Fizjoterapia to więcej niż leczenie

Fizjoterapia, Fizjologia, RamięJeszcze do niedawna na fizjoterapię kierowano pacjentów bezpośrednio po urazach ortopedycznych, neurologicznych czy reumatologicznych.

Ta część leczenia traktowana była wyłącznie jako przedłużenie samego procesu, po zakończeniu którego zapominano o jej możliwościach. Dzisiaj fizjoterapia stała się odrębną dziedziną, a pacjenci nauczyli się, że tam znajdują pomoc w znacznie szerszym zakresie niż doraźna rehabilitacja po urazach.

Fizjoterapia – co to jest?

Do fizjoterapii zaliczamy zabiegi, w których wykorzystuje się zjawiska fizyczne i reaktywność organizmu na różnego rodzaju bodźce. Może być stosowana samodzielnie oraz jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego lub operacyjnego.

W jaki sposób fizjoterapia może nam pomóc?

Fizjoterapia w wielu ośrodkach fizjoterapii oferuje szereg zabiegów pomocnych w leczeniu urazów oraz wielu innych schorzeń: reumatologicznych, układu nerwowo-mięśniowego, sercowo-naczyniowego czy oddechowego. Najpopularniejsze i jednocześnie najskuteczniejsze zabiegi fizjoterapeutyczne to:

  • masaże lecznicze: klasyczny, wibracyjny lub podwodny
  • kinezyterapia: rehabilitacja ruchowa
  • hydroterapia; leczenie kąpielami, natryskami, okładami
  • termoterapia: rozgrzewanie, czyli ciepło-terapia albo schładzanie, czyli krioterapia
  • balneoterapia: kąpiele, terapie z wykorzystaniem wód pitnych czy innych surowców naturalnych
  • światłolecznictwo: leczenie poprzez naświetlanie promieniowaniami podczerwonymi, widzialnymi lub ultrafioletowymi
  • elektroterapia: zastosowanie do leczenia prądu stałego lub impulsowego
  • magnetoterapia: zabiegi wykorzystujące pole magnetyczne
  • ultrasonoterapia: zabiegi wykorzystujące ultradźwięki
  • terapia manualna: uciskaniu bolących miejsc

Jakie korzyści z fizjoterapii?

Fizjoterapia przede wszystkim pomaga radzić sobie pacjentom z przewlekłym bólem. Dzięki profesjonalnym zabiegom można zmniejszyć dawkowanie leków przeciwbólowych a bardzo często na długo w ogóle je wyeliminować. Fizjoterapia pozwala uniknąć w wielu przypadkach inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Jest szczególnie ważna w leczeniu pourazowym, gdy doprowadza kolejne mięśnie czy stawy do stanu sprzed zdarzenia nie pozwalając rozwinąć się chorobie. Sprawdza się doskonale w stosunku do osób starszych, ale i dzieci w kształtowaniu prawidłowej postawy. Niezbędna jest dla zawodowych sportowców i osób uprawiających intensywnie sport, gdyż pomaga zregenerować mięśnie, które poddawane są w trakcie intensywnego wysiłku dużym obciążeniom.

Charakterystyka pracy fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta ze względu na swoją bogatą wiedzę i odpowiednie przygotowanie poparte certyfikatami i opiniami zadowolonych klientów może pomóc Ci w wielu przypadkach. Z pewnością przyda się do:

  • zmniejszenia bólu (najczęściej spotykane to bóle pleców, kręgosłupa, kolan, stóp i biodra)
  • zmniejszenia lub likwidacji stanów zapalnych czy obrzęków
  • rehabilitacji po urazach, złamaniach, stłuczeniach czy wadach wrodzonych
  • poprawy ogólnego stanu ciała – ćwiczenia stosowane przez fizjoterapeutę mogą mieć duży wpływ na usprawnienie oddychania, procesy przemiany materii, a nawet termoregulację
  • zwalczenia stresu – masaż potrafi skutecznie pomóc odpowiednio się zrelaksować – z pewnością sam nie raz tego próbowałeś, co? Masaż barków, karku, stóp czy pleców? Stres znika jak ręką odjął
  • zmniejszenia skutków niskiej aktywności ruchowej – dobry fizjoterapeuta odpowiednio rozluźni mięśnie swoich pacjentów, poprawi ich koordynację ruchową, zapobiegnie przykurczom mięśni, rozluźni

Jakie surowce wykorzystuje się w fizjoterapii?

W większości wymienionych metod fizjoterapii wykorzystuje się różne rodzaje energii. W kilku z nich jednak (hydroterapia, aerozoloterapia, a przede wszystkim balneoterapia) zastosowanie mają znajdujące się w naturalnym środowisku surowce, takie jak wody mineralne, solanki i gazy lecznicze.

Najczęściej wykorzystywane wody mineralne to wody wydobywające się z głębi Ziemi i zawierające co najmniej 1000 mg składników stałych na litr. Ich skład zależny jest od składu chemicznego skał, w jakich się znajdują, temperatury i ciśnienia. Solanki o inaczej wody o stężeniu chlorku sodu wynoszącym minimum 1,5%. Oprócz soli zawierają też wiele innych dobroczynnych pierwiastków.

Gazy lecznicze to przede wszystkim dwutlenek węgla, siarkowodór, radon, tlen, oraz powietrze. Terapia gazami polega na inhalacjach lub kąpielach w wodzie, w której są one rozpuszczone.

Na co pomaga fizjoterapia?

Fizjoterapeuci zajmują się leczeniem zaburzeń układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego. Dokładniej mówiąc, fizjoterapia może pomóc wyleczyć lub złagodzić objawy takich schorzeń jak:

  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza
  • Zawał mięśnia sercowego
  • Zespół cieśni kanału nadgarstka, zakleszczające zapalenie ścięgna
  • Bóle kręgosłupa
  • Zespół Costena
  • Porażenia, uszkodzenia rdzenia kręgowego, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, powypadkowe uszkodzenia mózgu
  • Opóźnienia rozwoju, dziecięce porażenie mózgowe, dystrofia mięśni
  • Wstrząśnienia mózgu
  • Tzw. „łokieć tenisisty”
  • Uszkodzenia dna miednicy
  • Obrzęk limfatyczny

Fizjoterapia dla dzieci

Fizjoterapia może być też sposobem na problemy zdrowotne u dzieci – nawet niemowląt. Rodzice malucha mogą rozważyć wizytę u fizjoterapeuty, jeżeli widzą u niego wady postawy, problemy z koordynacją i równowagą ciała lub nieprawidłowe napięcie mięśniowe (zbyt słabe lub nadmierne). Fizjoterapia może też pomóc w terapii dziecka po nieprawidłowym porodzie i doznanych urazach ortopedycznych.

Dlaczego stosujemy fizjoterapię

Bez fizjoterapii, rehabilitacja byłaby bardzo trudna. Odpowiednie pobudzanie mięśni pomaga w powrocie do zdrowia, zwiększa sprawność i zakres ruchu, zwalcza ból i stan zapalny oraz usprawnia czynności poszczególnych narządów. Dzięki fizjoterapii procesy gojenia przebiegają znacznie szybciej i sprawniej, ponieważ przywracana jest odpowiednia długość i elastyczność tkanek.

Fizjoterapia – czy warto?

fizjoterapiaNasze życie to szereg przyzwyczajeń i uproszczeń. Ludzki mózg również lubi być leniwy, dlatego zapamiętuje nasze ruchy (nawet te niepoprawne) i tworzy z nich pewnego rodzaju schematy.

Dobrze, jeśli są one poprawne, jednak chyba nie zaskoczę Cię, jeśli stwierdzę, że ludzie większość ruchów wykonują niepoprawnie – począwszy od zwykłego schylenia się po przedmiot, który przed chwilą znalazł się na podłodze, a skończywszy na wnoszeniu mebli do nowego mieszkania.

Tutaj kluczową rolę odgrywa fizjoterapeuta, który  w odpowiedni sposób pomoże rozwinąć, utrzymać i przywrócić maksymalną i poprawną zdolność ruchową i funkcjonalną człowieka. Szczególnie przydaje się to w przypadku dochodzenia do sprawności po urazach czy chorobach.

Jednak niezwykle istotne jest także w codziennym funkcjonowaniu w pełni zdrowych ludzi.
Odpowiedź jest więc tylko jedna i nasuwa się sama.  Warto udać się do fizjoterapeuty i skorzystać z jego porad, wiedzy i doradztwa.

Swoimi metodami leczniczymi oraz odpowiednimi ćwiczeniami wprowadzi korekty do postawy, ruchu. Pomoże nawet dojść do sprawności po urazach. Fizjoterapia jest niezastąpiona w leczeniu i korekcji ludzkiego ciała. Różnice po jej zastosowaniu dosłownie widać, (czasem słychać) i czuć.

Fizjoterapeuta – jak ważny może być dla Ciebie?

Bóle kręgosłupa i pleców to zmora XXI wieku – głównie przez częstą jazdę samochodem oraz pracę za biurkiem. Fizjoterapeuta pomoże więc usunąć procesy chorobowe lub też ich następstwa.

Oprócz tego, tzw. profilaktyczne wizyty u fizjoterapeuty również są wskazane. Poprzez odpowiednie działania i ćwiczenia specjalisty można całkowicie zapobiec niektórym schorzeniom.

Ba! Nawet ich nawrotom lub też całkowicie zatrzymać postęp niektórych z nich. Dzięki takiemu ekspertowi można o wiele szybciej odzyskać sprawność ruchową.

W przypadku osób po wypadkach, urazach czy schorzeniach, fizjoterapeuta jest niezbędny. Jego profesjonalne metody i ćwiczenia sprawią, że krócej będzie trwać niesamodzielność po jakimkolwiek urazie, a osoby „chore” szybciej wrócą do zdrowia. Rehabilitacja jest w ich przypadku absolutnie niezastąpiona i na szczęście doceniania przez nich samych, a także ich rodziny.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.