyklu komórkowego poprzez wiązanie się z receptorami adenozyny) i cytotoksyczny (apoptoza)”.

Najlepszy: www.kolagen.pl/p182,ganocord.html

Działanie przeciwwirusowe

Kordycepina uczestniczy w reakcjach kwasów nukleinowych, co zwykle powoduje przedwczesne zakończenie procesu syntezy. Jak wiemy też, większość bakterii i wirusów (w tym np. wirus HIV) nie posiadają mechanizmów naprawy kwasów nukleinowych.

„Wbudowanie w syntetyzowany łańcuch  RNA lub DNA cząsteczki kordycepiny, która nie ma tlenu w pozycji 3’ w cząsteczce rybozy, dezintegruje strukturę. Taki nukleotyd nie prowadzi do powstania normalnych łańcuchów DNA i RNA, które w tej postaci nie spełniają swoich funkcji. Prawdopodobnie nie jest to jedyny mechanizm przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny, gdyż grzyby z rodzaju Kordyceps syntetyzują szereg innych związków biobójczych”. To kolejna dobra i pocieszająca informacja.

Osoby, które wdrożyły suplementację na bazie Kordycepsu sugerują, że już po pierwszej dawce  występuje zjawisko  tzw. jasności umysłu. Grzyb ten ma również działanie psychoaktywne. W przeprowadzonych badaniach na myszach, gdzie próbowano udowodnić, że zmęczenie jest ściśle związane z depresją wykazano, że Kordyceps wywołuje efekt podobny do działania leków przeciwdepresyjnych i prawdopodobnie działa poprzez te same receptory błonowe.

Działanie hipoglikemiczne

Wszystkie niemalże doświadczenia i badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdzają zwiększenie wrażliwości na insulinę i aktywację enzymów glukokinazy i eksokinazy w wątrobie. Potwierdzono tym samym informację, jakoby kordyceps regulował poziom glukozy we krwi. W tabeli poniżej przedstawiono substancje aktywne biologicznie występujące w grzybie z tego rodzaju. Na jej podstawie wyróżnia się przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe działanie kordycepiny i pochodnych nukleotydów oraz przeciwgrzybicze działanie opiokordyny. I tu ważna dla nas informacja! Polisacharydy wykazują działanie ochronne przed uszkodzeniem oksydacyjnym w komórce! Co to oznacza? Grzyby z rodzaju Kordyceps wymiatają wolne rodniki. Zaleca się więc kompatybilne zażywanie suplementu ORACol wraz z Ganocordem, by wzmocnić proces antyoksydacji.

„Doładuj swój magazyn energetyczny” tak, aby Twój organizm nie czerpał z jego rezerw, ale miał pod ręką wszystko to, co potrzebne jest do utrzymania odpowiedniego poziomu energetycznego. Postaw na GanoCord –  www.kolagen.pl/p182,ganocord.html

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.